tomastomastoams
11.01.18,17:56
Keď dám kôstku z čerešne do kvetináča....vyrastie mi?Čo musím spraviť aby mi vyrástla?Kľudne môžete odpovedať aj na príkladoch iných stromov
veronikasad
11.01.18,17:02
Kde chceš teraz zobrať kôstku z čerešne?
tomastomastoams
11.01.18,17:05
Dobrá otázka, ale teoreticky. Ak by som teraz nasiel čerešňu pred dverami, zjedol by som ju a kôstku zasadil.... vyrastie mi strom?
El Cid
11.01.18,17:17
Semienká drevín zvyčajne treba sadiť takto :1.zmiešať ich s mierne vlhkým pieskom a v nádobe vložiť do chladničky, 2. priamo do výsevného substrátu do kvetináča a umiestniť do chladu. Tam by mali byť mesiac, max. od jesene do jari. Napríklad vo februári ich vyberiete, tie z piesku vysejete do zakoreňovačov na okno a tie v kvetináčoch len postavíte na slnečný parapet, zavlažujete a čakáte. Mladé stromčeky vyklíčia o niekoľko dní či týždňov. Po posledných jarných mrazoch ich môžete vysadiť von do voľnej pôdy alebo ich až do jesene pestovať doma. Prvé roky ich možno pestovať v stále väčších a väčších črepníkoch .
tomastomastoams
11.01.18,17:19
Ďakujem pekne za radu :)
Terezia13
11.01.18,18:07
z každej kôstky - ak niečo vyrastie - bude len plánka, ktorú bude potrebné zaštepiť,do kvetináča som dala 10 veľkoplodých orechov, vyrástol 1 stromček, po cca 2-3 rokoch som sadeničku vy&sadila do záhrady, je to už cca 10-12 rokov a plody ešte nemal, je to jedno, či je to jadrovina alebo kôstkovina, rastlina nebude mať vlastnosti pôvodnej rodičovskej rastliny, vždy to bude plánka, ktorú je potrebné zaštepiť
BXLmiami
12.01.18,04:18
To máš na dlho,ak chceš svoje staré odrody,chod na jar pohľadať do prírody divo rastuce podpníky hrušiek a jabloní a najdi niekoho kto ich zaočkuje.
Ešte pridám-stareodrudy.org.
pavol54
12.01.18,06:41
nesúhlasím. Voľakedy sa množili len z kôstok a jadierok, lenže to bol neistý beh na dlhé trate, je rýchlejšie ak si do vypestovaného podpníka naočkuješ alebo na vrúbľuješ zo známej odrody. Osobne sa mi podarilo vypestovať z kôstok slivky prefektné. Pri orechu - našiel som jeden čo vrana vysadila čakal som, po piatich rokoch sa objavil jeden plod, na druhý deň bol orech vyrúbaný. Na jeho miesto išiel druhý čo som vypestoval z orecha cca 5 rokov prvá úroda, dnes už tretia. Prijateľná tvrdosť škrupiny, dostal šancu na prežitie. Inak už mám pripravenú sadu tzv papierákov, čakám čo z nich bude, Ale uvažuje sa dohodnúť a nechať zaštepiť z originálu.
bjuty smis
12.01.18,08:17
v kompóte...
vicktor
12.01.18,09:07
Z ceresnovej kostky bude planka, ale z orecha zdravy strom s dobrymi plodmi.
vicktor
12.01.18,09:07
...alebo si to zaockuj sam.
vicktor
12.01.18,09:13
Jedna kostka - mala pravdepodobnost, skus aspon 25.
Preco maju ceresna, lipa, javor, smrek,... tolko semien? Aby sa aspon zopar ujalo, drviva vacsina vyjde nazmar.
Ale aj tak ti vyrastie divy strom a ceresnicky budu male, len tenka duzina a supka okolo kostky.
Vacsi uzitok z takeho stromku bude ze je vhodny ako podpnik, na ktory navrublujes, zastepis, naockujes konarik zo slachtenej odrody.
https://www.google.sk/search?q=vrublovanie+ceresne&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=4ntYWq2EO62E8QfBtpqoDg
ZahradnikAmater
12.01.18,21:19
Z každej kôstky, ak sa ujme a vyrastie, bude strom, ktorý bude plodiť. U týchto tzv. semenáčov ale nie je jasné, ako odrodou boli kvety plodu, z ktorého je kôstka, opelené. A preto ani nie je možné predpokladať, aké budú plody z tejto rastliny. A kedy bude úroda. U orecha to môže trvať aj dvadsať rokov.
Štepenie pomáha jednak urýchliť nástup úrod,y jednak sa štepom zo známej odrody prenášajú jasne definované vlastnosti odrody.
Kamarát sadí broskyne a marhule jedine zo semien (stačí natlačiť do zeme po zjedení plodu) a má stromčeky, ktoré každým rokom rodia lepšie a lepšie plody.
Mýtus so tom, že semenáče = plánka ktorá nerodí, je šírený predajcami licencovaných štepov.
Kto chce sadiť sad nie len pre seba, ale aj pre svojich vnukov, sadí semená a pestuje klasické veľké dlhoveké stromy. Občas je to lotéria, občas to dlhšie trvá, ale výsledky nakoniec stoja za to.