PetraBar
12.01.18,09:57
Pekný piatok prajem,
chcela by som sa spýtať ohľadom zmien v DPH platných od 1.1.2018.
Živnostník kúpil čaje na ďalší predaj, faktúru dostal s prenosom danovej povinnosti.
Keďže ich kúpil s tým, že ich ide predávať ďalej do predajní s potravinami musí aj on faktúru vystaviť s prenosom daňovej povinnosti? ( podla mna ano).
A ak ju má vystaviť, viete mi poradit aký kód dph pouzit v MRP pri vystavení takej FA?
miguel9991
12.01.18,15:01
Ked uvedene caje predavate v potravinach teda maloobchod,vacsina asi vasich zakaznikov nekupuju caje do firmy a nie su platci dph,ak su platci dph,vtedy vystavit fakturu s prenosom danovej povinmosti alebo ak programove vybavenie umoznuje tlac bloku s nalezitostami faktury a slovnou informaciou prenos danovej povinnosti,staci blok z ERP.Tak ci tak,nebudete sa kazdeho zakaznika pytat,ci to ide na firmu a ci je platca dph,jedine ked vam to oznami,tak musite vyhotovit fakturu s prenosom alebo blok z ERP.
PetraBar
12.01.18,15:23
Ďakujem za odpoved,
Nepresne som sa asi vyjadrila, on že živnostník (veľkoobchod) a tovar predáva malym prevádzkam potravinám, ktoré ho následne predávajú koncovému spotrebiteľovi. Čiže musí fakturovať s prenosom... ďakujem Vám
Ešte ak by niekto vedel, ktorý typ DPH v mrp použiť by som bola vďačná.
miguel9991
12.01.18,15:38
Typ dph MRP 83, v kontrolnom vykaze by to malo hodit do A2,vo vykaze DPH sa neuvadza.
Sarlotka
12.01.18,17:03
ale nie každý čaj ide s prenosom... len liecive caje v colnom sadzobniku kod 12 ale tie ostaté pod kodom 9 nie...