Romandom
12.01.18,17:24
Musím sa zapísať do registra výrobcov obalov, ale v súhrnnom množstve do 100kg. V žiadosti o zápis je potrebné potvrdenie o uzavretí zmluvy od organizácie zodpovednosti výrobcov, čomu som sa chcel vyhnúť pretože v tomto prípade už zmluvu nemusím mať. Čo mám vlastne poslať okrem žiadosti? A ani neviem konkrétne komu.
Kapo
23.01.18,11:39
Skôr by som vedel kam ich poslať (tvorcov takýchto zákonov). Neverím že sú taký blbí že sa splniť výnimku do 100kg individuálne nedá, skôr ide o lobing, aby sme to nakoniec všetko vyriešili platbami paušálnych poplatkov do OZV. A elektronicky sa to podať zrejme nedá, lebo vývoj stál iba 90 mil.EUR, tak načo.
Romandom
23.01.18,14:30
Písal som na ministerstvo životného prostredia a prišla mi takáto odpoveď :

Dobrý deň p. Domaník,
ak spoločnosť uvádza menej ako 100kg ročne vzťahuje sa na ňu ustanovenie § 54 ods. 6 zákona o odpadoch:
Na výrobcu obalov, ktorý uvedie na trh v Slovenskej republike v súhrnnom množstve menej ako 100 kg obalov za kalendárny rok, sa nevzťahujú povinnosti podľa § 27 ods. 4 písm. b), d) až g), i) až k) a odseku 6.
To znamená, že takýto výrobca má tieto povinnosti:
- zaregistrovať sa v Registri výrobcov vyhradeného výrobku a oznamovať zmeny registrovaných údajov
registračný formulár je možné nájsť na stránke MŽP SR
http://www.minzp.sk/sekcie/temy-oblasti/odpady-obaly/registre-zoznamy/register-vyrobcov-vyhradenych-vyrobkov/ zašlete ho na adresu MŽP SR, nie je potrebná zmluva s OZV.
- zabezpečiť materiálové zloženie vyhradeného výrobku, jeho konštrukciu a jeho označenie v súlade s osobitným oddielom tejto časti zákona, pokiaľ mu táto povinnosť z nej vyplýva,
- viesť a uchovávať evidenciu a ohlasovať ministerstvu údaje z nej v ustanovenom rozsahu a uchovávať ohlasované údaje,
podrobnosti ustanovuje vyhláška č. 366/2015 Z. z. § 15
§ 15 Evidencia a Ohlásenie o obaloch a nakladaní s odpadmi z obalov

[k § 27 ods. 4 písm. h)]

(1)Výrobca obalov, ktorý plní vyhradené povinnosti individuálne, organizácia zodpovednosti výrobcov pre obaly a výrobca obalov podľa § 54 ods. 6 zákona vedú evidenciu o obaloch podľa obalových materiálov priebežne za obdobie kalendárneho roka v rozsahu údajov, potrebných na vypracovanie ohlásenia, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 16 tabuľke č. 1.
(2)Výrobca obalov, ktorý plní vyhradené povinnosti individuálne, a organizácia zodpovednosti výrobcov pre obaly vedú evidenciu o nakladaní s odpadmi z obalov priebežne za obdobie kalendárneho roka v rozsahu údajov, potrebných na vypracovanie ohlásenia, na tlačive, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 16 tabuľke č. 2.
(3)Evidencia podľa odsekov 1 a 2 sa vzťahuje aj na opakovane použiteľné obaly a na obaly naplnené nebezpečnými látkami. Evidencia podľa odseku 1 sa vzťahuje aj na plastové tašky, ktoré sa evidujú samostatne v rozsahu údajov potrebných na vypracovanie ohlásenia, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 16 tabuľke č. 1a.
(4)Evidencia podľa odsekov 1 a 2 sa uchováva v elektronickej podobe alebo v písomnej podobe päť rokov.
(5)Ohlásenie o údajoch z evidencie o obaloch a nakladaní s odpadmi z obalov a Ohlásenie o zbere odpadov z obalov podávajú za obdobie kalendárneho roka výrobca obalov, ktorý plní vyhradené povinnosti individuálne, a organizácia zodpovednosti výrobcov pre obaly na tlačive, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 16 a č. 17 ministerstvu do 28. februára nasledujúceho roka.
(6)Výrobca obalov podľa § 54 ods. 6 zákona podáva ohlásenie o údajoch z evidencie o obaloch na tlačive, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 16 úvodnej tabuľke a v tabuľke č. 1 ministerstvu do 28. februára nasledujúceho roka.
(7)Ohlásenia podľa odsekov 5 a 6 sa uchovávajú v elektronickej podobe alebo v písomnej podobe päť rokov.
janavrbovska
15.02.18,11:38
A ako ste to napokon vyriešili? Ja mám tiež iba 2 škatuľky z ČR o celkovej hmotnosti 7 dkg!!!. Čiže mám nahlásiť na MŽP odpad v tonách: 0,000007 t ? A čo potom treba urobiť s tými škatuľkami? Najať si nejaku firmu, ktorá mi ich zlikviduje a dá mi o tom doklad?
Romandom
15.02.18,18:22
Zatiaľ som zaslal len vyplnený registračný formulár na MŽP a stále čakám na registráciu.
janavrbovska
16.02.18,05:53
Ďakujem. Veľmi nám tu tí naši poraďáci neporadili. A pritom si myslím, že sa to týka 99% podnikateľských subjektov.
Romandom
16.02.18,09:53
Neviem, či som to ja správne pochopil, no malo by sa to týkať výrobcov obalového odpadu. Takže ak si u mňa v potravinách zákazník naloží do mikroténového vrecka napr. zemiaky, ja som výrobcom obalového odpadu zemiakov bez ohľadu či má vrecko zadarmo alebo ho zaplatí. (čo je podľa mňa hlúposť, pretože ja v tomto prípade predám tašku čiže tovar a nie obal, takže neriešim na čo zákazník tašku použije) Aj keď zákazníkovi zabalím do potravinovej fólie nakrájaný syr alebo salámu som výrobcom obalového odpadu. Takže všetok tento obalový odpad je potrebné vážiť a triediť podľa hrúbky no hlavne evidovať. No neviem či som výrobcom obalového odpadu, ktorý je potrebné evidovať aj v prípade že si zákazník naloží zemiaky do papierového vrecka a salámu zabalím do voskovaného papiera, čo sú drahšie alternatívy. No výrobcom obalu by mal byť aj ten, kto zabalí a odovzdá odberateľovi napr. faktúru v plastovom obale. Takže podľa mňa by sa to nemalo týkať koncového odberateľa, ale dodávateľa, ktorý obal vytvoril. No a úplne najjednoduchšie by bolo ak by sa na nerecyklovateľný obal či spotrebný materiál uvedený na trh automaticky pridala spotrebná daň z ktorej by sa platili spoločnosti ktoré by netriedený komunálny odpad fyzicky triedili, pretože neverím, že odpad, ktorý už väčšina normálnych ľudí separuje ešte nejaká spoločnosť za poplatok dočistí.
adam
22.02.18,11:41
Prosím Vás, kde Ste v žiadosti o zápis do reg. uviedli, že uvádzate menej ako 100kg ročne? V kolonke "Spôsob zabezpečenia plnenia vyhradených povinností", Ste čo napísali? Ďakujem...
Romandom
22.02.18,12:15
Presne toto som sa pýtal na MŽP a dostal som odpoveď viď vyššie. Takže som sa nič nové nedozvedel. V žiadosti o registráciu som spôsob zabezpečenia nechal nevyplnený pretože ani jedna možnosť nebola správna. Moja žiadosť bola prijatá 23.1.2018 a dátum registrácie je 5.2.2018. To som sa dozvedel z ich webovej stránky. No doteraz som nedostal žiadne prihlasovacie údaje. Žiadna komunikácia, žiadny e-mail. Skrátka z roku 2018 som sa premiestnil o 30 rokov späť.
adam
22.02.18,12:57
...ďakujem, tiež riešim tento debilný zákon, a chcem sa aspoň zaregistrovať, ak príde dáka kontrola, ale žiadnym "vyvoleným" spoločnostiam platiť za nič nebudem!!! Ja dúfam, že ten zákon dáko upravia veď to je nemysliteľné, čo vyžadujú od obchodníkov. Tiež mi nie je jasné, že keď tovar dostávam v papierových krabiciach, dávame ich do separovaného odpadu, kontajner na papier od mesta je pri našom obchode, aj keď separujem som výrobca obalov? už som z toho na nervy...nikde to nie je zrozumiteľne napísané...
Romandom
22.02.18,13:51
Ak tomu správne rozumiem (neviem, nikto sa k tomu bližšie nevyjadruje) ak kúpim od dodávateľa šesť fliaš vína v kartóne a zákazníkovi ho predám v pôvodnom balení, nie som výrobcom obalu a evidovať by ho mal výrobca ktorý balil, no ak zakúpim krabicu a do nej zabalím zákazníkovi (bez ohľadu na to, či za krabicu zaplatí alebo nie) tých šesť fliaš vína, tak som výrobcom obalu a vediem ho v evidencii. Tu nikoho nezaujíma či separujem alebo nie a už vôbec nie či separuje koncový zákazník. Tento zákon absolútne nerieši životné prostredie, len potrebuje určitým spriazneným ľuďom nahnať peniaze a konkrétne pomenovať vinníka tak ako pri zákone o registračných pokladniciach, tak ako je absolútna prednosť chodcov na prechode a pod. Jednoducho nekompetentné riešenia.
adam
22.02.18,14:55
ak tú krabicu dám do odpadu, tiež som výrobcom obalu, asi...a to pomenovanie "výrobca obalu", to je unikát. Výrobca obalov je predsa ten, kto ich vyrába a nie kupuje v nich zabalený tovar, či ozaj sme už nadobro trafení všetci? A ďakujem za radu, ako vypísať tú žiadosť...
Roberta Muranska
05.03.18,11:20
ahojte, mne prisla konecne po niekolkych tyzdnoch odpoved z MZP...dufam ze pomoze :)

Dobrý deň ...,

v zmysle Vami uvedených informácií spadáte pod výrobcu obalov podľa § 54 ods. 6 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 79/2015 Z. z."). To znamená, že pokiaľ uvediete na trh menej ako 100 kg obalov ročne, stačí na registračný formulár uviesť poznámku, že ste takýmto výrobcom, bez potreby doloženia vyhlásenia podľa § 30 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z.

Ak uvediete na trh viac ako 100 kg obalov ročne, je potrebné uzavrieť zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov alebo získať autorizáciu pre plnenie povinností individuálne.
Zoznam autorizovaných organizácií nájdete na http://www.minzp.sk/files/sekcia-enviromentalneho-hodnotenia-riadenia/odpady-a-obaly/registre-a-zoznamy/udelene-autorizacie-ozv-obaly_2018.pdf

Vyhlásenie podľa § 30 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z.z. sa teda týka výrobcov obalov, ktorí uvádzajú na trh viac ako 100 kg obalov ročne a jeho vzor nie je dostupný na webovej stránke MŽP SR.
adam
05.03.18,12:37
Ja som nič nedopísala, kolónku som nechala nevyplnenú, snáď sa dovtípia, že mám menej ako 100kg
hpapagaj
23.03.18,15:43
No neviem, nikto neriesi tuto temu? Aj dovazame tovar zo zahranicia, aj prevadzkujeme eshop...myslim si, ze nie sme sami.
KristianKubis2103
31.03.18,09:26
Len si predstavte, ze vdaka takto napisanemu zakonu, resp. casti o obaloch, je aj nemocnica vyrobcom obalov..co je absurdita na N-tu. Aj ja som toho nazoru, ze nech vsetky tieto povinnosti s ohlasovanim prejdu len na vyrobcov, teda tych ktori obalove materialy fyzicky vyrobia, a nie na vsetkych, ktori sa "sackov" len dotknu. Tiez mi zastava rozum, ze obaly uvadzat v gramoch a tonach, a sacky - tasky v kilach a kusoch. Taky co preda 5 kusov tasiek od 15 do 50 mikrometrov, ktorych vaha sa neda urcit (su to stotiny gramu) kolko zaplati? Tisicinu eura? To je na hlavu.
piccolino
04.04.18,11:02
Snáď niekomu pomôžem, ja som napísala dotaz na http://www.enviroportal.sk/pytate-sa/odpad . PO mesiaci som dostala odpoveď, no nie na to, čo som dotazovala..... snažila som sa dopátrať, aké vyhlásenie priložiť k registrácii ak chcem riešiť plnenie povinnosti individuálne, kedže budem mať len do 100 kg odpadov ročne, ktoré si doveziem zo zahraničia , lebo väčšinu tovaru nakupujem od slovenských dodávateľov, ktorí sú v registri, čiže mne táto povinnosť odpada. .Dnes som dostala odpoveď. je na uvedenej adrese