Poola
14.01.18,08:41
Dobry den mili poradaci, pred zacatim mojho umyslu, by som si prosim rada overila postup. Planujem predavat fotograficke diela z titulu zdedenych autorskych prav prostrednictvom prilezitostneho predaja, cez este nevytvorenu autorovu stranku na internete. Citala som k podobnej problematike, ze nie je potrebne zakladat zivnost.. Overujem teda: NIe je potrebne otvarat zivnost? A dalsia otazka prosim: Ako sa zdanuju taketo prijmy prilezitostneho charakteru?
Onko
14.01.18,13:49
Ja osobne si nemyslím, že takýto koncept možno chápať ako príležitostný predaj. Keďže chcete prevádzkovať e-shop - webovú stránku, kde tovar budete ponúkať, tak ide o nepretržité podnikanie a nič na tom nemení fakt, že si niekto niečo objedná len raz za čas.
Príležitostný predaj je vtedy, ak raz za čas sa rozhodnete v bazáre či cez inzerát predať niečo, čo už nepotrebujete, nie keď neustále niečo predávate / ponúkate na predaj.
Teoreticky by sa to dalo riešiť bez živnosti, keby sa so zákazníkmi uzatvárala autorská/licenčná zmluva. Nemyslím, že by s tým bolo menej byrokracie a starostí.
Živnosti by som sa nebál, účtovníctvo viesť netreba, ak pôjde o malé obraty, tak nebudú ani minimálne povinné odvody, dajú sa uplatniť paušálne výdavky a ešte viac ušetriť/zarobiť. Len sa na základe zoznamu príjmov sa vypíše daňové priznanie, zaplatí daň a ešte na základe neho vyrubí odvod zdravotná poisťovňa, čo bude treba zaplatiť. Sociálna poisťovňa by poslala výmer na platenie odvodov až po prekročení hranice, momentálne 5 472 € za rok.
Poola
14.01.18,15:27
Mate uplnu pravdu a dakujem za poznamku ku konceptu - predaj - rovna sa - nepretrzity. Moja predstava k forme sa priklana bez zivnosti. Dalej spominate autorsku - licencnu zmluvu. Podla mna ich nebudem v ziadnej forme potrebovat, lebo nebudem predavat "svoj produkt", ale original fotky autora, ktore kazda z nich na svojom rube obsahuju podpis autora a rok vzniku. Opravte ma prosim ak sa mylim. K daniam este..sumu, ktoru uvadzate vyssie, znamena, ze ak by bola vyssia ako 5 472 e, tak musim podat danove priznanie?
kopretinka
14.01.18,15:50
prečítaj si tú odpoveď ešte raz.
Onko
14.01.18,16:06
Nezáleží na tom, kto vyrobil to, čo predávate, ale vy to chcete predávať, dlhodobo, súvisle, nepretržite, ako podnikateľka, tak potrebujete na to živnosť. Len som doplnil, že keď je to taký špecifický prípad s umeleckými dielami, tak by sa to teoreticky dalo aj bez živnosti, bez faktúr či registračnej pokladne, ale bolo by treba na to našiť nejakú zmluvu podľa autorského zákona. Umelci majú jednoducho pri podnikaní trochu iné pravidlá. A preto píšem "teoreticky" a "našiť", lebo by sa to muselo dobre naformulovať, aby to dávalo zmysel a nebolo v rozpore so zákonmi. Teda napríklad predaj licenčných práv k fotografii.
Tá suma je pre odvody do sociálnej poisťovne pre živnostníka, do tej sumy sa odvody neplatia. Daňové priznanie sa momentálne nepodáva v prípade ak príjmy nepresiahli sumu 1 901,67 €, ak sú príjmy vyššie, tak sa podáva DP.
Poola
14.01.18,16:23
Dakujem Vam za vysvetlenie, rozumiem.
Poola
14.01.18,16:34
Budem dalej hladat pre mna co najschodnejsiu cestu. Skusim sa obratit na spolocnost LITA - autorske prava. Zo vsetkeho hore uvedeneho pre mna vyplyva ..internetovy predaj nie je vhodny sposob.
Dakujem este raz za odpoved Onko.
Dáša_
14.01.18,17:43
Par. 8 zákona o dani z príjmov Príležitostné príjmy:
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu,

Podľa citácie zákona by to zrejme bolo možné chápať ako príležitostný príjem. Len je otázka, či je to výhodné. Neviem, aký predpokladáš ročný príjem, či máš zdravotné poistenie z iného dôvodu.
kn-alka
15.01.18,07:13
Pojem "plánujem predávať" je opakovaného charakteru, teda sa nejedná o príležitostný príjem
Dáša_
15.01.18,09:00
máš to nejak podložené? Alebo si to iba myslíš?
Zdedíš po svojom otcovi, akademickom maliarovi obrazy. Ty ich nechceš, tak ich predávaš. Aký je rozdiel, či predáš všetky naraz alebo jeden po druhom? Ako príjem to nie je oslobodené. Iba na to nemusíš mať živnosť.