tonkat
02.08.06,21:50
Prosím vás, ako by to bolo pri zamestnancovi odmeňovanom mesačnou mzdou. Ak odpracuje smenu naviac napr. v sobotu, v nedeľu a vo sviatok. Aké príplatky by mal dostať? Ďakujem piekne.
Zita4
03.08.06,03:52
Prosím vás, ako by to bolo pri zamestnancovi odmeňovanom mesačnou mzdou. Ak odpracuje smenu naviac napr. v sobotu, v nedeľu a vo sviatok. Aké príplatky by mal dostať? Ďakujem piekne.
Ak pracuje nadčas, tak mzdu a príplatok za prácu nadčas, ak pracuje vo sviatok, tak aj príplatok za sviatok.
Ak je odmeňovaný podľa zákona č. 553/2003, tak aj príplatok za prácu v sobotu a nedeľu.
Ivček
10.10.06,09:56
Ahojte. Mám zamestnanca, ktorý pracoval vo sviatok 1.9. a 15.09.06 spolu 18.0 hod. je odmeňovaný mesačnou mzdou, kde sviatky tvoria pomernú časť základnej mzdy.
Ako mám postupovať pri tomto zamestnancovi? Nahodím sviatky + sviatky odpracované + príplatok?
azuz
10.10.06,11:05
Ahojte. Mám zamestnanca, ktorý pracoval vo sviatok 1.9. a 15.09.06 spolu 18.0 hod. je odmeňovaný mesačnou mzdou, kde sviatky tvoria pomernú časť základnej mzdy.
Ako mám postupovať pri tomto zamestnancovi? Nahodím sviatky + sviatky odpracované + príplatok?
Ak si za tento čas nevybral náhradné voľno, zaplatíš mzdu za odpracované hodiny, príplatok za prácu vo sviatok a ak tam bol aj nadčas (za 2 dni by mal odrobiť len 16 hodín pri pravidelne rozvrhnutom pracovnom čase), tak aj príplatok za načas.
Ak si vybral náhradné voľno, platíš len mzdu za 2 pracovné zmeny.
AnitaMartinska
10.10.06,11:53
Ivcekovi radite okrem ineho,ze sa vyplati priplatok za nadcas.
Moze mi niekto napisat, v akej vyske je ten priplatok?
Asi je rozdiel ked je ten nadcas vo sviatok,ktory je v dnoch pondelok - piatok, a ked je vo sviatok,ktory pripadol na sobotu,alebo nedelu.
Dakujem.
azuz
10.10.06,12:12
Ivcekovi radite okrem ineho,ze sa vyplati priplatok za nadcas.
Moze mi niekto napisat, v akej vyske je ten priplatok?
Asi je rozdiel ked je ten nadcas vo sviatok,ktory je v dnoch pondelok - piatok, a ked je vo sviatok,ktory pripadol na sobotu,alebo nedelu.
Dakujem.
Príplatok za nadčas je vo výške 25% z priemerného zárobku.
Príplatok za sviatok je vo výške 50% z priemerného zárobku.
Príplatok za prácu v sobotu a v nedeľu ZP nepozná.
Iné (vyššie) príplatky môžu byť dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve.
Ivček
10.10.06,14:14
Tento zamestnanec nemal pracovať vo sviatok, takže nadčas by nemal byť až 18 hod.?
Ak teda pracovný fond v 09/2006 bol 19 dní/152 h. + 2 sviatky =168 hod. = 6900,--Sk + 18 hod. odpracov. cez sviatky + nadčas 18 hod. + príplatky za sviatok a za nadčas. Tak ?
azuz
11.10.06,05:46
Tento zamestnanec nemal pracovať vo sviatok, takže nadčas by nemal byť až 18 hod.?
Ak teda pracovný fond v 09/2006 bol 19 dní/152 h. + 2 sviatky =168 hod. = 6900,--Sk + 18 hod. odpracov. cez sviatky + nadčas 18 hod. + príplatky za sviatok a za nadčas. Tak ?
Nadčas je čas odpracovaný nad určený týždenný pracovný čas a sviatok sa počíta do určeného pracovného času (teda do fondu pracovného času).
Podľa mňa teda nemôže mať nadčas 18 hodín, lebo aj sviatok sa zarátava do fondu pracovného času. Príplatok za prácu vo sviatok ale patrí za 18 hodín.
Ivček
11.10.06,07:00
Mám to pochopiť tak, že zamestnanec, ktorý pracoval vo sviatok je zvýhodnený od zamestnanca, ktorý vo sviatok nepracoval, len príplatkom za sviatok?
Zuzana2
11.10.06,07:10
Mám to pochopiť tak, že zamestnanec, ktorý pracoval vo sviatok je zvýhodnený od zamestnanca, ktorý vo sviatok nepracoval, len príplatkom za sviatok?

A v prípade, ak je tam odpracovaný nadčas, aj príplatkom za nadčas. Aj ja som mala takýto prípad. Je to nespravodlivé, ale je to tak.
Treba sa dohodnúť so šéfom, aby týchto zamestnancov zvýhodnil napr. cez prémie a pod..
Ivček
11.10.06,07:19
To je naozaj nespravodlivé. Preto mi to nešlo do hlavy, že len toľko by mal k dobru.
Martinella
11.10.06,08:09
Príplatok za nadčas je vo výške 25% z priemerného zárobku.
Príplatok za sviatok je vo výške 50% z priemerného zárobku.
Príplatok za prácu v sobotu a v nedeľu ZP nepozná.
Iné (vyššie) príplatky môžu byť dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve.

Plne súhlasím.Len doplním, že sú to minimálne hranice príplatkov ktoré určujú §121 a 122 ZP.