Samhain
03.08.06,07:41
Ahoj!

Potreboval by som poradiť čo sa týka účtovania nákladov na dva mobily. Na prevádzke mám jeden mobil, ktorý tam musí ostať. Mám ešte jeden mobil, ktorý samozrejme nosím so sebou a ktorý tiež využívam aj na služobné účely. Môžem si uplatniť ako daňové výdavky náklady na oba telefóny, alebo ten druhý tam radšej nedávať?

Viem, že už tu bola podobná téma, ale jasnú odpoveď som sa z nej nedozvedel.


Ďakujem za odpoveď
Paula
03.08.06,05:47
Ahoj!

Potreboval by som poradiť čo sa týka účtovania nákladov na dva mobily. Na prevádzke mám jeden mobil, ktorý tam musí ostať. Mám ešte jeden mobil, ktorý samozrejme nosím so sebou a ktorý tiež využívam aj na služobné účely. Môžem si uplatniť ako daňové výdavky náklady na oba telefóny, alebo ten druhý tam radšej nedávať?

Viem, že už tu bola podobná téma, ale jasnú odpoveď som sa z nej nedozvedel.


Ďakujem za odpoveď

Ak v čase tvojej neprítomnosti má kto (napr.zamestnanci) prostredníctvom toho mobilu komunikovať s obchodnými partnermi, resp. s tebou, môžeš i náklady na neho dávať do uznaných výdavkov. Napokon, mobil v dnešných časoch často nahrádza pevnú linku na prevádzke.
Zita5
03.08.06,05:49
Ahoj!

Potreboval by som poradiť čo sa týka účtovania nákladov na dva mobily. Na prevádzke mám jeden mobil, ktorý tam musí ostať. Mám ešte jeden mobil, ktorý samozrejme nosím so sebou a ktorý tiež využívam aj na služobné účely. Môžem si uplatniť ako daňové výdavky náklady na oba telefóny, alebo ten druhý tam radšej nedávať?

Viem, že už tu bola podobná téma, ale jasnú odpoveď som sa z nej nedozvedel.


Ďakujem za odpoveď

Pokiaľ je druhý mobil používaný na dosiahovanie zdaniteľného príjmu v podnikateľskej činnosti , tak ho môžete uplatniť do výdavkov .
Johanka
03.08.06,06:00
Práve som dostala fa od mojho mob.operátora. Tým, že som si zobrala druhý mobil a využívam ho v rámci akcie na telefonovanie účastníkom toho istého operátora, šetrím mesačne cca 1.000 Sk, takže mám pri dvoch mobiloch vo výdavkov menej ako pri jednom. Ako sa to volá - hospodárne a efektívne nakladanie .... :) ?
Samhain
03.08.06,06:12
Ak v čase tvojej neprítomnosti má kto (napr.zamestnanci) prostredníctvom toho mobilu komunikovať s obchodnými partnermi, resp. s tebou, môžeš i náklady na neho dávať do uznaných výdavkov. Napokon, mobil v dnešných časoch často nahrádza pevnú linku na prevádzke.


Ono je to tak. Telefon na prevadzke potrebujem z dôvodu, aby na neho mohli volať zákazníci a objednávať sa, resp. aby som ja, alebo môj "zamestnanec" mohol zavolať im alebo mne v pripade potreby. Druhý telefón, osobný potrebujem na ten istý účel, resp. aj na dovolanie sa - vydanie pokynov "zamestnancovi" a na komunikáciu s dodávateľmi.

Takže podľa odpovede usudzujem, že môžem. Správne?
Paula
03.08.06,06:15
Osobný máš na mysli taký, že ho nemáš faktúrovaný na firmu?
Samhain
03.08.06,06:18
ĎAKUJEM za skoré odpovede!
Zita5
03.08.06,06:19
Osobný máš na mysli taký, že ho nemáš faktúrovaný na firmu?

Správna otázka , asi nám to uniklo ......oba telefóny musia byť na firmu .
Samhain
03.08.06,06:20
Osobný máš na mysli taký, že ho nemáš faktúrovaný na firmu?

Osobný mám ako súkromná osoba a ten druhý budem ešte len kupovať - na živnosť
Samhain
03.08.06,06:21
Správna otázka , asi nám to uniklo ......oba telefóny musia byť na firmu .

Takže treba prehlásiť aj druhý telefón na firmu a potom ho tam môžem dať. Správne?

Dovtedy nie.
Zita5
03.08.06,06:23
Osobný mám ako súkromná osoba a ten druhý budem ešte len kupovať - na živnosť


Ak používaš aj osobný telefón na podnikanie , tak do výdavkov môžeš uplatniť len finančnú čiastku , ktorá sa týka podnikania . Je dobré k tomu priložiť výpis hovorov.
Inak by som odporúčala osobný previesť na firmu .....aby oba telefóny boli vedené vo firme a faktúra znela na firmu IČO,DIČ .....vtedy môžeš uplatniť do výdavkov fa v plnej výške .
Samhain
03.08.06,09:51
Ďakujem za rady
Ninna
03.08.06,09:54
Kedy môžu pri kontrole pýtať výpis z účtu telefónov.
Zita5
03.08.06,09:59
Kedy môžu pri kontrole pýtať výpis z účtu telefónov.

Ťažko dať na Tvoju otázku odpoveď ........ak sa daňový kontrolór tak rozhodne , alebo veľmi vysoké telef.účty ...niekedy ani nemusia byť .....je to skutočne o práve daňového kontrolóra a jeho rozhodnutia v danej chvíli na kontrole u daného podnikateľského subjektu .
Zoltán Kovács
03.08.06,10:00
Kedy môžu pri kontrole pýtať výpis z účtu telefónov.

Hoci kedy. Podľa nálady. Ale zrejme si budú pýtať výpis hovorov v tom prípade, ak budeš mať privyšoký účet za telefón z hladiska charakteru tvojho podnikania.
Ninna
03.08.06,10:03
pri kontrole sa ma pýtali:Použivate mob.telefóny iba na podnik.účely? Tak je jasne že odpoveď bola: áno. A tým to skončilo.... Ale možno nabudúce budú chcieť viac....
Zita5
03.08.06,10:05
pri kontrole sa ma pýtali:Použivate mob.telefóny iba na podnik.účely? Tak je jasne že odpoveď bola: áno. A tým to skončilo.... Ale možno nabudúce budú chcieť viac....

Však Ti tu píšeme , že to záleží od daniarov ...môže a nemusia ;)


P.S. Vymaž si schránku SS máš ju plnú ....:rolleyes:
Ninna
03.08.06,10:06
Hoci kedy. Podľa nálady. Ale zrejme si budú pýtať výpis hovorov v tom prípade, ak budeš mať privyšoký účet za telefón z hladiska charakteru tvojho podnikania.
mimotemy
Veď práve nikde nie sú hranice kedy je preukazné ešte účto a kedy už nie. Tvrdenie proti tvrdeniu.Stalo sa Vám že bol vyžiadaný pri kontrole výpis?
Zdeni
03.08.06,10:12
mimotemy
Veď práve nikde nie sú hranice kedy je preukazné ešte účto a kedy už nie. Tvrdenie proti tvrdeniu.Stalo sa Vám že bol vyžiadaný pri kontrole výpis?
Mne sa to teda ešte nestalo. Práveže, ako som tu už minule písala, podnikateľ mal kontrolu a uznali mu 4 mobili v jednej sieti a podotýkam, že nemá ani jedného zamestnanca. Takže je to nevyspytateľné:rolleyes: :confused: .
Zoltán Kovács
03.08.06,10:32
Stalo sa Vám že bol vyžiadaný pri kontrole výpis?

Veru stalo sa.:(
Ninna
03.08.06,10:36
Veru stalo sa.:(

ááá čo bolo ďalej ako to dopadlo??Obhájili ste?
Zoltán Kovács
03.08.06,10:38
ááá čo bolo ďalej ako to dopadlo??Obhájili ste?

Bol to výpis hovorov na pevnú linku. Bežné účty boli okolo 1.200,- Sk, ale jeden mesiac nad 10.000,- Sk. Preto si to vyžiadali. Ale našťastie v tom mesiaci bol nainštalovaný internet, a účet naskočil kvôli prenosu dát. Konkrétne volané čísla nekontrolovali či je to súkromný alebo pracovný hovor.
Ninna
03.08.06,10:41
A nepátrali aké dáta boli sťahované?Lebo keď začnú rýpať málo kedy sa uspokoja
Zoltán Kovács
03.08.06,10:48
A nepátrali aké dáta boli sťahované?Lebo keď začnú rýpať málo kedy sa uspokoja

To neskúmali aké dáta sa sťahovali. Keby moc rýpali tak stahoval som demoverzie programov na testovanie. Nevyhovovali tak som ich zmazal.
Ninna
03.08.06,10:54
Áno veď o tom to celé je sprepáčením: Na "sprostú" otázku "sprostá" odpoveď./teda pri rypáckych otázkach DÚ/
Viete že tajomstvo úspechu klamstva je odpovedať do 5 sekúnd!
Uľa
04.08.06,05:22
Ahojte,
ja mám dva mobilné telefóny - paušály a obidva sú písané na moje meno (lepšie povedané na firmu, som FO, JU). Takže ja si môžem dávať obidva spokojne do nákladov?
otázka
04.08.06,06:01
Môžeš. A keď máš Globtel aj Eurotel je to obhájiteľné.
učtovníčka
04.08.06,07:12
U mňa pri kontrole klienta chceli vedieť či má ešte aj súkromný mobil, keďže mal 100 % v nákladoch. Povedala som že áno. Nestačilo, tak im to išiel povedať osobne na daňový, poučila som ho že ďalší mobil /manželkin/ používa na súkromné účely a kupuje si kredity a od tých účty odkladať nemusí.
Nakoniec to uznali so 100%. Odvtedy radšej 20% odpočítam a bude sa mi ľahšie dýchať keď budú niekoho kontrolovať-hlavne malých živnostníkov.
Uľa
04.08.06,08:18
Lenže ja mám obidva paušaly od jedneho operátora. To by mi prešlo???
A čo v tom prípade, keby bol jeden paušál a jeden kredit. Môžem si ten kredit dávať do nákladov???
Samhain
05.08.06,12:48
Ešte upresním tú moju pôvodnú otázku. Súkromný mobil prehlásim na firmu, to mi je jasné. Potom dám náklady do účtovníctva. Ale čo keď ten druhý telefon, čo ma ostať na prevádzke nekúpim, ale použijem starý, čo mám doma a budem do neho kupovať kredity. Čo v takomto prípade? Myslím, že by to pri kontrole nemalo robit problem.
Zdeni
05.08.06,13:17
Lenže ja mám obidva paušaly od jedneho operátora. To by mi prešlo???
A čo v tom prípade, keby bol jeden paušál a jeden kredit. Môžem si ten kredit dávať do nákladov???
Prečítaj si môj príspevok č. 19 v tejto téme. Ak si to dokážeš obhájiť...;)
A do nákladov môže ísť aj kredit.
EkoMax
05.08.06,13:22
Ja mám tiež 2 mob. telefóny účtované do nákladov, ale od dvoch mobil. operátorov. V rámci šetrenia volám z klientom v rámci jednotlivých mobilných sietí. Nevidím dôvod, prečo by nemohli byť účtované do nákladov. Ale skutočne "nezabudnúť" aby faktúry obsahovali všetky náležité údaje - IČO, DIČ .....:)
Zdeni
05.08.06,13:27
Ja mám tiež 2 mob. telefóny účtované do nákladov, ale od dvoch mobil. operátorov. V rámci šetrenia volám z klientom v rámci jednotlivých mobilných sietí. Nevidím dôvod, prečo by nemohli byť účtované do nákladov. Ale skutočne "nezabudnúť" aby faktúry obsahovali všetky náležité údaje - IČO, DIČ .....:)
Každý mobil od iného operátora je v pohode - obhájiteľné, ale Uľa sa pýtala na dva mobili v jednej sieti, kde to také jednoznačné nie je.;)