iva
03.08.06,08:35
V maloobchodnej predajni nakúpil tovar (krišt.sklo) Švajčiar. Tento tovar si kúpil pre svoju potrebu, vyvezie si ho domov, do Švajčiarska. Podľa §47, odst.2 mi to vychádza, že je tento tovar oslobodený od dane. Takže predajca vystaví faktúru bez DPH, dá predávajúcemu pokladničný príjmový doklad. To je všetko (myslím v predajni pri nákupe)? Má nejaké iné povinnosti (na colnici) predávajúci pri takomto predaji ? Alebo mu stačí, aby mu kupujúci do 6 mesiacov dal potvrdené colné vyhlásenie ? Ak mu colné vyhlásenie potvrdené švajč.colnicou v stanovenej dobe nevráti, zrejme bude musieť predajca DPH doplatiť. Nemám vôbec skúsenosti s colnicou, takže neviem, ako na to.
Vopred ďakujem skúsenejších za odpoveď.
alušik
03.08.06,06:43
Švajčiar si sám tovar prevzal vo vašej predajni, takže by som vôbec neriešila oslobodenie od DPH a vystavila mu doklad s DPH ako každému inému zákazníkovi.
Alebo bral toho nejako viac a bude to treba preclievať?
iva
03.08.06,06:55
Celé to bolo za cca 10.000 aj s DPH. On "vyrukoval" na predavačku s tým, že mu to majú predať bez DPH, že na to má nárok, keďže to vyváža do tretej krajiny.
Lila
03.08.06,10:51
V §47 odst. 3 je uvedené, že fakturovať by ste mohli bez DPH , ale do 6. mesiacov musíte mať colné prehlásenie o prechode tohto tovaru do tretej krajiny.
Inak /aspoň logicky/ by ste mali DPH doplatiť. Tu je však pri FO riziko, že
ten tovar kupujú síce oni /Švajčiari na pas/, ale to sklo od Vás kúpené môže darovať tu na Slovensku -rodinke, u ktorých býva alebo je na návšteve.

A ešte to má trošku háčik, lebo odst. 1 jasne hovorí:
Oslobodené od dane je dodanie tovaru , ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu.
alušik
10.08.06,09:49
Teraz ma napadlo - veď si písala, že to bolo pre jeho vlastnú potrebu, takže tam by sa mohol uplatniť postup v zmysle §59 a §60 Zákona o DPH.;)
jenny7
23.08.06,11:37
Ahojte, nie som si istá, ako je to v prípade, ak vyvezieme tovar do USA, predtým príjmeme platbu, ale faktúru vystavujem až pri skutočnom dodaní tovaru a teraz: je v tomto prípade potrebné dodržať limit vystaviť faktúru do 15dní od prijatia platby, keď sa jedná o vývoz a je to bez DPH??? Pretože nestihneme vyrobiť ten tovar do 15dní od prijatia platby, tak teraz neviem, či mám vystavovať 2faktúry, dodávka tovaru aj prijatie platby je v mesiaci august. Alebo stačí v pohode vystaviť jednu pri dodávke a hotovo?!? Vie mi prosím s tým niekto poradiť:confused: