paalenkaa
18.01.18,08:03
Aby som upresnila problém, po rozvode som dostala syna do opatery ja. Môj bývalý manžel sa s ním stretáva každý druhý víkend a každý druhý týždeň by mal poňho chodiť do škôlky a večer priniesť domov. Zistila som však, že nie vždy chodí on ale posiela svojich rodinných príslušníkov. V škôlke mi povedali, že na nich splnomocnenie nie je. Mohol by však môj exmanžel splnomocniť bez môjho súhlasu a vedomia jeho rodinných príslušníkov na to, aby mi nosila syna zo škôlky oni?
paalenkaa
18.01.18,07:13
treba si príspevok prečítať pozorne.
mareko
18.01.18,07:14
buchač čítaj poriadne ;). ...každý druhý týždeň by mal poňho chodiť do škôlky a večer priniesť domov (k matke domov)
paalenkaa
18.01.18,07:15
výborne, presne tak. A niekto mi vie aj dať relevantnú odpoveď? Ďakujem :)
Tweety
18.01.18,07:22
Áno, samozrejme mohol by ich splnomocniť. Veď je otcom dieťaťa. Nie je zbavený otcovských práv, či? A ak splnomocnenie škôlke nedal,a dieťa vydajú cudzej osobe, nepostupujú podľa platných pravidiel. Splnomocnenia sa v škôlke odovzdávajú na začiatku školského roka.
ivka70
18.01.18,07:37
a preco by dieta nemohol vyzdvihnut napr. stary otec ci otcova manzelka?
profesional
18.01.18,09:42
Splnomocnenie je právny úkon, kde práva zastúpeného vykonáva splnomocnenec. Svojim spôsobom dochádza k rozšíreniu a prenosu práv.

Sú práva, ktoré takýmto spôsobom preniesť možné nie je. Rodičovské práva patria medzi ne. Rodič nemôže splnomocniť inú osobu, aby v jeho mene vykonávala rodičovské práva. Takéto plnomocenstvo je neplatné a neúčinné.

Rovnako ako sudca nemôže splnomocniť nikoho iného, aby v jeho mene súdil, tak ako prezident nemôže nikoho iného splnomocniť, aby v jeho mene vykonával funkciu prezidenta republiky, tak ani rodič nemôže nikoho splnomocniť, aby vykonával za neho rodičovské práva.

Rodičovské práva a povinnosti sú striktne viazané na osobu rodiča.
veronikasad
18.01.18,09:45
Vyzdvihnutie dieťaťa zo škôlky je rodičovské právo, ktoré je striktne viazané na osobu rodiča ?
misoft
18.01.18,10:12
Odovzdanie a prevzatie dieťaťa z predškolského zariadenia nie je rodičovské právo - ak náhodou by rodič ochorel, bol v nemocnici, niekto by ho mal zastupovať - v prípade výkladu od profesionála "profesional" by sa to nesmelo - pretože (podľa neho) sa nedajú preniesť.
Výklad práva z jeho strany je zavádzajúci - neužitočný.
vicktor
18.01.18,12:44
Kedze profesionalov prispevok ktosi vystrcil do "opsajdu" a neda sa komentovat, pisem len takto.
Ja ako stary otec vodim vnuka do a vyberam zo skolky - mam sa ist udat a moje priznanie bude polahcujuca okolnost?
Nastastie mladi nespisali plnu moc, tak si to nevyzeru, niet dokazu ze sa zbavili rodicovskych povinnosti.
Beries to akosi moc prisne.
ivka70
18.01.18,12:45
skor nepochopil otazku ....
pavol36
18.01.18,13:14
...som toho názoru, že záleží po prvé - na tom, ako máte určený rozsah styku s dieťaťom v rozsudku súdu (prípadne v rodičovskej dohode) a po druhé - ako vy a Vaše dieťa vychádza s exmanželom...
...ak bolo dieťa zverené do starostlivosti Vám a pre dieťa ide niektorý z Vašich rodičov, a sú aj splnomocnení, je to normálne.
...ak bol Vášmu exmanželovi určený styk na súde tak, že by ho mal aj vyberať zo škôlky a vyberajú ho jeho rodičia - úplne normálne to nie je.
Súd upravil styk dieťaťa s Vašim exmanželom, nie s Vašimi exsvokrovcami alebo inými príbuznými z manželovej strany. Škôlka rozhodne nepostupuje správne.
Ak vychádzate (a aj Vaše dieťa) s príbuznými z exmanželovej strany v pohode - dajte urobiť splnomocnenie aj pre nich - bude to Váš ústretový krok voči nim.
Rozhodne by som však znosil pani riaditeľku škôlky pod čiernu zem za to, že moje dieťa odovzdala osobe, ktorá na to nie je splnomocnená. To ho potom dajú komukoľvek, kto prehlási, že je príbuzný? To snáď nie.

...a exmanžel v tomto prípade nie je oprávnený splnomocniť ďalšie osoby, aby dieťa vyberali zo škôlky...

...a trochu nechápem, prečo ste ukameňovali príspevok od profesionala, ja som ho pochopil a súhlasím s ním...
profesional
18.01.18,13:40
Hahaha.. Podľa teba môže sudca splnomonocniť inú osobu, aby za neho súdil, však? Rodičovské práva sú NEPRENOSITEĽNÉ.
profesional
18.01.18,13:41
Pochopil otázku. Lenže mám 2 možnosti: Buď budem písať, ako to robia skoro všetci, hoc to robia z neznalosti práva protiprávne, alebo napíšem, ako to v skutočnosti je. Je mi jasné, že pravda bolí a ľudia ju neradi počujú.
kukučka
18.01.18,13:56
Tvoju podporu tam nevidno.
kukučka
18.01.18,14:07
A čo ti na tom prekáža? Bijú ho snáď, vodia ho do krčmy a či inak mu ubližujú? Upresni, lebo nerozumiem.
Doplnené:
Závažné dôvody matka neuviedla. Mohla som stručne požiadať o doplnenie otázky, ale netreba z nás robiť hlupákov, ani nikoho ponižovať.
citujem:
Dnes 19:47 anet
Väčšina z Vás tu prezentovala osobný postoj, bez toho aby ste poznali príbeh zadávateľky. Lenže nie všetci ex sú normálny! Vyhrážanie, zastrašovanie, vydieranie ... možno raz založím tému Výroky našich ex ... by ste sa divili čo niektorí ex dokážu "vypotiť". koniec citátu.

Tvoja odpoveď je namierená voči otcom, to isté sa dá napísať o niektorých matkách. Za chvíľu tu ďalší múdry právnik poženie riaditeľku na súd, lebo vydala dieťa bez papiera. Na jednej strane rozvadení rodičia, na druhej strane dieťa, komu treba pomôcť?
Čo ak sú tvoje dôvody malicherné? Ak nie sú, tak sa ti ospravedlňujem. Pýtaj sa svojho dieťaťa a urob ako si želá.
Jarka 1
18.01.18,14:50
Kukučka, nie si sama, čo nerozumie. Ak zadávateľka neuvedie rozumný dôvod, tak potom si myslím, že ide len o to robiť prieky.
vicktor
18.01.18,15:35
Rodicia maju vyzivovaciu povinnost voci svojim detom.
Moze moja manzelka navarit vnucatam ked su u nas na prazdninach?
Napis pravdu aj ked ma zaboli.
JankaO
18.01.18,15:58
Mám za to, že aj po rozvode ostávajú obidvaja rodičia zákonnými zástupcami dieťaťa a teda majú právo splnomocniť pri niektorých úkonoch, u ktorých to školská legislatíva vyžaduje, inú osobu. Nejedná sa o prenos rodičovských práv.
profesional
18.01.18,16:50
Nie právo, ale povinnosť. Formálne vzaté áno. Ale koho na Slovensku zaujíma právo..?
profesional
18.01.18,16:55
Ach jaj. Zase právny analfabet. Tvoj pohľad je, že keď sudca ide na PN, že súdiť jeho spisy bhde iný sudca a keď ochorie prezident republiky, že ho bude zastupovať jeho strýko..? Formálne z hľadiska práva je to proste tak, že ide o povinnosť striktne viazanú ma osobu. To, že väčšina ľudií na právo z vysoka ser.e, je iná vec. Als otázka je l, či to, že niekto ignoruje právo je dôvod, aby ho ignorovali ostatní. Tomu sa totiž hovorí anarchia. Ja sa nebavím o tom, či je zákon správg, alebo nie. Proste ho rešpektujem. A iba pre tvoje info, ak ani jeden z rodičov nemôže z objektívnycb príčin vykonávať rodičovské povinnosti, tak zákon o rodina presne vraví, čo vtedh. A plnomocenstvo to nie je. Ale to by bolo treba viac študovať a menej písať domnienky a nádeje vydávané za právo. Ale to je bežný prejav právneho analfabetizmu. Takže sa nečudujem.
avalik
18.01.18,17:08
tak ked nie je mozne "splnomocnit" inu osobu ako zabezpecit prevzatie dietata, zo skolky inou osobou? ved skolky nie su 24/7 zariadenia a rodicia pracuju aj na zmeny, ci dochadzaju a pod. - to potom asi vacsina rodicov porusuje zakon ... ako to praktizujes ty - ak teda mas deti a nestihas z nejakych dovodov ich vyzdvihnut?
profesional
18.01.18,17:11
Zákln umožňuje nechať ustanoviť opatrovníka, alebo aj viacero, alebo osoby ktorým je dieťa zverené do dočasnej starostlivosti. Ale nie plnomocenstvom.
Ja nič také nepraktizujem.
avalik
18.01.18,17:29
cize, skolka ma prevadzku do 17:00, ja pracujem do 18:00 ... to mam ziadat o ustanovenie opatrovnika v pracovne dni od 16:30 do 18:30? ci si podat navrh na tu dobu na zverenie do docasnej starostlivosti? ...

hmmm ... super, teraz sudy nestihaju a ked takto by mal postupovat kazdy rodic tak uz vobec nestihnu ... deti aj skoncia povinnu skolsku dochadzku kym by to prebehlo :D

nepraktizujes lebo este nemas deti?
misoft
18.01.18,17:34
Prosím ťa - NEPLEŤ sem iné kompetencie! Prečítaj si zákon o rodine §28-30 - tam sú uvedené POVINNOSTI RODIČA - tam sa nikde nepíše, že nemôže dieťa prevziať okrem rodiča iný člen rodiny z predškolského zariadenia. Je to zákonom zakázané?
To by potom napríklad nemohol prevziať zo škôlky ani 15-16 ročný súrodenec - veď predsa nie je rodič. Zobuď sa!
Nikto totiž nespomínal, že sa starými rodičmi prevzali rodičovské práva - oni len doprevádzali člena rodiny. To preberanie rodičovských práv spomínaš len TY!!
ČO NIE JE ZAKÁZANÉ - JE POVOLENÉ! Tak to vravia i právnici!!!
A k prezidentovi - keď ochorie, je stanovené zákonom, kto ho môže zastupovať, keď ochorie sudca, predseda súdu určí náhradu - pretože tam sú dané iné kompetencie.
anet
18.01.18,17:47
Ja tiež súhlasím z názorom profesionála, jediný odpovedal z profesionálneho právneho hľadiska.
Povinný rodič má určený styk rozhodnutím súdu a má ho dodržiavať. V škôlke sú určite informovaný o neštandardnej situácii v rodine, takže majú dieťa odovzdať matke a osobe ktorá je uvedená na splnomocnení. Matka môže splnomocniť aj starých rodičov na preberanie dieťaťa zo škôlky, ak sú normálne vzťahy.
Väčšina z Vás tu prezentovala osobný postoj, bez toho aby ste poznali príbeh zadávateľky. Lenže nie všetci ex sú normálny! Vyhrážanie, zastrašovanie, vydieranie ... možno raz založím tému Výroky našich ex ... by ste sa divili čo niektorí ex dokážu "vypotiť".
anet
18.01.18,17:58
Škôlky majú tlačivo Splnomocnenie na preberanie dieťaťa ... stačí tam uviesť kto môže preberať dieťa a prísť ho predstaviť. Veď MŠ tiež nemôže dať dieťa hocikomu cudziemu.
buchač
18.01.18,19:06
Fujtajbl....nemôžem reagovať ironicky....zakopali sme s profesionalom vojnovú sekeru. ;)

Ale slušnou formou by som sa priklonil k postrehu, že asi fakt nemá deti.
Lebo také názory by proste normálny rodič asi nemal...
No ako pozerám, žeby sme tu zišli viacerí rodičia, ktorí ale nebudeme celkom " normálni "....či ?

P.S.:
Manželka bežne vyberala vnučku zo škôlky...teraz aj zo školskej družiny.
ivka70
18.01.18,19:25
nesuhlasim, ta reakcia bola na nieco uplne ine
dat v skolke splnomocnenie na prebratie dietata zo skolky nie je splnomocnenie na odovzdanie rodicovskych prav, sorry
Dav
19.01.18,04:57
Ak na "rodinných príslušníkov" splnomocnenie nie je, nemá škôlka dieťa takejto osobe vydať. Treba v prvom rade dôrazne požiadať o to, aby dieťa vydali len osobe, ktorá je na to poverená a podať sťažnosť riaditeľke alebo zriaďovateľovi na tú pracovníčku, ktorá toto nerešpektovala. Ak otec dieťaťa splnomocnil svojich rodinných príslušníkov, čo môže byť priamo pokrvná rodina dieťaťa, alebo jeho nová manželka, treba si to v prvom rade vybaviť s otcom dieťaťa. Ak sú závažné dôvody, aby dieťa s konkrétnou osobou nechodilo, lebo napr. rovno zo škôlky idú do krčmy, treba sa obrátiť na súd so žiadosťou o úpravu práv a povinností voči dieťaťu na čas po rozvode a požiadať o úpravu stretávania dieťaťa s otcom. Ak taký dôvod nie je, treba sa zamyslieť nad tým, či dieťa má dobrý alebo zlý vzťah s tými "rodinnými príslušníkmi" a ak je všetko okrem papiera v škôlke v pohode, tak sa nad to povzniesť.
anet
19.01.18,06:50
Písala som ex... bez udania pohlavia. Rovnako môže byt nie celkom normálna aj matka. A dôvody? ja nemám žiadne. Vychádzam mu v ústrety, dcéra sa s ním stýka. On si to pokašľal sám v momente, keď sa začal vyhrážať svojej 2 ročnej dcere a dal to ešte aj na papier, vyjadrenia sama "perla".
buchač
19.01.18,07:18
Väčšina z Vás tu prezentovala osobný postoj, bez toho aby ste poznali príbeh zadávateľky. Lenže nie všetci ex sú normálny! Vyhrážanie, zastrašovanie, vydieranie ... možno raz založím tému Výroky našich ex ... by ste sa divili čo niektorí ex dokážu "vypotiť".
================
Hehehe...a Ty si snáď nedala práve ten osobnejší postoj ? ;)

Založ tému...ale nezabudni dať nie iba výroky otcov.
Lebo pokiaľ ja viem (nie som rozvedený, takže nemám skúsenosť) z tých médií, tak to, čo robia poniektoré exky je teda fest neskutočné.
Áno, beriem, že chlapom ide zväčša o čo najmenšie platenie na decká. Lenže to neplatenie - neschopnosť platieb aj zo objektívnych dôvodov jej nebráni poslať chlapa do basy.
Ženskej ide ale o čo ? Nie náhodou tiež ide o lóve ?

Každý prípad je špecifický, každý rodič je iný.
Ale ak sa dvaja nevedia aj po rozchode dohodnúť, robia si prieky aj z tých najmalichernejších dôvodov...lebo ego utrpelo ? Pritom je decko na úplne vedľajšej a slepej koľaji ?
Škoda reči.
ivka70
19.01.18,07:22
profesional, problem je teda vlastne len v nazve dokumentu: Splnomocnenie .... v nicom inom, ze?
anet
19.01.18,07:44
Buchač, súhlasím. Ale toto nie je moj pripad. Vzdy som si myslela, ze zivot stoji na istej slusnosti a moralnych hodnotach, ktore clovek proste neprekroci. Ked dvaja nevedia spolu fungovat, idu od seba a zacnu proste od znova. Clovek vie, ze sa iste veci deju, ale nevnima ich, pretoze idu tak nejako pomimo. Vnimat ich zacnes az ked sa deju tebe alebo tvojim blizkym. Jednoducho kto nezazije nepochopi.
A v konecnom dosledku tu vobec nejde o mna. Zadavatelka sa pytala ci moze otec splnomocnit inu osobu na preberanie dietata zo skolky. Dieta je zverene matke, otec ma urceny styk, skolka ma odvzdat dieta osobe/am v splnomocneni.
vicktor
19.01.18,07:59
Ked teda obhajujes profika ako super odpovedal, pytam sa ta: kolko poznas starych rodicov, krstnych rodicov, starsich surodencov, tetiek, ujcov, susedov, ... ktori pri vybere dietata zo skolky ci druziny mavaju papierom ze "som splnomocneny" ?
anet
19.01.18,08:05
Viktor zachadzas do extremov. Urcite bezne nevyberaju deti zo skolky ujovia, tety ... ale najblizsia rodina, ktoru to dieta pozna. A bola som pritom osobne, ked dieta vyberalo zo skolky starsi surodenec a riaditelka ju poprosila, aby prisla aj mama, ze ju este nikdy nevidela. To ti pride normalne? Mne pride normalne, ze ide babka do skolky, dieta ju pozna, predstavi sa ze dobry den, ja som stara mama martinka klingaca ... budem chodit casto vyberat vnuka zo skolky, alebo budem chodit obcas a rodic ma splnomocni aby aj skolka mala papier v ruke a bola chranena.
vicktor
19.01.18,09:18
Teraz otacas a pises ze vybratie babkou (nie rodicom) je normalne. Tak si to ujasni.
Ake percento babiek je vyzbrojene papierovym splnomocnenim? A naco je to skolke? Ved si predtym podporila profika ze je to protizakonne.
anet
19.01.18,11:07
Ale veď profík to napísal z právneho hľadiska. A ja som to napísala ako matka s dieťaťom v predškolskom veku. A papierom nemáva babka, ten sa výpise a odovzdá v ms. A načo je to škôlke? Odovzdaním dieťaťa v ms nesie za nebo zodpovednosť. Rovnako nesie zodpovednosť aj osoba poverená rodičom. Dnes je iná doba, všetko funguje inak ako v 70tych rokoch, kedy aj upratovačka zostala s dieťaťom v škôlke kým nepríde rodič aj do šiestej vecer. Dnes nestíhas? stane sa ti to 3 krát a nahlásia ta za zanedbanie starostlivosti. Rozbije si dieťa hlavu? Pruuuser. Časy kedy deti lietali po vonku a rodič ani netušil kde, sú preč.