kuravesele
18.01.18,21:15
Obvodový múr je 450mm Ytong. Ak sa osadí závesné WC do tohoto múru, je tam riziko, že v zime bude zamŕzať voda? Alebo radšej predsadiť WC a spraviť sadrokartónovú konštrukciu?
ivka70
18.01.18,20:28
Nemrzne nam voda, ani pri minus 15 a menej.
kuravesele
18.01.18,20:33
Prosím o info, akú máte hrúbku obvodového muriva a je to tehla al. pórobetón? A nerobia sa plesne? Ďakujem
ivka70
18.01.18,20:38
45 mur, tehla+ izolacia, nic neplesnivie
buchač
18.01.18,22:06
Pokiaľ sa pravidelne používa WC, tak nehrozí v žiadnom prípade.
Aby voda zamrzla, tak to by muselo dôjsť k solídnemu zníženiu teploty v priebehu pár hodín.
To používanie robí predsa cirkuláciu vody a tým pádom znemožňuje jej zamrznutie.
vicktor
19.01.18,08:30
Ved v interieri sa kuri, murivo na vnutornej strane ma 22 stupnov, na vonkajsej v dlhodobom treskucom mraze keby aj -20, tak v strede nulu.
Voda kupelnovej teploty z wecka este oteplena exkrementami vo zvislom odpadovom potrubi nema sancu zamrznut.
Snad sa neobavas ze to zmrzne priamo v mise, z otazky to nie je jasne. Ved aj predsadene wc bude mat odpad v tom istom vonkajsom mure.
kuravesele
21.01.18,11:30
Pri pórobetóne hrúbky 375mm a závesnom WC, ktoré sa zasekáva cca 150mm - voda zamŕza pri teplotách okolo -15 až -20 C. Preto som sa pýtala na 450mm múr, nakoľko 4-ja vodári ma na to upozornili. A nemyslím tým vodu v mise ale v rúrkach. Píšem všeobecne, nechce sa mi deliť komentár.
kuravesele
21.01.18,11:33
Konštrukcia predsadeného WC je predsa o 150mm viac do priestoru (WC al. kúpelni) ako zasekané WC.
ivka70
21.01.18,12:24
pochybujem, dnes vsetky rovody idu stredom murov, tak sa robia uz zaklady, to by vo vsetkych novostavbach zamrzali rozvody vody aj kanalizacie
ked k muru priratas zateplenie, nema sancu zamrzat, pokial sa v dome kuri
buchač
21.01.18,12:34
kuravesele (Dnes 12:30) Pri pórobetóne hrúbky 375mm a závesnom WC, ktoré sa zasekáva cca 150mm - voda zamŕza pri teplotách okolo -15 až -20 C. Preto som sa pýtala na 450mm múr, nakoľko 4-ja vodári ma na to upozornili.
================
Sú vodári a "vodári".

Áno, voda zamŕza pri uvedených stupňoch, ale nie pri uvedených podmienkach. A to nespomínam, ak sa v dome kúri a voda prúdi systémom.
Opak je, ak voda je v systéme, ktorý sa nepoužíva a v dome sa nekúri.
Vtedy voda potrhá všetko, čo jej stojí v ceste....mohol by som sa o tom celkom pekne rozpísať...škoda na majetku bola cca 1000€, až tak mi vytopilo chalupu.

Bežne sa pôsobiacim mrazom stane, že sa prilepia súčiastky v pákovej batérii...ak sa len tesnenia musia meniť, tak fajn. Už som menil zo dve batérie.

ALE pri tvojich podmienkach ??? Nehrozí.
jslancik
21.01.18,14:54
veľmi nerozumiem otázke... kde by mala voda zamŕzať?
odpad - nehrozí, ten nikde "nestojí", resp. nemal by.
samotná misa či nádržka - závisí na vnútornej teplote v miestnosti.
rozvod vody v stene - väčšinou býva tesne pod obkladom, ďaleko od tých strašných mrazov vonku. zbytočná obava, zvlášť pri normálnom používaní wc. ale ak sa nemýlim, tak sa zvyknú dávať rozvody do mirelonu. a ak sa nezvykne, tak sa môže dať. čím väčšia obava, tým hrubší mirelon :D
každopádne, čo na to projektant? prípadne stavebný dozor. rozvody vody by mali byť súčasťou projektu. či je to len taká čiastočná rekonštrukcia bez projektu a všetkého?

A tvoj strach z plesní - vo wc neplánujete kúriť? ak tam budete mať zimu, tak jasné, že plesne budú... zatepľovať neplánujete?