MonikaMia
19.01.18,10:07
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať.
Ak priateľ v práci ako kuriér nabúral pri cúvaní do auta a poškodený si dal auto do autorizovaného servisu Škoda, kde mu opravu auta nacenili na 2000 EUR a je to staré auto tak poisťovňa sa mu vyjadrila že opravu nepreplatí nakoľko je cena opravy vyššia ako hodnota auta.
Moja otázka znie,môže poškodený vymáhať od nás peniaze súdnou cestou ?
Je nezmysel aby sme mu niečo platili keď si na to platíme havarijné poistenie.
Ďakujem za rady
vicktor
19.01.18,09:31
Vy si platite havarijne pre seba, pre druheho PZP.
Ano, rozdiel moze od vas vymahat sudne.
Ale aj vy mozete dat na sud poistovnu. Na jednej strane deklaruje ze hradi az do 5 mil., a ked pride na lamanie chleba 2000 je vela.
Okolo takychto pripadov su cele motanice, jeden vysledok od druheho sa moze znacne lisit - staci ako rozhoduje spicka ladovca Ustavny sud.
MonikaMia
19.01.18,09:41
pre druhého PZP a čo ak ani z tej mu to nechcú preplatiť ?
vicktor
19.01.18,09:52
Jemu to bude vasa PZP poistovna preplacat IBA z tejto jednej poistnej zmluvy.
Na svoje skody z vami sposobenej nehody mate dobrovolne havarijne poistenie.
Na skody druhych z vami sposobenej nehody mate P(ovinne)ZP.
Nandrolon
19.01.18,10:06
Havarijné poistenie si platíš pre vlastné škody, ktoré si SÁM spôsobíš, prípadne pre škody, kde je vinník neznámy /ukradne vám niekto auto, rozbije vám niekto čelné sklo/. Toto poistenie je upravené zmluvnými podmienkami danej poisťovne. Tam máš aj dohodnuté, čo všetko je zahrnuté v prípadnom poistnom plnení.
PZP upravuje zákon č.381/2001 Z.z., poisťovňa sa ho musí držať + v rámci konkurencie môže ponúknuť niečo "naviac".
Z PZP sa hradia tebou spôsobené škody ostatným účastníkom.
Takže táto oprava sa bude hradiť z TVOJHO PZP.
PZP musí byť v čase nehody samozrejme aj ZAPLATENÉ, nestačí ak je iba uzatvorené.
To, či poisťovňa chce, alebo nechce je druhoradé. V prvom rade sa musí držať zákona, nech teda trvá na oprave, prípadne ak už dostal zamietnutie, nech podá odvolanie.
Skôr mi to ale pripadá, že dotyčný chce špekulovať, zhrábnuť peniaze kalkulačnou metódou a skutočnú opravu vymáhať od teba.
Spoj sa so svojou poisťovňou a vstúp do konania, informuj sa.
Napr. KOOPERATIVA volá na obhliadku väčšinou obidvoch účastníkov a autá sa pristavujú ako v čase stretu, všetko sa fotí, meria mierkami.
Ponúka 2 druhy vyrovnania.
1. Peniaze na účet kalkulačným výpočtom /obsahuje generické súčiastky a neobsahuje cenu práce/
2. Skutočnou opravou vozidla. Vozidlo môže dať opraviť do ľubovoľného servisu, samozrejme vtedy bude všetko ručne dokladovať a bude sa to posudzovať, alebo do B-čkového partnerského servisu /zmluvné neautorizované servisy/, alebo do A-čkového partnerského servisu /zmluvné, autorizované servisy/.
Človek, čo má možnosť to dať opraviť sám do servisu /rodina, kamarát, známy/, tak zoberie hotovosť a väčšinou sa do tej sumy vmestí, a ešte mu aj niečo ostane. Ja som to riešil nedávno, a dal som to do najdrahšieho A-čkového mojej značky. Výhoda bola, že priamo servis kumunikuje s poisťovňou a teda ty nič neriešiš. Aj dodatočnú doobhliadku riešia medzi sebou /keďže je to partnerský servis/. Žiadne peniaze cezo mňa nešli, nič som nevybavoval a mal som istotu, že všetky diely sú originálne a profesionálne namontované a lakované. Ponúkali mi okolo 450 eur, čo som odmietol, skutočná oprava a úhrada poisťovne servisu bola nad 800.
Nandrolon
19.01.18,10:19
Ešte otázočka, bola privolaná polícia? Neviem ako je to s firmou vinníka, ale u nás vo firme v prípade hocijakej škody firemným vozidlom musí byť privolaná polícia.
jakubzemko
07.02.18,05:52
Privolaná byť môže, len ak policajt usúdi, že škoda zjavne nepresiala cca 4000 eur a ide o škodovú udalosť tak to nemusí ani riešiš.
preboha
11.03.18,18:22
vicktor prečo zavádzate Moniku?
preboha
11.03.18,18:25
na porade je už viac odpovedí na Vašu situáciu - samozrejme poškodený môže vymáhať čo chce, ale na súde nepochodí
Chobot
11.03.18,21:15
Je to bežné, že ak oprava auta presiahne jeho trhovú hodnotu, tak ide o totálnu škodu a poisťovňa vyplatí iba tú trhovú hodnotu auta. Pre poisťovňu je to nerentabilné opravovať vysokú škodu na starom aute.

Ono je to aj logické. Ak máš auto, ktoré v bazári bežne stojí napr. 2000 EUR a škoda na aute by bola 5000 EUR, tak si ho nedáš opraviť, ale radšej ho zošrotuješ a kúpiš si v bazári také isté auto za 2000 € (alebo si kúpiš iné).

Inak poisťovňa prepláca z havarijného poistenia škody na tvojom aute, z PZP hradí škody, ktoré si spôsobila inému. Treba si naštudovať rozdiel medzi PZP a havarijným poistením.
vicktor
12.03.18,07:16
Tak to uved na spravnu mieru, napis lepsiu odpoved.
preboha
19.03.18,18:40
v servise sa platí CENA OPRAVY, poisťovňa hradí - mala by- VˇYŠKU ŠKODY. Cena opravy nie je výška škody. zákonný nárok je iba na výšku škody, nie na cenu opravy. Cena opravy nemusí byť rovná výške škody....asi toľko. Monika nemusí nič doplácať, a nedá sa to samozrejme ani vymáhať na súde - teda za predpokladu, že poisťovňa neoklamala poškodeného, a uhradila to čomu sa hovorí výška škody.....