RenatkaS
20.01.18,16:52
Mám otázku. Moja stará mama mala pozemok na 1 LV aj so svojou sestrou, boli to 2 parcely na ktorých boli obe sestry spoluvlastníčky. Moja stará mama zomrela a môj otec v roku 2007 nadobudol dedictvo vo výške 1/2 z oboch parciel. V roku 2014 sa s druhou majitelkou dohodli o vysporiadaní spoluvlastníctva k spoločným pozemkom tak, že môj otec sa stal výlučným vlastníkom jedného pozemku a tá druhá osoba druhého pozemku. Môj otec chce ten pozemok teraz predať. Má alebo nemá platiť daň z prijmu, resp. keď platiť daň, tak z akej ceny, alebo je to oslobodené od dane? Prosím poradte čím skôr. Vid.este komentar nizsie. Dakujem
Mária27
21.01.18,07:54
Za predpokladu, že nenadobudli väčší podiel na nehnuteľnosti, ako mali predtým, nejde o nové nadobudnutie nehnuteľnosti na účely dane.
RenatkaS
21.01.18,11:06
Povodne na 1LV boli 2 parceli v podiele 1/2, vyporiadali si spoluvlastnicky podiel tak, ze moj otec zostal vlastnikom 1 parcely a ta druha osoba druhej parcely. Z porovnani s dedicstvom nenadobudol vacsi podiel. Ale v porovnani na to cislo parcely nadobudol polovicu parcely. T.z. co v tomto pripade plati, pohlad len podla cisla parcely ktora sa predava alebo z pohladu celeho dedicstva?
Mária27
22.01.18,20:27
Prikladám ti vysvetlenie Finančnej správy - pozri druhú časť o pozemkoch.
Keďže otec predáva pozemok do 5 rokov od nadobudnutia, uvedie cenu predaja do príjmu. Do výdavku dá cenu ndobudnutého pozemku v čase nadobudnutia. Daň sa platí len z prípadného rozdielu, t,j. vyššej predajnej ceny.

https://podpora.financnasprava.sk/687310-Z%C3%A1mena-nehnute%C4%BEnost%C3%AD

Podľa § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov pri takto dosiahnutom príjme z predaja nehnuteľnosti získanej zámenou je možné uplatniť ako výdavok cenu nehnuteľnosti zistenú v čase nadobudnutia (t.j. zámeny). V uvedenom prípade sa vychádza z hodnoty nehnuteľnosti (ornej pôdy) v čase nadobudnutia zistenej podľa znaleckého posudku ...