tetromixel
21.01.18,18:17
Nikde na internete neviem nájsť odpovede ktoré hľadám.

Chcel by som začať s dropshippingom ale neviem čo mi nato treba z právneho hľadiska.

Ako to v praxi funguje? Nájdem si dodávateľa, s ním si dohodnem maržu podmienky odosielania, dám svoj inzerát napríklad na ebay, kde budem predávať jeho produkt.

Treba sa mi niekde zaregistrovať ako žiovnostík? Aké oprávnenia k tomu potrebujem? Čo musím zdaniť? Alebo kde na tieto otázky môžem dostať odpoveď osobne, myslím nejaký úrad alebo niečo v tom zmysle kde by som sa mohol informovať.

Ďakujem
misoft
21.01.18,17:29
jslancik
21.01.18,18:02
spĺňa to definíciu podnikania - sústavná činnosť za účelom dosiahnutia zisku. možno si myslíš, že to nebude "vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť", ale to by ťa tvoj dropshipper rýchlo vyviedol z omylu. zákazník by dostal faktúru od teba. alebo v určitých prípadoch by si dropshipperovi fakturoval províziu. nerozumiem, prečo si nezisťuješ všetko o tom, čím sa chceš vážne zaoberať... google nenašiel nič o tomto spôsobe predaja?

Samozrejme, že potrebuješ živnosť, viesť účtovníctvo a pod. S tým sa viažu otázky, ktoré sú aj tu na porade xyz-krát zodpovedané...
profesional
23.01.18,07:15
Legálne to síce možné je, avšak v podmienkach ako je to nastavené v SR, nemáš šancu byť v súlade s daňovými predpismi. Čiže podnikanie samo o sebe legálne je, ale daňovo sa dostaneš do prúseru. Nakoľko naše daňové právo s takouto formou podnikania nepočíta, resp. čosi z časti upravuje, ale extrémne nevhodne.
Marek258
20.03.18,12:53
Neviete kde presne tieto informácie preštudovať?
jslancik
20.03.18,15:58
naštuduj si veci o e-shope. dropshipping je jedna z foriem e-shopu. teda živnosť a všetko s tým súvisiace. informácii nájdeš habadej aj tu na porade.
Marek258
20.03.18,16:55
vďaka
profesional
22.03.18,22:24
Dropshipping nie je o eshope. Je to systém trojstranného obchodu. Pri eshope dochádza k nákupu a predaju. Pri dropshippingu posúvaš obchod inému subjektu, ale fakturuješ ty. Tomu sa hovorí trojstranný obchod. Pri tom ako je zákon k DPH nastavený, zaplatíš štátu DPH 2, alebo aj 3 krát, ale na vstupe uplatníš lej raz. Ekonomicky je to proste somarina. Štát na tento typ obchodovania nedospel a v situácii sústavného sprísňovania ochrany spotrebiteľa ani na to nemá dôvod reagovať.

Skús prosím nezavádzať neskúsených začiatočníkov.
Marek258
24.03.18,12:58
Ďakujem za odpovede. Tu sa ale skôr rieši prípad drop-shippingu vrámci SR. Ale čo ak chcem podnikať pomocou drop-shippingu v zahraničí? napr USA? Čo som počul, tak napr platím dane krajine, v ktorej podnikám, tj. ak si založím doménu, ktorá sprostredkuje obchod (e-shop) v USA, tak platím dane USA....? kde si mám založiť živnosť- v rámci SR? Som študent, živnosť nemám a neviem ako tieto veci fungujú a nechcem robiť niečo mimo zákona.