drako
03.08.06,12:20
Prosím o radu: -aké nahlasovacie povinnosti má SZČO voči Štatistickému úradu SR, resp. aké výkazy je povinná zasielať aj voči iným inštitúciám?
alušik
03.08.06,10:24
Prosím o radu: -aké nahlasovacie povinnosti má SZČO voči Štatistickému úradu SR, resp. aké výkazy je povinná zasielať aj voči iným inštitúciám?

Neviem, či dobre rozumiem otázke. Štatistickému úradu nič nenahlasuješ. Ak Ťa osloví ako spravodajskú jednotu, sám Ti zašle výkazy, ktoré ŠÚ chce od Teba vyplniť.
Čo sa týka iných výkazov - chcel si vedieť všeobecne aké povinnosti máš - teda, kde sa prihlásiť a tak? Určite sa musíš zaregistrovať na daňovom úrade, aby Ti pridelil DIČ. Potom dosť závisí aj od toho, či zamestnávaš aj niekoho ďalšieho ako zamestnanca.
Ninna
03.08.06,10:38
Drako má zrejme na mysli OKEČ.
drako
05.08.06,17:44
ďakujem za usmernenie, Alušik.Trápi ma ešte jedna vec.Na www.portal.sk (cez živ.situacie-podnikanie-živnosť a koncesia-živnosť ako začať a čo potrebujem-7,krok) som sa dočital že keď začinam podnikať mám povinnosť nahlasiť Soc.poisťovni začiatok podnikania.Kto mi odpovie na akom tlačive,prípadne akým spôsobom, pretože v Soc. poisťovni mi zase vraveli že nemám oznamovaciu povinnosť že som začal podnikať, až na budúci rok prísť z daň.priznaním.Podotýkam že nechcem byť dobrovoľným platcom.Tak ako na to?čo je pravda?
lenkak
05.08.06,17:45
Soc.poisťovňa
Paula
05.08.06,17:57
pretože v Soc. poisťovni mi zase vraveli že nemám oznamovaciu povinnosť že som začal podnikať, až na budúci rok prísť z daň.priznaním.Podotýkam že nechcem byť dobrovoľným platcom.Tak ako na to?čo je pravda?

To ma prekvapuje, mám čerstvú skúsenosť zo SP v KE (1.8.06), treba sa registrovať i v prípade, že nebudem dobrovoľným platcom. Pravda je teda na ich portáli alebo v ich kanceláriach?
lenkak
05.08.06,17:58
Paula
to mi je novinka.
Melnick
05.08.06,18:01
ďakujem za usmernenie, Alušik.Trápi ma ešte jedna vec.Na www.portal.sk (http://www.portal.sk) (cez živ.situacie-podnikanie-živnosť a koncesia-živnosť ako začať a čo potrebujem-7,krok) som sa dočital že keď začinam podnikať mám povinnosť nahlasiť Soc.poisťovni začiatok podnikania.Kto mi odpovie na akom tlačive,prípadne akým spôsobom, pretože v Soc. poisťovni mi zase vraveli že nemám oznamovaciu povinnosť že som začal podnikať, až na budúci rok prísť z daň.priznaním.Podotýkam že nechcem byť dobrovoľným platcom.Tak ako na to?čo je pravda?

Dú -ten je jasný.
ZP - Oznámenie poistenca
SP - Registračný list FO /vtedy keď sa rozhodneš byť platiteľom dobrovoľne,alebo po podaní DP ak Ti vznikne povinnosť /
odporúčam dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti-nikdy nevieš čo bude.
a tiež by som pouvažovala o nemocenskom poistení - tiež dobrovoľne
Paula
05.08.06,18:02
Nie je to prvý krát, čo v rôznych kanclíkoch a v rôznych mestách tvrdia niečo iné....a potom sú tie rôzne veľké nedoplatky a pokuty spätne, o ktorých už sa tu veľa písalo. Napísala som iba moju skúsenosť , nechcem vás zavádzať:) .