vilede
22.01.18,10:52
dobrý deň-neviem do akej rubriky tu otazku zaradit-ak som nespravne skuste ma nasmerovat. Od 1/2018 nepracujem, vek 58-do dochodku este cca4-5, byvam v mestecku, kde je problem s prácou, mam matku vo veku 84r. - moju pomoc potrebuje denne tak na 2-4 hodiny-nebyvame v spolocnej domacnosti z toho dovodu je to problém hladat pracu niekde inde. Poradite? Ďakujem.
ivka70
22.01.18,10:52
Ak by mama splnala poziadavky na opatrovanie, vybavit to:
Opatera člena rodiny (https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_opatera-clena-rodiny)
Katy a R
22.01.18,12:26
Nuž - môžeš byť v evidencii UPSVaR - vtedy za teba platí poistenie so ZP štát. Ak ti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti - pol roka máš aj príjem. inak nie .
A občas si ale treba na UPSVaR splniť povinnosti.
Tiež si môžeš vybaviť v ZP platenie poistného štátom, ako osoba starajúca sa o matku (84 ročnú). A nemusíš byť v evidencii - ak nechceš.
Ak by mamku posúdili ako ŤZP osobu - ktorá už je odkázaná na V. stupeň opatery - tak to by si mohla vybaviť príspevok za opatrovanie (ty by si ho dostávala z UPSVaR). (z 447/2008)
Alebo ešte by si mohla požiadať o opatrovateľku cez obec. (tú treba platiť).Ak by mali voľno a splnila by si kval. predpoklady - mohla by si sa možno zamestnať, ako opatrovateľka???,
vilede
23.01.18,14:44
dakujem za odpoved - robila som ako opatrovatelka v AT
vilede
23.01.18,14:45
dakujem za odpoved idem zistovat, co je k tomu potrebne
Katy a R
23.01.18,18:53
to by si ozaj mohla skúsiť, či ťa obec nezamestná ako opatrovateľku - a potom aj mamku dať posúdiť. možno by jej schválili 3-4 hod? (zák 448/2008)
na príspevok z UPSVaR sú prísnejšie pravidlá - okrem toho, že musí byť ŤZP (nad 50%) - ešte tam musí byť potreba celodennej starostlivosti - zák 447/2008