annara
22.01.18,12:56
Manžel je SZČO, pravidelne platiaci odvody do poistovni. Chcel by nastupit na matersku dovolenku a poberat materske v zakonom danej lehote 28 týydnov. Vsetky nalezitosti ohladom poberania materskeho mame zistene, nevieme vsak, ako sa jeho poberanie materskeho prejavi na buducorocnom danovom priznani? Je materske povazovane za prijem? Kedze pocas poberania materskeho nemusi platit odvody, ako sa to prejavi pri vypocte dane? A pod. Dakujem.
Tweety
22.01.18,12:02
Materské nie je zdaniteľným príjmom.
Katy a R
22.01.18,12:05
tých 28 mesiacov je hádam len preklep?;)
materské je dávkou sociálneho - nemocenského poistenia - nie je to zdaniteľný príjem.
Ak bude poberať materské - tak DP si spraví zo všetkých zdaniteľných (celosvetových) príjmov za príslušný kalendárny rok. materské tam ani nespomenie. Samozrejme, ak príjmy nebudú celý rok???? - tak je predpoklad, že dane budú nižšie. .. no ale to už závisí od jeho príjmov a výdavkov
annara
22.01.18,14:41
Nie, to nie je preklep! :-D Samozrejme, ze som sa pomylila, ak by materska trvala 28 mesiacov, tak by som pre manzela ochotne rodila rok co rok :-) Dakujem vam za vasu odpoved a predsalen, este sa spytam, ako je to s tym neplatenim odvodov do socialnej poistovne a ich naslednou kalkulaciou v buducorocnom DP. Dakujem
veronikasad
22.01.18,14:42
Ako szco môže mať príjem aj počas poberania materského. Počas tohto obdobia neplatí sociálne poistenie ani preddavky na zdravotné poistenie. Pri vyššom základe dane treba počítať s nedoplatkom v RZZP za rok 2018.
veronikasad
22.01.18,14:43
Opráv si dobu poberania materskeho
annara
22.01.18,14:44
Dakujem.
Katy a R
22.01.18,14:52
ťažko teoretizovať bez konkrétnych čísiel ... samozrejme, ak by mal veľmi vysokánske príjmy a na preddavkoch málo zaplatí, tak môže mať vyššie dane a aj nejaký nedoplatok na ZP? V SP sa zatiaľ nerobí ročné zučtovanie. a možno aj preddavky by šli trošku hore?? Ale ja by som mu dopriala tie vysokánske príjmy - tfuj, tfuj, tfuj :)
annara
22.01.18,14:56
Dakujeme, ano, radsej prijmy:-) Zajtra musim zajst do SP a zistit vsetky nalezitosti, ci sa to vlastne pri jeho prijme a odvodoch vyplati. V minulom roku platil odvody do SP vo vyske 150 eur, od oktobra uz plati 257 eur. U nas je este taka zaujimava situacia, ze syn mal teraz dva roky a v auguste sa nam ma narodit dalsie dieta, cize prichadza do uvahy aj retazova materska:-), ak je pri SZCO nieco take meozne. Musim sa fakt na to dobre popytat.
Katy a R
22.01.18,15:02
ak začne poberať materské v tomto roku - tak sa bude počítať z z VZ celého roku 2017 (priemer)
veronikasad
22.01.18,15:07
Určite vyplatí, aj keď materské nebude vysoké, ušetrí na odvodoch do SP. Ako píše Katy, zatiaľ sa v SP ročné zúčtovanie nerobí, takže tam mu nedoplatok nevznikne. V roku .2019 to už môže byť inak.