nuna311
22.01.18,14:53
potrebujem poradiť ako to je keď chcem prijať človeka na pracovnú zmluvu ale má otvorenú živnosť v Rakúsku može pracovať na zmluvu na Slovensku alebo musí čakať kým bude zrušená živnosť v Rakúsku.
ivka70
22.01.18,13:56
Prijat ho mozes, ale treba urcit, kam sa bude platit poistne a ak ma len tu zivnost v Rakusku, je vysoko pravdepodobne, ze to bude rakuska ZP a SP, cize budes za neho odvody platit do Rakuska.

Ak rusi zivnost, je jednoduchsie pockat a zamestnat ho az potom.
Onko
22.01.18,14:10
Čo sa týka tých odvodov, tak je to naopak. Pri určovaní krajiny, kde má byť fyzická osoba povinne poistená, je na prvom mieste závislá činnosť. Takže ak sa rakúsky živnostník zamestná na pracovný pomer na Slovensku, tak bude odvody platiť na Slovensku.
ivka70
22.01.18,14:18
Skor sa mi zda, ze sa posudzuje to, co je skor. Ak je uz niekolko rokov zivnostnikom v AT a tam odvadza vsetko, tak mu len tak nezmenia kvol iuzavretiu PP poistovne. aspon kvoli dohode to neurobili.
Onko
22.01.18,14:36
Nie je to len tak, ale rozhoduje o tom Nariadenie č. 883/2004 ES, článok 13, bod 3: http://www.socpoist.sk/nariadenie--es--europskeho-parlamentu-a-rady-c-883-2004--z-29-aprila-2004/34228s

Čo sa týka toho dohodára, tak tam možno išlo ak nie o omyl, tak nejakú výnimku, lebo ja som to tou "závislou činnosťou" dosť zjednodušil, jedná sa o "činnosť zamestnanca", čo znamená "každú činnosť alebo rovnocennú situáciu, ktorá sa za takú považuje na účely právnych predpisov v oblasti sociálneho zabezpečenia členského štátu, v ktorom takáto činnosť alebo rovnocenná situácia existuje". Takže z toho mohli nejako dohodári vypadnúť. Ale bežný pracovný pomer je rozhodne na prvom mieste pred živnosťou.