juleni
22.01.18,20:26
Potreboval by som objasniť /pokiaľ možno polopate - pre mňa laika/ problematiku napájania jednosmerného elektromotora 24V pomocou zdroja DC 12V prípadne AC 230V. Jedná sa o to, že sa venujem predaju zariadení, ktoré obsahujú ovládanie napájané buď jednosmerným prúdom 12V alebo striedavým 230V. Toto ovládanie potom ovláda a reguluje otáčky elektromotora DC 24V. Po 6. rokoch sa teraz ozval zákazník, že mu zhorel elektromotor a keby vedel, že ten má napájanie 24V a on používal zdroj 12V na napájanie ovládania, tak by si ho nikdy nekúpil. A že sa radil s elektromechanikom a že je to špatne. Nikdy som sa nad tým nezamýšľal, keďže dané zariadenia fungujú správne veľkému počtu zákazníkov už roky a ja ako laik predpokladám, že v tom ovládaní bude nejaký menič napätia z 12V na 24V a taktiež z 230V na 24V.
V prílohe prikladám elektroniku, ktorá je použitá a taktiež ukážku elektromotora. Ak by mi niekto možno vedel poradiť (ak je to tam viditeľné), že či daná elektronika obsahuje nejaký menič napätia alebo čosi podobné (alebo ako by to tam mohlo približne fungovať). Len aby som pripadne vedel zákazníkovi odpovedať, že je to v poriadku alebo nie.
Vopred ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa za tento môj laický popis problému, ale v elektrotechnike sa nevyznám.
Ing. Ľubomír Janoška
23.01.18,06:28
"Dual power supply" je zdroj, ktorý dodáva jednosmerné menovité napätie obidvoch polarít oproti spoločnej svorke (GND), v tomto prípade +12V a -12V. Ak sa motor pripne na svorky +12V a -12V, tak dostane svojich 24V.
Ak sa motor pripne na +12V a GND alebo na -12V a GND, môže sa stať, že napätie je príliš malé na roztočenie motora a motor sa môže poškodiť. Je to ale málo pravepodobné.
Použitie "dual power supply" - pokiaľ funguje správne - neznamená pre motor žiadnu hrozbu. Ale ak má menič poruchu, môže na výstup preraziť aj väčšie napätie, ktoré dokáže poškodiť motor. Vtedy ale skôr odíde elektronika.
vicktor
23.01.18,08:07
Tu su 2 otazky - ako to funguje technicky a ako sa dohodnut so zakaznikom.
K tomu druhemu: snad k zariadeniu davas aj navod, manual, instrukcie, aj na tom motore musi byt stitok co vyzaduje. Je tak? Potom nech zakaznik nevymysla ze nevedel.
misoft
23.01.18,09:49
Ja položím technickú poznámku: predávaš zariadenia - zo zákona je 24- mesačná záručná doba (ak to nie je ustanovené inak výrobcom zariadenia) - tak po 6-tich rokoch už zákazník NEMÁ žiadne právo niečo reklamovať. Ani sa s nim nebav - odkáž ho na Zákon o ochrane spotrebiteľa, prípadne (ak je to nejaký podnikateľ) na obchodný zákonník.
juleni
23.01.18,15:28
Ďakujem za odpoveď, presne toto som potreboval vedieť.
Pôvodne som si myslel, že "dual power" označuje možnosť duálneho napájania, t.j. 12V aj 230V (vzhľadom k tomu, že ovládanie obsahuje ako kábel na pripojenie do zásuvky 230V tak aj svorky na pripojenie na zdroj 12V).
juleni
23.01.18,15:36
Ďakujem za pripomienku. Zaujímala ma hlavne technická stránka veci, aby som to vedel zákazníkovi vysvetliť, že elektronika ovládania je navrhnutá tak, že motoru nehrozí poškodenie ani pri napájaní 12V.
Samozrejme je k zariadeniu dodávaný manuál, taktiež sú štítkom označené aj príslušné súčasti zariadenia, t.j. ovládanie, motor a aj samotné zariadenie. Akurát že motor nie je priamo viditeľný, takže to nie je na prvý pohľad zjavné, že potrebuje napájanie 24V.
Zákazník ma zmiatol tvrdením jeho elektrikára, že je motor nesprávne napájaný.
juleni
23.01.18,15:44
Ďakujem za poznámku. Toto mi je samozrejme jasné, ale skôr sa prikláňam k riešeniu problému vysvetlením zákazníkovi, že zariadenie pracuje správne a motor dostáva svojích 24V tak, ako potrebuje a že je to v poriadku. Každý nespokojný zákazník je pre firmu len mínus. Takto keď mu to slušne vysvetlím, tak možno príde a kúpi si u nás nový motor, ktorý mu dúfam bude opäť dobre slúžiť nejakých pár rokov. A ak aj nie, tak dúfam aspoň nebude šíriť nepekné reči o spoločnosti.
vicktor
23.01.18,16:07
Nie som odbornik, ale este nieco: ak ten motor vyzaduje 24V a zakaznik don pustil 12V tak pouzil neoriginalny adapter?
Slabsie napatie by podla mna neutiahlo motor, ale ten by snad nezhorel. Alebo sa stalo ze do motora isli dvojnasobne Ampere?
juleni
23.01.18,16:32
Práveže ovládanie, cez ktoré sa napája aj ovláda motor, je možné pripojiť aj na zdroj 12V a aj na zdroj 230V (nie súčasne samozrejme). A to bola vlastne aj moja otázka, že ako to v tom ovládaní v podstate funguje a či je to v poriadku. Pretože áno, zákazník napája 12V a motor vyžaduje 24V. Pán Ing. Janoška to však už vysvetlil v jeho príspevku.
juleni
23.01.18,16:40
Avšak ešte pre istotu sa opýtam, že či som to aj ja správne pochopil. Keď zákazník použije na napájanie ovládania napr. autobatériu 12V, tak je to v poriadku?
juleni
23.01.18,16:47
Ide o to, že motor nie je pripojený priamo k adaptéru, ale k ovládaniu, ktoré potom napája a aj ovláda otáčky motora. A toto ovládanie disponuje aj krokosvorkami, ktorými je napájané pomocou zdroja jednosmerného prúdu 12V. A to bola aj moja pôvodná otázka, že či je na obrázku v tom ovládaní vidno nejaké súčiastky, ktoré zabezpečia zmenu napätia z 12V na motorom požadovaných 24V.
bodliak
23.01.18,17:03
Nie je.
juleni
23.01.18,18:16
Ďakujem za odpoveď a poprosil by som Vás o nejaké širšie, pokiaľ možno jednoduché vysvetlenie. V akom prípade by to teda bolo v poriadku? Aký zdroj 12V by bol potrebný?
vicktor
24.01.18,07:33
napr. dve autobaterie za sebou (v serii) daju 24V
alebo spravny adapter
ale na to ze roky predavas elektrovyrobky si ozaj laik (tvoje slova v zadani)
Ing. Ľubomír Janoška
24.01.18,07:43
Keď elektrikár tvrdil, že motor je "nesprávne" napájaný, tak tvrdil,
- že motor je napájaný inak, než popisuje návod alebo
- že už návod je nesprávny?
Ono sa veľmi ľahko niečo tvrdí, pokiaľ sa človek nemá vyjadriť presne :)
juleni
24.01.18,18:16
Aby som to uviedol na správnu mieru, tak nie je to len predaj elektrovýrobkov, ale patria tam aj zariadenia, ktoré obsahujú dané elektronické súčasti slúžiace na pohon príslušného zariadenia. A firma predáva celé to zariadenie, pričom výrobcom je niekto iný zo zahraničia. Samozrejme človek nemôže vedieť všetko, ale predpokladám, že ty zase môžeš byť laik na iné veci, v čom som zase dobrý ja. Preto som uviedol, že som laik, lebo ak by to tak nebolo, asi by som sa ani nepýtal (a hlavne chcel som nejakú zrozumiteľnú odpoveď ako pre normálneho človeka a nie pre borca v elektronike. Tiež by si asi nechcel počuť napr. od svojho lekára správu o nejakom tvojom vyšetrení zašifrovanú v spleť latinských inotajov ,ale v normálnej zrozumiteľnej reči obyčajného nelekárskeho smrteľníka - teda v prípade, že nie si tiež lekár alebo fanda do medicíny). Výrobca však v manuáli neuvádza nič ohľadom napájania motora. Dané zariadenia sa predali už na tisíce kusov a s motorom neboli nejak extra problémy, aj keď samozrejme boli aj také reklamácie, Poslal som aj výrobcovi daný problém na vyjadrenie, ale môže to trvať dlhšiu dobu a zdalo sa mi, že takto by som sa mohol dopracovať k odpovedi skôr a z takpovediac "nezávislého zdroja".
juleni
24.01.18,18:36
Návod nepopisuje napájanie motora, lebo motor je proste napojený na ovládanie a povedal by som tým to konči. Návod hlavne popisuje ako funguje ovládanie a celkové zariadenie, ktorého motor slúži na pohon tohto zariadenia. No a keďže zákazníkovi motor zhorel a je tam uvedené na štítku napájanie 24V a ovládanie je napájané 12V, tak z toho predpokladám plynula jeho otázka.
misoft
24.01.18,21:08
Tie moduly (na obrázku) sú regulátory SIL TEGRO (Poľsko).
Aby motor "zhorel" preto, lebo bol napájaný napätím nižším, než je max. povolené - to sa mi akosi nezdá. Ten motor by buď pracoval na 50% (otáčky, výkon), alebo by sa nerozbehol.
bodliak
24.01.18,21:23
No a keď sa nerozbehne ? Zostane trvalo zaťažená jedna cievka a tá sa časom prehreje a odpáli...
PotPalo
25.01.18,00:41
Tak neviem, ale podľa obrázku tam duálne napájanie na 230V nieje. Je tam len AC12V (12V striedavých) a BAT (napájanie z batérie, zrejme tiež 12V). Či je to menič, ktorý dáva 24V, to sa dá zistiť jednoducho, a to odmeraním napätia na výstupe do motora. Multimeter (prípadne voltmeter) má snáď každý, kto len išiel okolo nejakého elektrozariadenia. Ale nakoľko tam nevidím žiadne trafo, ani cievku, predpokladám, že to bude dávať 12V do motora. Motoru by to nemalo vadiť, akurát pobeží pomalšie, a bude mať aj slabšiu silu. Spáliť by sa rozhodne nemal, jedine že by mu niečo bránilo v točení, ale to by sa spálil aj na 24V.
harmonia
25.01.18,00:49
Netušila som, že "dual power" znamená, že zdroj dodáva dve napätia ... dodnes som si myslela, že to znamená, že zdroj môže brať "šťavu" aj zo siete, aj z batérie !
juleni
25.01.18,06:46
Ďakujem za konštruktívnu odpoveď. Vyzerá byť, že sa konečne do diskusie zapojil niekto s praktickými skúsenosťami. Čakal som, či niekoho napadne myšlienka zmerať napätie na výstupe ovládania. Mňa to napadlo včera, keďže som o tom rozmýšľal, že ako by som
si mohol pomôcť a niečo zistiť aj sám a pohnúť sa ďalej. A keďže nie som elektrikár, tak mi to chvíľu trvalo, než ma napadlo to proste zmerať. Keby som to bol urobil hneď, moja pôvodná otázka by znela ináč. Zistil som, že pri vstupnom napájaní ovládania prostredníctvom meniča napätia 230V na 12VDC, je výstup na ovládaní 12VDC. Pri vstupnom napájaní ovládania zo siete 230V je na jeho výstupe 15-18V (podľa typu použitého ovládania). Ovládania majú duálne napájanie, na tej fotografii to nie je vidno, keďže je orezaná kôli detailu elektroniky, ale uviedol som to v popise. Takže nová otázka znie, čo hrozí tomu motoru (povedzme s vysokou pravdepodobnosťou), keď je trvalo napájaný polovičným (alebo trochu viac) napätím. Z dlhoročných skúseností môžem potvrdiť, že motory nevykazovali závadu, alebo len v zanedbateľnom množstve a po rokoch používania. Zvykli však občas pískať. Viacej odchádzala elektronika. Môže to mať súvislosť s tým motorom?
Ing. Ľubomír Janoška
25.01.18,07:09
Ing. Ľubomír Janoška
25.01.18,07:39
@bodliak
Odpálenie jednej cievky kvôli nerozbehnutiu motora považujem skôr za teoretickú možnosť. On je síce ten výkon sústredený na jednej cievke, ale je veľmi malý.
V detsvte som odpálil zopár jednosmerných motorčekov, ale nikdy nie malým napätím :)
PotPalo
25.01.18,07:43
Súvislosť s motorom to môže, aj nemusí mať. Môže to byť tým, že je to robené na napájanie z 12V batérie. Tá môže mať, keď je plne nabitá, aj 15V. Výrobca možno nepočítal, že tam bude až 18V, to už môže byť na hranici zničenia. Dobré by bolo k tomu mať nejakú dokumentáciu, kde je uvedené, aké maximálne napájacie napätie to znesie. Tiež záleží, ako je ošetrené, keď už motor nevládze ťahať, keď je priveľká záťaž. Či elektronika sleduje aj prúd do motoru, a pri jeho zvýšení nad stanovenú hranicu (pri nadmernej záťaži) to vypne, alebo to vyhorí.
vicktor
25.01.18,07:55
chvilu potrva kym to nastudujem :)
Ing. Ľubomír Janoška
25.01.18,08:27
@vicktor
sorry, mal som napísať, že na každom obrázku si treba pozrieť posledný 1 cm na pravej strane - positive/negative, +/-
Okrem toho obrázku, kde je to aj s krabicou :)
bodliak
25.01.18,09:56
Ale ved tu je to cele v teoretickej rovine...
juleni
25.01.18,16:45
Ale tých 18V je na výstupe ovládania - čiže to čo ide do motora (a ten by s tým asi nemal mať problém podľa toho, čo sa tu popísalo, keďže požaduje 24V). Na vstupe je v tomto prípade 230V pri pripojení toho ovládania do zásuvky. Alebo mám tomu rozumieť tak, že keď sa to transformuje v ovládaní z 230V na jednosmerný prúd, tak sa tam pracuje napr. s tým 18V napätím v nejakom rovnakom obvode, ako keby mal byť napájaný zo zdroja 12V? Čiže ako keby stále očakával tých 12V (plus dajme tomu nejaká znesitelná tolerancia) ? Alebo som úplne mimo?
canbo
25.01.18,17:28
Je potrebné rozmeniť na drobné : 1. ? typ motora: ak sa jedná o DC motor tak najčastejšie na zmenu otáčok sa používa zmena napätia tak 12V nieje problém pre motor , ale skôr pre zdroj napájania !24Vx1A =12Vx2A ak to zdroj nedá tak vypne poistka, alebo...) a funkciu zariadenie ktoré raz ide na vysoké/polovičné otáčky

2. Parametre zdroja : min. ten na 230V musí mať CE a technický výkres...
PotPalo
31.01.18,22:32
Píšem neskoro, nedošlo mi upozornenie. Pokiaľ do toho ide naozaj 230V, tak neviem. Bez schémy a dokumentácie je ťažko zistiť, čo tým autor zamýšľal. Možno to tak má byť.