Vladimír Ozimý
03.08.06,12:38
ahojte, konateľ zo sidlom firmy v SR vykonal pracu v čechách, teraz to idem faktúrovať....akú mám dať odvolávku na oslobodenie od dph (ide práce s motorovou pílou) alebo máme to faktúrovať s dph?
Zoltán Kovács
03.08.06,10:45
ahojte, konateľ zo sidlom firmy v SR vykonal pracu v čechách, teraz to idem faktúrovať....akú mám dať odvolávku na oslobodenie od dph (ide práce s motorovou pílou) alebo máme to faktúrovať s dph?

Odvolávku na §47 ods.6 zákona o dph. - vývoz služieb

Ale ak sa mýlim opravte ma.
alušik
03.08.06,10:49
Odvolávku na §47 ods.6 zákona o dph. - vývoz služieb

Ale ak sa mýlim opravte ma.

Celkom určite sa mýliš, nejde totiž o vývoz služieb. Vývoz je len do 3. krajín - t.j. mimo EÚ. Tieto práce budú fakturované do ČR, čo je v rámci EÚ.;)
Zoltán Kovács
03.08.06,10:52
Ďakujem za opravu
alušik
03.08.06,10:57
Niet za čo.
Len ešte meditujem, pod čo tieto služby zaradiť v §15. Ak by to mohlo spadnúť pod technické služby, tak by som to fakturovala bez DPH, pričom druhá strana je povinná zdaniť sa v ČR. ;)
Vladimír Ozimý
03.08.06,17:24
ja som nad tym rozmyslal tiez a vychadzaju mi z toho momentalne jedna varianta...ale nepaci sa mi

1) ak v českom zákone platí obdobne niečo ako u nás v paragrafe 5 tak mi logicky vychádza z toho že sa mala firma registrovať na účely dph v čr...a tam podávať daňové priznanie
ALBO
04.08.06,07:22
ahojte, konateľ zo sidlom firmy v SR vykonal pracu v čechách, teraz to idem faktúrovať....akú mám dať odvolávku na oslobodenie od dph (ide práce s motorovou pílou) alebo máme to faktúrovať s dph?
Moc mi to nejde k sebe, že konatel robil práce s mot. pílou, ale može byť, . To ako ťažbu dreva? Možno by sa to dalo napasovať na prace na hm. majetku 15/6. Drevo je tovar. Do 15/8 mi to nesedí.
Vladimír Ozimý
07.08.06,07:19
no ono to nesedí ale je to mala s.r.o. skratka sem tam nejaka pracicka a tak..ja som tiez uvazoval nad 15/6 ale nesedi mi to tam pretoze ide o tovar ako pises a nie o hmotny majetok....asi mi zostáva nastudovat český zákon a to sa mi fakt nechce
Vladimír Ozimý
07.08.06,08:02
no tak som sa trochu na to pozrel a vychádza mi z toho nasledovné v paragrafe 10 ods 4 sa píše

(4) Místem plnění při poskytnutí
a) služby kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, výchovné, vzdělávací a zábavní, pořádání kongresů, výstav a veletrhů, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí s nimi přímo souvisejících služeb,
b) služby přímo související s přepravní službou,
c) služby oceňování movité věci nebo práce na movité věci - (práca na movité veci je praca na hnutelnej veci kde by som tazbu ako taku videl)

je místo, kde je tato služba uskutečňována.

no a v paragrafe 108 zákona sa píše následovné

(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen

f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,


takze z tohoto dovodu ide o sluzby oslobodené od dane a netreba sa registrovat....odviest dan ma povinnost platca v čr
martinez
07.08.06,13:20
Zaradil by som to z pohladu slovenskeho zakona o dph do §16,7...cize bez DPH... a registracia v CR nehrozi, ak vezmeme do uvahy §5,1,c a paralelu, ktora by mala byt aj v ceskom zakone o dph
apo
09.08.06,10:26
Pri fakturácii za poskytnutú službu slovenským platiteľom DPH do čl. št. EÚ v tomto prípade by som sa riadil § 15 odst. 6 s odvolávkou na § 16 odst. 7.

Zjednodušene.
Tak ako niekto vyššie uviedol charakterizoval by som to ako prácu na hnuteľnom hmotnom majetku a potom už uvedené §-fy hovoria, že faktúra bude bez DPH a odberateľ v čl. štáte EÚ urobí samozdanenie. Ak odberateľ nie je registrovaný na DPH potom by som faktúru vystavil s DPH.

Na tejto mojej rade mi trochu prekáža to, že ja uvedený postup aplikujem na výkon šitia odevov, keď Talian registrovaný na DPH v Taliansku dodá materiál (hmotný hnuteľný majetok) a slovenská foirma ušije odevy (vykoná prácu na hnuteľnom hmotnom majetku). Výkon slovenskej firmy sa nedostane do žiadneho riadku daňového priznania k DPH. Na príklade šitia odevov je dôležitá posledná veta v § 16 odst. 7 kde je uvedené, že ak by dodaný materiál neopustil SR miestom poskytnitia služby by bola SR.

Ak sa zhodneme na tom, že práca pilčíka by bola predsa len prácou na hnuteľnom hmotnom majetku potom máme dva dôvody nato, aby naša faktúra bola bez DPH, ale vždy za predpokladu, že odberateľ v ČR je registrovaný na DPH v ČR.

Toľko môj názor.

apo