ojka
03.08.06,12:51
Mám takúto otázočku. Zákazník mi dnes príde zaplatiť za tovar (napr.dvere) Ja mu vystavím príjmový doklad, pričom originál si nechávam ja a kópiu dám jemu. Pre dvere si príde na druhý deň, pričom mu dávam aj preberací protokol. On tvrdí, že musí byť rovnaký dátum na príjmovom doklade aj na preberacom protokole. Nechcem sa s ním hádať ale neviem či má pravdu. Vie mi niekto poradiť?
BOBY
03.08.06,10:59
Môžeš doklad vystaviť dnes ako prijatú zálohu 324/211. Vo faktúre zohľadníš zaplatený preddavok 321/324, k úhrade bude 0. Ak sa to klientovi nepáči nerob si problém a vystav mu doklad podľa preberacieho protokolu, veď hlavné že zaplatil.
Gabi03
03.08.06,10:59
Neviem o tom, že musí byť rovnaký dátum.
Ale ma trošku zarazilo tvoje rozdelenie tých PPD.
1. Ak robím cez kopirák, podpisy dávam vždy originál na oba doklady, potom aj oba doklady sú originál (aj keď jeden je cez kopír vyplňovaný).
2. Ako zákazník by som si určite vyžadoval originál dokladu a nestačila by mi kópia, nakoľko zákazník - kupujúci si musí preukázať výdavky, náklady. Ty ako predávajúci priznávaš "dobrovoľne" príjmy, takže tam stačí kópia.
Zásada: kto vydáva peniaze, musí mať originál dokladu.

Kto súhlasí so mnou?
Ninna
03.08.06,11:07
No pokiaľ účtuje o prijatej platbe ako o zálohe nemusí byť rovnaký dátum ale pri vystavovaní daň dokladu treba zálohu odčítať. A na daňovom doklade je kolónka dátum dodania tovaru aký? Zrajme zhodný ako na preberacom protokole.
Zita5
03.08.06,11:13
Neviem o tom, že musí byť rovnaký dátum.
Ale ma trošku zarazilo tvoje rozdelenie tých PPD.
1. Ak robím cez kopirák, podpisy dávam vždy originál na oba doklady, potom aj oba doklady sú originál (aj keď jeden je cez kopír vyplňovaný).
2. Ako zákazník by som si určite vyžadoval originál dokladu a nestačila by mi kópia, nakoľko zákazník - kupujúci si musí preukázať výdavky, náklady. Ty ako predávajúci priznávaš "dobrovoľne" príjmy, takže tam stačí kópia.
Zásada: kto vydáva peniaze, musí mať originál dokladu.

Kto súhlasí so mnou?


Ak je PPD vystavený SW ...tam máš v podstate 2 originály ...ale ak vystavujem PPD ručne , originál si ponechám ja ....prijímam peniaze a kópia ide platiacemu .

Účtujem na základe originálneho PPD a platiaci si k potvrdeniu/kópie PPD /
vystaví jeho VPD .

V ŠEVTE predávajú PPD s potvrdenkou .......tá potvrdenka slúži platiacemu .
Gabi03
03.08.06,11:16
Ak je PPD vystavený SW ...tam máš v podstate 2 originály ...ale ak vystavujem PPD ručne , originál si ponechám ja ....prijímam peniaze a kópia ide platiacemu .

Účtujem na základe originálneho PPD a platiaci si k potvrdeniu/kópie PPD /
vystaví jeho VPD .

V ŠEVTE predávajú PPD s potvrdenkou .......tá potvrdenka slúži platiacemu .

Hm, ale ak vystavujes rucne, podpisat to 2x nie je na obtiaz (aj zo SW podpisujes 2x). A k vyčísleniu základu dane určite musíš preukázať výdavky, ale kto ti bude kontorolovať, že si priznala viac (cez tú kópiu) ako si mala?!
Zita5
03.08.06,11:31
Hm, ale ak vystavujes rucne, podpisat to 2x nie je na obtiaz (aj zo SW podpisujes 2x). A k vyčísleniu základu dane určite musíš preukázať výdavky, ale kto ti bude kontorolovať, že si priznala viac (cez tú kópiu) ako si mala?!

Ja som sa o podpisoch nezmieňovala ....určite sú oba originál ,či to je SW alebo ručne vypísaný doklad , ja som to brala automaticky , myslím že otom nie je treba písať .

Neviem o čom píšeš , či som priznala viac alebo menej ....ja k môjmu PPD mám vystavenú faktúru a zároveň je aj v evidencii DPH . Nie je problém hocikedy spraviť kontrolu .Toto je môj príjem .
A ešte k môjmu výdavku
Uvediem príklad .......pôjdem do TTB uhradiť fa vkladom na účet dodávateľa .......myslíš, že TTB mi dá originál doklad o vklade ......no to teda nie ....to znamená , že kontrola mi tento môj výdavok neuzná ?


Čiže ja si ponechávam PPD originál .......a kópiu - potvrdenie o zaplatení dostane zákazník .Takto to robím ja a nie je podmienka aby sa po mne niekto opakoval .;) Ale aj ja pri platbe dodávateľskej fa dostanem len kópiu potvdenia s originálnym podpisom .:)

Ale netvrdím , že to všetci robíme rovnako , alebo nesprávne ;)

Takže Gabi aspoň takto som to vysvetlila .;)
Ninna
03.08.06,11:38
pokiaľ tam je originálny podpis a pečiatka tak sú tie dva doklady rovnocenné a preto to jedny robíme tak a druhý onak. Pri kontrole neboli námietky a to je hlavné
Zdeni
03.08.06,11:42
Ja som sa o podpisoch nezmieňovala ....určite sú oba originál ,či to je SW alebo ručne vypísaný doklad , ja som to brala automaticky , myslím že otom nie je treba písať .

Neviem o čom píšeš , či som priznala viac alebo menej ....ja k môjmu PPD mám vystavenú faktúru a zároveň je aj v evidencii DPH . Nie je problém hocikedy spraviť kontrolu .Toto je môj príjem .
A ešte k môjmu výdavku
Uvediem príklad .......pôjdem do TTB uhradiť fa vkladom na účet dodávateľa .......myslíš, že TTB mi dá originál doklad o vklade ......no to teda nie ....to znamená , že kontrola mi tento môj výdavok neuzná ?


Čiže ja si ponechávam PPD originál .......a kópiu - potvrdenie o zaplatení dostane zákazník .Takto to robím ja a nie je podmienka aby sa po mne niekto opakoval .;) Ale aj ja pri platbe dodávateľskej fa dostanem len kópiu potvdenia s originálnym podpisom .:)

Ale netvrdím , že to všetci robíme rovnako , alebo nesprávne ;)
Súhlasím so Zitkou, aj ja keď použijem SW, mám "dva originály". Keď vypisujem ručne, tak kópiu dávam zákazníkovy. A na dod. fa. mám popripínané samé kópie, takže viacerí to robia ako Zita5 a ja.;)
ucetni_fantozzi
03.08.06,11:49
no tak s tymto nesuhlasim a to na zaklade vlastnej skusenosti. tiez som mal v uctovnictve kopiu prijmoveho dokladu, ktory mi dal dodavatel. nuz a ked prisla kontrola, doklad mi neuznali a povedali, ze aby som preukazal skutocnost ze bolo zaplatene, musim mat original dokladu od strany, ktora ho vystavovala... takze, az takato kontrola pride k vasim zakaznikom, mozem ich len lutovat...
Luna
03.08.06,11:50
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10 zákona.
Ninna
03.08.06,11:52
A je to niekde podchytené zákonom komu aký doklad alebo je to nepísané pravidlo? Už mám chaoz v tom.
Zdeni
03.08.06,12:05
no tak s tymto nesuhlasim a to na zaklade vlastnej skusenosti. tiez som mal v uctovnictve kopiu prijmoveho dokladu, ktory mi dal dodavatel. nuz a ked prisla kontrola, doklad mi neuznali a povedali, ze aby som preukazal skutocnost ze bolo zaplatene, musim mat original dokladu od strany, ktora ho vystavovala... takze, az takato kontrola pride k vasim zakaznikom, mozem ich len lutovat...
No podľa toho, čo tu píšeš, zbieraš len originály. Dobre. Ja mám veľa podnikateľov, ktorí v priebehu roka postrácajú fak., potvrdenia o zaplatení, pokl. doklady, a krátko pred 31.3. obvolávame firmy, a prosíme o zaslanie kópií, duplikátov atď. To znamená, že by nám to mali všetko povyhadzovať? S tým ľutovaním by som ešte počkala.;)
Gabi03
03.08.06,12:15
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10 zákona.

a čo daňový zákon ?
Luna
03.08.06,12:21
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10
zákona.


Ešte toto dodám:

Že účtovný doklad nemusí byť vždy originálnou listinou, vyplýva aj zo znenia pokynu uverejneného na stránke DRSR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uds8.pdfl (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uds8.pdfl) :
„K § 10 Účtovný doklad
Účtovný doklad je chápaný ako preukázateľný účtovný záznam s ustanovenými obsahovými náležitosťami. Dôležitou zmenou je, že účtovný doklad už nie je chápaný ako originálna listina. Je to z toho dôvodu, že zákon ustanovil formu účtovného záznamu v písomnej aj v technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné.... „
va1ke
03.08.06,14:38
Neviem o tom, že musí byť rovnaký dátum.
Ale ma trošku zarazilo tvoje rozdelenie tých PPD.
1. Ak robím cez kopirák, podpisy dávam vždy originál na oba doklady, potom aj oba doklady sú originál (aj keď jeden je cez kopír vyplňovaný).
2. Ako zákazník by som si určite vyžadoval originál dokladu a nestačila by mi kópia, nakoľko zákazník - kupujúci si musí preukázať výdavky, náklady. Ty ako predávajúci priznávaš "dobrovoľne" príjmy, takže tam stačí kópia.
Zásada: kto vydáva peniaze, musí mať originál dokladu.

Kto súhlasí so mnou?

1. robím to tak isto
2.Ja by som si dovolila nesúhlasiť. Ja účtujem na základe originálnych dokladov takže ja keď vystavujem PPD alebo VPD tak nikdy nedávam originál. Predsa originál je môj originálny doklad. No a zákazník si ku kópii môjho dokladu tiež urobí originálny doklad a to svoj doklad a účtuje na základe svojho PPD alebo VPD.
va1ke
03.08.06,14:43
no tak s tymto nesuhlasim a to na zaklade vlastnej skusenosti. tiez som mal v uctovnictve kopiu prijmoveho dokladu, ktory mi dal dodavatel. nuz a ked prisla kontrola, doklad mi neuznali a povedali, ze aby som preukazal skutocnost ze bolo zaplatene, musim mat original dokladu od strany, ktora ho vystavovala... takze, az takato kontrola pride k vasim zakaznikom, mozem ich len lutovat...´

no a ja by som sa tej kontroly opýtala na základe akého zákona mi ten doklad neuznávajú?
Monika68
09.08.06,10:33
Ja si takisto (ak vypisujem rucne) nechavam originaly PPD. Uz napriklad len z toho dovodu, aby si ich nikto nesfalsoval a neprisposobil, ako sa mu hodi. Zakaznik si predsa logicky k mojej kopii PPD vystavuje original VPD.