OZ17
23.01.18,10:19
Dobrý deň, prosím o radu v prípade:
1) SZČO použila auto nezaradené v majetku ( držiteľ je táto SZČO ) v mesiaci 2/2017 ( 1 týždeň školenia ) a v 8/2017 ( detto školenie). Uplatňuje si cestovné náhrady za tieto 2 mesiace v daň. výdavkoch. Daň z MV platí za 2 mesiace ? ( február a august ), alebo za 7 mesiacov ? ( 2-8/2017 ) alebo za 11 mesiacov ?( február - december )
2) SZČO použila auto nezaradené v majetku ( držiteľ je táto SZČO ) v mesiacoch 1-2/2017. V marci kúpila nové auto, detto nezaradené do obch. majetku, od marca používa iba nové auto. Daň z MV platí za 2 mesiace za staré auto 1-2/2017 ( do DP uvedie dátum zániku daň. povinnosti 28.2.2017 ) ? a za nové jasné dátum vzniku 1.3.2017.
vopred ďakujem za odpoveď
mondes
23.01.18,09:55
1. Daňová povinnosť vzniká v prvý deň v mesiaci, v ktorom sa auto použilo na podnikanie, teda daň z MV zaplatíte od februára do konca roka.A ak auto v r. 2018 nebudete využívať na podnikanie, tak do konca januára 2019 podáte oznámenie o zániku dane z MV spätne k 31.12.2017.

2. Tu platí to isté. Daň z Mv sa nedá platiť na mesiace. Odkedy auto začal využívať na podnikanie, odvtedy zaplatí DzMV. Ak už to staré auto v r. 2018 nebude využívať na podnikanie, tak ho spätne, ako som Vám písala odhlási z DÚ. Takže v tomto prípade za prvé auto zaplatíte daň za celý rok a v druhom prípade od marca.
OZ17
23.01.18,10:21
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, tak mi to aj vyplývalo zo zákona. Len mi stále pripadá nelogické platiť za mesiace, kedy súkromné auto nevyužívam. Štátu nevadí, že si do nákladov účtujem daň z MV za mesiace, kedy auto nepoužijem na podnikanie ? Pripadá mi to ako "upísanie sa čertu " :-) , akonáhle raz použijem auto, platím do konca " života" chcem povedať roka. A myslieť ešte celý ďalší rok na povinnosť podať oznámenie o zániku dane. Je to absurdné.
Plateniu za cca celý rok sa dá obísť v mojom 1. príklade tým, že uzavriem zmluvu o pôžičke auta so súkromnou osobou na mesiac február a na mesiac august a zaplatím teda daň z MV iba za 2 mesiace. Uvažujem správne ?
Ďakujem
mondes
23.01.18,10:45
Uff, tak o tej pôžičke, to neviem, neporadím Vám.
OZ17
23.01.18,11:10
To nevadí, myslím že áno viď § 3 písm. d) a § 8 ods. 2 písm. e), ale aj tak to tak neurobím.
Ešte poprosím o názor:
Auto zaradené v majetku, celý rok nepoužívané na podnikanie, žiadne výdavky, teda podľa §8 ods. 6 spĺňam 3. podmienku - nepoužívam auto na podnikanie § 2 ods. 1 a súčasne neboli uplatňované výdavky s používaním vozidla, neplatím daň za toto zdaň obdobie a podávam oznámenie o zániku k 31.12. predch. roka.
Vďaka
mondes
23.01.18,11:19
Platí toto:

Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo:

- k vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
- k ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
- zániku daňovníka bez likvidácie,
- k zmene držiteľa vozidla,
- k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom v prípade užívateľa, a to pri používaní vozidla osoby, ktorá zomrela, zanikla, alebo bola zrušená, resp. ktorá nie je podnikateľom, napr. pri prenájme vozidla medzi podnikateľom a nepodnikateľom,
- k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom, ktorým je zamestnávateľ.

Teda z toho mi vyplýva, že daň. povinnosť zaniká len v týchto prípadoch. Inak je povinnosť platiť daň.
Ak sa teda vaše auto nepoužívalo, je potrebné ho vyradiť z obch. majetku a potom podať oznámenie o zániku.
OZ17
23.01.18,11:34
OK , lenže vyradiť z majetku nie je také jednoduché. V prípade SZČO áno, ale v prípade PO napr. sro, sa nedá len tak vyradiť z obch. majetku. Potom § 8 ods. 6 sa nedá použiť pre práv. osobu ?