norika001
23.01.18,15:40
Dobrý den,mám taký problém zo susedom. Približne pred 10 rokmi začali naši susedia, teraz už bývalí majitelia, stavať nadstavbu rodinného domu, ktorý je zároveň hranicou pozemku a od nášho domu je 5 m. Na túto stavbu nemajú povolenie a ani náš súhlas. Napriek našim nesúhlasom osadili dve veľké okná smerom do nášho dvora, takto nám vidí do dvora aj do nášho domu. Sám tuto stavbu nemal majetkovo vysporiadanú a stavbu na čas prerušil s tým, že ju ani nikto neobýval. Teraz je našim susedom nový majiteľ domu, ktorý so stavbou pokračuje a nadstavbu obývajú nájomníci. Veľmi nás to obmedzuje v súkromí. Aj sme mu dohovárali, aby tieto okná odstránil,ale ignoruje nás. Ako čo najrýchlejšie dosiahnuť, aby tieto okná odstránil? A hlavne ma zaujíma. čo by mohol proti nám použiť, lebo si je veľmi sebaistý, že tie okná tam zostanú. Má vôbec zmysel podávať sťažnosť na tunajší stavebný úrad, nakoľko nemám s nim dobré skúsenosti a myslím si že to nakoniec budu tolko naťahovať,že budem musieť riešiť aj tak vec cez súd,čo je ale samozrejme na dlho...Načo je je stavebný úrad, keď ma nakoniec aj tak odkáže na súd? Ďakujem za odpoveď
Chobot
23.01.18,15:02
Dnes sú stavby tak blízko vedľa seba, aj keď sú dodržané všetky predpísané vzdialenosti, že také súkromie, že ti nikto nevidí do dvora alebo do okna je priveľký luxus a takmer nemožné. Aj keby ten dom bol predpísaných 7 metrov od tvojho domu, čo by ho oficiálne oprávnilo na umiestnenie okien, tak by ti videl na pozemok. Dom neriešim, tam nemáš problém dať si žalúzie a dovnútra neuvidí.

Pokiaľ to je čierna stavba, tak treba to oznámiť na stav. úrad. Ale zázraky nečakaj, skôr to dodatočne skolaudujú, ako by to nechali odstrániť. Súdna cesta bude dlhá, finančne náročná a výsledok neistý.

Ak ti tak veľmi vadí, že ti vidí na dvor, tak si tam daj nejakú nepriehľadnú prekážku, napr. nejakú hustú sieťovinu na vysokých stĺpoch. Čo na tom, že na to nebudeš mať povolenie, ani on nemá povolenie.

A myslíš si, že ťa bude špehovať?
vicktor
23.01.18,15:13
Podat staznost na urad ma zmysel. Aj pred 10 rokmi malo.
Na prizemi okna nema?
norika001
23.01.18,15:13
,prosím??? že ci myslim,ze ma bude špehovať?? v kuse tie okna maju otovrene a ano špehujú..a aj keby nie od zaciatku sme mu hovorili ze tam tie okna nechceme...takže co mam držat hubu a krok?..hm..dakujem pekne
norika001
23.01.18,15:17
nie iba hore...ťažko dam dakde v 7 metrovej výške nejaku prekážku..
Chobot
23.01.18,15:32
Nie, podaj podnet na stav. úrad. Ale zázraky nečakaj.

Alebo mu pred tie okná nasaď 4 - 5 metrové tuje, alebo iný strom, ktorý mu zatieni výhľad.
Chobot
23.01.18,15:37
Zase nepreháňaj - nadstavba, t.j. druhé podlažie nemôže byť vo výške 7 metrov. Okno toho poschodie môže byť vo výške 4 , max. 4,5 metra. Bežne sú dostať tak vysoké stromy.
norika001
23.01.18,15:52
ok.co teda znamená "zázraky nečakaj"? čo určite sťažnosťou dosiahnem,a čo dosiahnem "možno" ?
norika001
23.01.18,15:56
tie tuje alebo stromy to je síce pekne,ale mam kvoli tomu rozbíjať beton? okrem toho nejaký ten rok bude trvať kým to bude take velke...
vicktor
24.01.18,06:18
Aj billboardy.
bettylou
24.01.18,06:21
sral by som mu na hlavu, nech mu oči vypadnú
Chobot
24.01.18,07:42
Tak tak, dal by som ho rovno na hranicu pozemku, nech z toho okna h...o vidí. :D
bluehen
24.01.18,07:58
Velmi jednoducho. Postav mur rovno na hranici pozemku do vysky okna. Je to najlacnejsi a najistejsi sposob. S uradmi sudmi sa natahovat nedaba zmysel. Ak nie je priestor tak napr. dve ocelove stojky, medzi ne nieco, predstavivost nema hranic.
Edit: stromy nie - staci trochu roundapu a je po nich.
norika001
24.01.18,08:39
na ten mur mi stačí oznamovacia povinnosť?
lubko6394
24.01.18,08:59
Také jednoduché to nie je. Na hranici potrebuje súhlas suseda. A u nás plot od 2,6m posúvajú na stavebné konanie.
vicktor
24.01.18,10:17
Mur alebo "tienidlo" postavi kustik useba.
2 nepovolene stavby budu mat vysledok remizu.
Ano, staci oznamenie.
lubko6394
24.01.18,10:27
Tak jednoduchá to nebude. Sused spraví dodatočné stavebko a skolauduje napriek nesúhlasu suseda a s úsmevom práskne ten múr stavebnému úradu že mu tieni... a úrad stavebné povolenie nevydá.
Ingrid Ondruskova
24.01.18,12:51
ach...jo...čo sledujem podobnú problematiku, žijeme ťažkú dobu....aj my sme dostali nových zámožných susedov, totálne prerobili vedľajší dom a nad garáž vo výške cca 3 metre majú terasu so zábradlím......ešte tam nebývajú ale už sa teším ako budú robiť na tej vyvýšenej terase v lete mejdany a krásne budú hľadieť do nášho dvora....a máme po súkromí....a tiež sa nás nikto neráčil opýtať.....a dom oproti....detto....nanovopostavený som s veľkými oknami do susedovej záhrady, ten sused sa aj bol hádať, keď sa staval dom /videl diery...otvory v stene...príprava na okná....a nový sused ho uistil, že "VRAJ" na tie okná dá mliečne sklo....dom už stojí nakomplet ...a čo myslíte???....po mliečnych ani ryžových sklách ani pamiatky....pekne prosím "číre sklo!!!!"