Zoltán Kovács
03.08.06,13:14
Prosím o potvrdenie, resp. vyvrátenie mojích znalosti.

Matka, ktorej končí rodičovská dovolenka 27.01.2007 môže sa zamestnať od 01.08.2006 popri RD? Starostlivosť o deti (dvojíčky) bude riešiť v rámci rodiny (babka). Keď sa zamestná nepríde o rodičovský príspevok? Na prihlášky do SP a ZP je potrebné vyznačiť, že ide o matku na RD?

Ďakujem.
Tweety
03.08.06,11:16
Prosím o potvrdenie, resp. vyvrátenie mojích znalosti.

Matka, ktorej končí rodičovská dovolenka 27.01.2007 môže sa zamestnať od 01.08.2006 popri RD? Starostlivosť o deti (dvojíčky) bude riešiť v rámci rodiny (babka). Keď sa zamestná nepríde o rodičovský príspevok? Na prihlášky do SP a ZP je potrebné vyznačiť, že ide o matku na RD?

Ďakujem. Áno, môže sa zamestnanť, ukončí prerušenie poistenia- RD cez RLFO, nastúpi- začiatok poistenia cez RLFO.
Zoltán Kovács
03.08.06,11:19
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže vlastne sa pošlú 2 RLFO, jeden na prerušenie - to má ona sama poslať? Nastupuje do ineho zamestnania, nie na pôvodné miesto. Druhé pošlem ja ako zamestnávateľ.
Tweety
03.08.06,11:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže vlastne sa pošlú 2 RLFO, jeden na prerušenie - to má ona sama poslať? Nastupuje do ineho zamestnania, nie na pôvodné miesto. Druhé pošlem ja ako zamestnávateľ. Jeden je ukončenie prerušenia. A druhý je začiatok poistenia. V tom, kto má poslať ten prvý neviem poradiť na 100%, pretože RLFO-prerušenie poslal zamestnávateľ, vychádza mi, že by mohla tak urobiť sama.
Zoltán Kovács
03.08.06,11:26
Ďakujem za radu
Zoltán Kovács
03.08.06,11:33
A do zdravotnej poisťovni tiež musí nahlásiť zamestnanec prerušenie RD?
Tweety
03.08.06,11:35
A do zdravotnej poisťovni tiež musí nahlásiť zamestnanec prerušenie RD? Každú zmenu, teda aj nástup na RD, ukončenie prerušenia RD, nástup do práce, výstup....
Zoltán Kovács
03.08.06,11:38
Ospravedlňujem sa,že postupne tu pridávam otázky po jednom, len ma vždy postupne napadnú.
Tá matka musí nahlásiť nástup do zamestnania počas RD svojmu pôvodnému zamestnávateľovi alebo nie? Na pôvodné pracovisko už nenastúpi ani po ukončení RD.
Tweety
03.08.06,11:41
Ospravedlňujem sa,že postupne tu pridávam otázky po jednom, len ma vždy postupne napadnú.
Tá matka musí nahlásiť nástup do zamestnania počas RD svojmu pôvodnému zamestnávateľovi alebo nie? Na pôvodné pracovisko už nenastúpi ani po ukončení RD. AK chce u pôvodného zamestnávateľa ukončiť PP, tak ho ukončí, oni ju odhlásia z poistení. A vybavia všetky ukončenia prerušenia, ukončenie poistenia-výstup.
Jana Motyčková
03.08.06,12:50
Jeden je ukončenie prerušenia. A druhý je začiatok poistenia. V tom, kto má poslať ten prvý neviem poradiť na 100%, pretože RLFO-prerušenie poslal zamestnávateľ, vychádza mi, že by mohla tak urobiť sama.
V tom prvom zamestnaní neposiela nikto RL, tam to prerušenie naďalej "trvá", pretože tam je naďalej na RD. V druhom zamestnaní ju prihlásia na RL.
Uľa
09.08.06,07:07
Prosím Vás, keď mi pôjde zamestnankyňa na MD od 15.8., tak ja ako zamestnávateľ som povinný poslať do SP prerušenie poistenia. Niekto vravel, že aj ona sama musí ísť do SP, ale na čo, to neviem. Neviete k tomu niečo bližšie? Ďakujem.
Ľubica2
14.05.07,08:19
Každú zmenu, teda aj nástup na RD, ukončenie prerušenia RD, nástup do práce, výstup....

Prosím Vás, aký kód mám uviesť do zdravotnej poisťovne, keď zamestnankyňa ukončila rodičovskú dovolenku, ale rodičovský príspevok naďalej bude poberať, nakoľko dieťa nemá 3 roky a nebude v umiestnené v MŠ. Na tlačive je len kód 1.C. - fyzická osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok.
Ďakujem.
Tweety
14.05.07,08:26
Uvedieš ukončenie K-, kódu pod ktorým si ju prihlásila.
andrea123
14.05.07,08:34
Prosím o pomoc...zamestnankyna má u nás pracovný pomer na dobu neurčitú, teda už mala kym odišla na matersku pred dvoma rokmi...teda držali sme jej pracovné miesto počas materskej dovolenky, počas rodičovského a v auguste 2007 jej rodičovská dovolenka končí....od 1.1.2007 chcela nastúpiť, s tým že zrejme o rodičovský nepríde, lebo nedala dieta do štátnej školky...4 mesiace pracovala a teraz podala rozviazanie pracovného pomeru s tým, že sa vracia na materskú dovolenku, teda na rodičovskú...vraj niekde vyčítala, že ju musíme ihned pustit...že žiadna dvojmesačna vypovedná lehota...má pravdu? kde je takáto klauzula v zákone? dakujem za odpovede...
azuz
14.05.07,08:44
Ak dáva výpoveď, tak to musí byť s výpovednou dobou. Ale môže urobiť tak, že od zajtra požiada o rodičovskú dovolenku, ktorej čerpanie jej musíte umožniť. Zároveň Vám dá výpoveď a od 1.6. jej plynie výpovedná doba. Po celý čas nemusí chodiť do práce, lebo je na rodičovskej dovolenke až do ukončenia pracovného pomeru.
Ľubica2
14.05.07,08:44
Prosím o pomoc...zamestnankyna má u nás pracovný pomer na dobu neurčitú, teda už mala kym odišla na matersku pred dvoma rokmi...teda držali sme jej pracovné miesto počas materskej dovolenky, počas rodičovského a v auguste 2007 jej rodičovská dovolenka končí....od 1.1.2007 chcela nastúpiť, s tým že zrejme o rodičovský nepríde, lebo nedala dieta do štátnej školky...4 mesiace pracovala a teraz podala rozviazanie pracovného pomeru s tým, že sa vracia na materskú dovolenku, teda na rodičovskú...vraj niekde vyčítala, že ju musíme ihned pustit...že žiadna dvojmesačna vypovedná lehota...má pravdu? kde je takáto klauzula v zákone? dakujem za odpovede...


§ 166 ods. 2 ZP
andrea123
14.05.07,09:03
Ak dáva výpoveď, tak to musí byť s výpovednou dobou. Ale môže urobiť tak, že od zajtra požiada o rodičovskú dovolenku, ktorej čerpanie jej musíte umožniť. Zároveň Vám dá výpoveď a od 1.6. jej plynie výpovedná doba. Po celý čas nemusí chodiť do práce, lebo je na rodičovskej dovolenke až do ukončenia pracovného pomeru.

Dobre toto som pochopila, čiže ona ked chce dalej čerpat rodičovskú - lebo chlapec má až v auguste 3 roky....tak 1.6.2007 pojde znova na rodičovský príspevok, s tým že si podá rozviazanie výpoveďou...teda tá výpoved bude pre nás iba papierom...ak som to teda správne pochopila...
azuz
14.05.07,09:14
Dobre toto som pochopila, čiže ona ked chce dalej čerpat rodičovskú - lebo chlapec má až v auguste 3 roky....tak 1.6.2007 pojde znova na rodičovský príspevok, s tým že si podá rozviazanie výpoveďou...teda tá výpoved bude pre nás iba papierom...ak som to teda správne pochopila...
Trošku som Ťa nepochopila:o , tak skúsim takto (trochu zjednoduším).
Na rodičovskú dovolenku môže ísť kedykoľvek, zo dňa na deň, do 3 rokov veku dieťaťa, teda aj 1.6.2007. Ak už ale nechce po ukončení RD nastúpiť do zamestnania, musí dať výpoveď najneskôr 31.5.2007. Vtedy jej bude od 1.6. do 31.7.2007 plynúť výpovedná doba a 31.7.2007 jej pracovný pomer skončí.
SilviaR
14.05.07,09:28
Ale pozor, lebo ona musí dať prehlásenie na úrad sociálnych vecí a rodiny, že od vtedy a vtedy je zamestnaná u toho a toho a kto sa jej počas práce bude starať o dieťa. Aspoň odo mňa to chceli. Vraj je to oznamovacia povinnosť.
SilviaR
14.05.07,09:29
To bol príspevok k pôvodnej otázke.
andrea123
14.05.07,12:16
To bol príspevok k pôvodnej otázke.

Ano o tom viem je to z toho dovodu, že ona može poberat rodičovský len vtedy ked sa riadne, osobne a celodenne stará o dieta...a táto riadna a celodenná starostlivost je definovana, že bud sa o dieta stara nejaka fyzická osoba, alebo može byt v súkromnej školke...alebo aj v normál školke, ale najviac 4 hodiny denne...teda ak by si dala dieta do normal školky a bude tam cely den...a ty sa zamestnaš...prideš o prispevok rodičovsky :-)
Vladimír Marcin
21.05.07,09:11
Potreboval by som vedieť, že ak je dotyčná na predľženej MD a dieťa ma v škôlke na 4 hodiny, či môže pracovať na DoVP, aby neprišla o odvody ktorá za ňu platí štát. ďakujem
Dana 22
26.05.07,08:24
Matka poberá rodičovský príspevok. Má záujem zamestnať sa ako osobná asistentka ZŤPO. Nepríde o rodičovský príspevok?
Dana 22
Zita4
26.05.07,12:14
Matka poberá rodičovský príspevok. Má záujem zamestnať sa ako osobná asistentka ZŤPO. Nepríde o rodičovský príspevok?
Dana 22
Popri poberaní rodičovského príspevku rodič môže pracovať aj na plný úväzok, len dieťa nesmie dať do štátnej škôlky. Musí byť o dieťatko postarané v jasliach alebo u starej matky a pod.
Najka
04.06.07,08:14
Ahojte, chcem sa spýtať, ak je matka na rodičovskom príspevku a je zamestnaná, môžme ju zamestnanť na skrátený PP ako upratovačku? Koľko môže zarobiť na mesiac, ovplyvní jej to poberanie rod.prísp.?
Tweety
04.06.07,08:16
Výška príjmu neovplyvní RP, ak dieťa nemá v štátnej škôlke.
SilviaR
29.06.07,12:31
andrea 123, myslím, že nerozhoduje koľko môže byť dieťa v škôlke, ale že nemôže byť v štátnej škôlke. Mne sa o dieťa stará opatrovateľka celý čas kým som v práci a je to viac ako 4 hod. denne a poberám aj rodičovský príspevok.
Vevey
29.06.07,18:44
Andrea to myslela dobre, len ste sa nepochopili. Dieta moze byt 4 a menej hodin v statnej skolke, a i tak moze poberatel RD poberat RD.
andrea123
19.07.07,08:52
andrea 123, myslím, že nerozhoduje koľko môže byť dieťa v škôlke, ale že nemôže byť v štátnej škôlke. Mne sa o dieťa stará opatrovateľka celý čas kým som v práci a je to viac ako 4 hod. denne a poberám aj rodičovský príspevok.


Ano, presne tak som to myslela, len som to nejak zle napisala...


...dakujem a krasny den :-)
saskia26
20.07.07,17:08
Považuje sa za príjem zamestnankyne, ktorá je na materskej dovolenke, keď sa zúčastňuje vzdelávania, ktoré jej hradí zamestnávateľ?
A ako je to v prípade poberania rodičovského príspevku?
pega29
05.08.07,10:16
Prosím o pomoc...zamestnankyna má u nás pracovný pomer na dobu neurčitú, teda už mala kym odišla na matersku pred dvoma rokmi...teda držali sme jej pracovné miesto počas materskej dovolenky, počas rodičovského a v auguste 2007 jej rodičovská dovolenka končí....od 1.1.2007 chcela nastúpiť, s tým že zrejme o rodičovský nepríde, lebo nedala dieta do štátnej školky...4 mesiace pracovala a teraz podala rozviazanie pracovného pomeru s tým, že sa vracia na materskú dovolenku, teda na rodičovskú...vraj niekde vyčítala, že ju musíme ihned pustit...že žiadna dvojmesačna vypovedná lehota...má pravdu? kde je takáto klauzula v zákone? dakujem za odpovede...
Máme obdobný prípad, iba s tým rozdielom, že zamestnankyňa po ukončení RD neprejavila záujem o nástup do práce (nekontaktovala zamestnávateľa). Miesto z ktorého odchádzala na MD, resp. následne RD je t.č. obsadené. Je možné riešiť nenastúpenie do práce po RD, okamžitým rozviazaním pracovného pomeru? :confused:
raya1
24.08.07,07:28
Zam. k nám nastúpila počas RD ( o dieťa sa stará starká). Zo zdrav. dôvodov končí PP v skúšobnej dobe a vracia sa na RD.
Dávama len odhlášku do VZP a SP - aj ALDP ?
Tweety
24.08.07,07:40
Odhlášku zo SP cez RLFO, oznámenie - odhlášku zo ZP, ELDP- do SP, netuším, čo je ALDP:confused: .
raya1
24.08.07,08:51
To bol preklep - ELDP
Ďakujem !
karcoolka1
24.08.07,10:12
Nevšimla som si, že ti niekto odpovedal na to, či príde o RP pri zamestnaní.
Len aby si vedel, nepríde.
Mám vlastnú skúsenosť.
Len musí íst na UPSVR podpísať vyhlásenie, že pracuje a deti má u babky.
Tweety
24.08.07,10:17
Raya 1 mala svoju otázku definov. ináč. Tá bola zodpovedaná.:)