zuzana pet
23.01.18,18:20
Syn pracoval na dohodu POPRI ZAMESTNANÍ a strhávali mu z toho dane. Ja som robila u toho istého zamestnávateľa tú istú prácu, ale bola som NEZAMESTNANÁ a EVIDOVANÁ na Úrade práce. Mne dane nezrážali. Neskôr som sa zamestnala na riadny pracovný pomer a teraz chcem požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Len sa bojím, či mi teraz tie neodvedené dane nebudú účtovať ako daňový nedoplatok. Alebo sú nejaké iné kritériá pri dohodároch popri zamestnaní a dohodároch evidovaných na Úrade práce?
Tweety
23.01.18,18:38
Nie sú iné kritériá.
zuzana pet
23.01.18,18:54
Tak prečo, ako nezamestnanej mi odporučili podpísať v zmluve, že mi nemajú strhávať dane, ale u syna , ako zamestnaného to nebolo možné. Teraz odo mňa
pri ročnom vyúčtovaní všetky tie nestiahnuté dane budú pýtať späť? Mám vôbec žiadať zamestnávateľa (už bývalého) o zúčtovanie ?(mala som odpracované 4 mesiace v riadnom prac. pomere- )
Katy a R
23.01.18,19:01
Zuzanka - kľudne požiadaj o RZD terajšieho zamestnávateľa - veď nato to RZD je, aby sa všetko vyrovnalo za celé zdaňovacie obdobie. Pretože počas roka sa platia PREDDAVKY na daň. Ak si platila viac, ako treba - budeš mať preplatok, ak menej nedoplatok - ale myslím si, že sa nemusíš obávať nedoplatku:). alebo si sprav sama DP.
Samozrejme, aj syn si môže požiadať o RZD - alebo ak nepožiada - tak si musí sám spraviť spraviť DP..
On si uplatňoval nezdaniteľnú časť u zamestnávateľa - tak už u toho druhého si nemohol. ;)
kn-alka
23.01.18,19:50
práve preto u syna strhávali dane, lebo je zamestnaný u INÉHO zamestnávateľa, kde mu tie dane nestrhávajú :)

volá sa to nezdaniteľná časť základu dane a môže sa uplatniť len u JEDNÉHO zamestnávateľa.
veronikasad
23.01.18,20:01
Mesačnú nezdanitelnú časť základu dane si daˇovník môže uplatniť len u jedného zamestnávatela v jednom mesiaci.
Keďže tvoj syn ju mal uplatnenú u hlavného zamestnávatela, príjem z dohody mu zdanovali.

Ty si počas evidencie na Úrade práce iný príjem nemala, preto si si počas nej uplatnila mesačnú NČZD. Tvoj príjem z dohody bol nižší ako mesačná NČZD, preto ti žiadnu daň nevyšlo platiť. Keďže príjem z hlavného zamestnania je zdaňovaný preddavkovou daňou, z titulu dohody by ti v ročnom zúčtovaní dane nemal vzniknúť žiadny nedoplatok, skôr preplatok z hlavného zamestnania, ak si mala z neho ešte nejakú daň zrazenú.
zuzana pet
24.01.18,08:59
Ďakujem:)
BENZ30
25.01.18,08:58
presne ako sa pise. tebe ako nezamestnanej odporucili nestrhavat dan lebo pri malom prijime a jednom zamestnavatelovi je to zbytocne
poziadaj zamestnavatela o zuctovanie doloz doklady od predchadzajuceho zamestnavatela. V najhorsom pripade nieco doplatid.