Mikulášš
23.01.18,19:04
Prosím Vás na danovom urade som auto nakladné nenahlasoval, že ho používam. Mám iba malé nákladné auto. Auto bolo skoro po celý rok nepojadzné lebo mu chýbala suciastka ktra sa nedala zohnat. MOja zivnosť je predaj materiálu a jeho doprava . Na dopravu som používal vždy cudzie autá nie moje. Mám podať priznanie alebo nie?
El Cid
25.01.18,10:49
Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom podnikateľ použil auto kategórie L,M,N a O evidované v SR na podnikanie. Keď začnete v podnikaní používať auto, daniarom to neoznamujete. Ak ale prestanete v podnikaní auto používať napríklad v júni 2017, /predaj, skončenie živnosti a pod./, musíte to oznámiť daňovému úradu do 31. januára 2018 v daňovom priznaní. Registráciou vozidla k dani z motorových vozidiel sa z auta stáva predmet dane počas celého zdaňovacieho obdobia. Daň musí podnikateľ platiť aj v prípade, že vozidlo nevyužíva/respektíve využíva ho iba časť roka. Ak náves či prívesný vozík boli použité za celý rok iba jediný krát, nič to nemení na povinnosti platiť daň v plnej výške.

Oznamovaciu povinnosť má daňovník len v jedinom prípade, a to vtedy, ak v celom roku 2017 nebolo vozidlo predmetom dane z motorových vozidiel a zároveň nebolo o ňom v roku 2017 účtované, nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli uplatňované výdavky s používaním vozidla. V tom prípade zaniká daňová povinnosť 31.12.2016. Daňovník neuvádza dané vozidlo v daňovom priznaní, ale do 31. januára 2018 oznámi daňovému úradu túto skutočnosť.
FS SR : Otázka č. 3 - dlhodobá oprava vozidla
Zaniká daňová povinnosť pri dlhodobej oprave vozidla?
Odpoveď
Pri oprave vozidla nie je naplnená ani jedna zo zákonných podmienok pre zánik daňovej povinnosti , preto daňová povinnosť v tomto prípade nezaniká.