Zuzanka_ba
24.01.18,18:38
Ahojte,
potrebovala by som preveriť, ako má správne postupovať zamestnávateľ ohľadom termínu vyplatenia mzdy.
§ 121
(3)
Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 nepatrí.

Otázky:

- Znamená takáto dohoda len všeobecnú dohodu, že si bude čerpať zamestnanec NV, alebo musí byť v tej dohode aj termín kedy konkrétne?

- Musí byť takáto dohoda písomná?

- Musí byť na každý mesiac, kedy zamestnanec pracuje nadčas, osobitná dohoda, alebo stačí dohoda s konkrétnym zamestnancom, že až do odvolania bude za všetky nadčasy čerpať náhradné voľno?


(4)
Náhradné voľno zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi v dohodnutom termíne. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná.
Otázka: Rozumiem dobre, že podmienkou pre to, aby zamestnávateľ namiesto výplaty mzdy a príplatku poskytoval NV, je existencia dohody podľa odseku 3? ALEBO môže zamestnávateľ poskytovať NV aj bez dohody so zamestnancom podľa odseku 3 a to v termíne do 4 mesiacov?
(5)
Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno podľa odseku 4, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1.

Jedná sa o to, že zamestnávateľ vo všeobecnosti neposkytuje NV. Správne je podľa mňa vyplácať nadčasy priamo v mesiaci, keď sú odrobené, ak nebolo so zamestnancom dojednané NV.

Dosť často sa však stretávam aj s prístupom, že podľa zákona je "prvoradým" vysporiadaním nadčasu NV, a teda zamestnávateľ má čas 4 mesiace, kým uplynie lehota/doba podľa odseku 4, aby nakoniec zvolil výplatu v mzde, čo podľa mňa nie je správne.

Zamestnávateľ chce dodržať ZP, aby mu nemohlo byť nič vytknuté - v tomto prípade neskoro zúčtovaná a vyplatená mzda a preto sa otázkou zaoberám.

Ďakujem ochotným kolegyniam a kolegom.