johnyjohn
25.01.18,09:53
Zdravím. Vedel by niekto usmerniť v tejto otázke? Máme projekt rodinného domu, kde elektroprojektant navrhol 25 zásuvkových okruhov pre 4-izbový dom. Určite sa nájdu aj takí čo povedia že áno je to dobré, je to potrebné, je fajn mať pomaly každú zásuvku na samostatnom ističi. Nech aj zaplatia takéto riešenie... Dáko sa mi nevidí že by pre 4i dom bolo treba veľmi viac než 10 okruhov, samozrejme pri zachovaní prierezov a typov kábla, mať prúdové chrániče, na 1 okruh max. 10 zásuviek a pod. Ide o to že projekt vyslovene uvádza, že súčasťou revízie má byť kontrola zhody vyhotovenia s projektom. Čo ak to bude vyhotovené s menším počtom okruhov? Aká nezhoda medzi projektom a vyhotovením môže privodiť problémy s revíziou? Vďaka vopred za nápady.
Chobot
25.01.18,09:02
Pokiaľ to revízny technik schváli, tak nemusí realizácia byť úplne podľa projektu. Dôležité je, aby si mal revíznu správu ku kolaudácii. Zmien oproti projektu môže byť veľa.

Aj u mňa išiel elektrikár podľa svojho uváženia. Jasne, že rozmiestnenie zásuviek a vypínačov a svetiel rešpektovať podľa projektu, ale rozvodnú skriňu urobil podľa seba. A s revíziou neboli problémy.
bodliak
25.01.18,10:15
1. Upravíš dokumentáciu, aby zodpovedala reálnemu stavu
2. Ak sú splnené všetky podmienky, nič nie je proti predpisom, revíziou prejde.
canbo
25.01.18,15:55
Ak je rozhodujúca cena , tak je to veľa . Ak je potrebná zmena počtu ističov ,je potrebné "ošetriť" projekt .Dať si ho opraviť na vami požadovanú kvalitu.

Ale je vhodné predtým poradiť sa napríklad z perspektívnym zhotoviteľom - elektrikárom.
Potom je potrebné "vyčítať" z projektu konkrétne zásuvkové okruhy- napríklad môže sa jednať o 10 zásuvkových okruhov na spúšťanie elektrických žalúzii na oknách...

Pri takomto počte zásuvkových okruhov sa používajú ističe nižšou hodnotou ako 16A a k tejto hodnote je prispôsobený prierez kábla
( 16A -2,5mm2 ,ale 10A - 1,5mm2 kábel) a bez úpravy projektu a neskúsený elektrikár tak je problém za problémom.
A čarovná formulka : "súčasťou revízie má byť kontrola zhody vyhotovenia s projektom" MÁ musí PLATIŤ? ,? potom revízna správa môže mať hodnotu iba opečiatkovaného papiera.
lubko6394
25.01.18,20:13
Ja by som počet neznižoval. Problém vznikne ak ti čosi vypadne a ty nevieš zistiť kde a prečo sa to stalo. Zvlášť ak sa jedná o chrániče. Tesne pred odchodom z domu my zhodilo chránič a ističe za ním som mal bez problému a teraz hľadaj čo a kde sa stalo. Jeden z ističov bol kotol a problém spôsobila predlžovačka v ktorej nebolo nič zapojené a bola pod druhým ističom. Ja som na to prišiel aj keď mi to tak pol hodinu trvalo, ale vysvetli to žene po telefóne - takže v rámci prevencie som chránič vyhodil a idem len cez ističe. Ak by som sa mal rozhodovať dnes tak za ťažké prachy dám na každý, čo najmenší okruh chránič a len jeden bezchráničový istič z ktorého by som predlžovačkou dotiahol napätie na miesto spotreby v prípade vyhadzovania chrániča. To by som vedel vysvetliť aj po telefóne aj napísať do závetu.
johnyjohn
30.01.18,10:36
Zdravím. Upravím dokumentáciu? Nie som projektant :) Myslíš že je reálne osloviť projektanta ktorý to projektoval že "prosím vás, prerobte to na 10 zásuvkových okruhov, nechcem ich 25". Za koľko to môže spraviť?
johnyjohn
30.01.18,10:49
Áno, súhlasím že revízna správa má zmysel v tom smere aby napr. neboli dáke zásuvky na 16A istič a na 1,5 prierez, alebo aby boli prúdové chrániče, a dalo by sa vymenovať X dôležitých dôvodov prečo investora silou-mocou presvedčiť o 25 zásuvkových okruhoch, z ktorých ani jeden nie je na rolety. Všetky sú zásuvky v dome + 1 zásuvkový okruh vonku. V obývačke naprojektovaných 5 okruhov, v projekte zarátané že v obývačke budú až 2 barové pulty (ktoré nakoniec nebudú), a na tie tiež rátané úplne prebytočné okruhy. A tiež taký vtip že zlvášť okruh na "žmýkačku"... to nie je pračka, na pračku je tiež zvlášť okruh...proste okruh na žmýkačku. Čo je to žmýkačka? Určite by každý stavbár či zhotoviteľ elektra (každý kto má záujem vstavať čo najviac materiálu) vedel presviedčať, že áno, treba mať do rezervy dokonca v každej miestnosti okruh pre akúsi zmýkačku.

Ako sa dá ošetriť projekt? Myslím praktický postup...
Teda ako veľmi je projekt sväté písmo pre revizáka, myslím pre prípad keď je odchýlka iba v počte okruhov a rozmiestnenia zásuviek?
bodliak
30.01.18,10:57
Ak si na to netrúfaš, tak Ti to niekto musí spraviť. Revízie sa robia aj na siete, ktoré sa stavali pred rokmi a pôvodná projektová dokumentácia neexistuje. Projektant ťahať káble nebude, a ten, kto Ti to bude robit už bude aj vedieť, čo treba ... Zvyčajne je to aj tak tandem - partia elektrikárov a ich revizák.
bodliak
30.01.18,10:59
"v rámci prevencie som chránič vyhodil" = no tak s takym pristupom nemozem suhlasit.
johnyjohn
30.01.18,11:06
Neviem či začínam chápať... Teda je fakt že sa revízie robia aj na staré veci čo ani nemajú dokumentáciu. No a vtedy sa to ako robí? Kto môže prerobiť projekt? To je potom akože nejaký dodatok k projektu, alebo sa musí nanovo komplet celý projekt...?
lubko6394
30.01.18,11:28
Však v poriadku. Lenže potrebuješ odísť v zime a chránič kotla spadáva dole a ističe sú v poriadku a včúľ rýchlo hľadaj čo by to asi mohlo byť a najmä kde. Možno budem spiatočnícky ale kedysi boli poistky a opravovali sa všelijako a napriek tomu pokiaľ človek nespravil blbosť tak sa mu nič nestalo. Dnes musí byť všetko super preorganizované a istené 1 alebo 2 nulákmi a keď čosi vypadne tak si to väčšina ľudí sama neopraví a čaká elektrikára. Babka kedysi sama vymenila poistku a bolo.
canbo
30.01.18,14:51
Ako prakticky ošetriť projekt?
Najprv 25 okruhov rozpísať z projektu pre jednotlivé priestory a porovnať z minimálnymi požiadavkami STN noriem a predpisov pre inštaláciu v dome.
Tak napríklad min požiadavky pre samostatný istič :
-. KÚPELŇA: práčka, sušička , ohrievač v kúpelní, vaňa s výrivkou , okruh kúpelňa.--
- KUCHYŇA: okruh kuchynskej linky , všetky vstavané spotrebiče v linke. umývačka riadu , šporák , teplovzdušná rúra , chladiaci okruh - pre chladničky a ten podľa umiestnenia a ... je možné zapojiť bez chrániča,
- KOTOLŇA : bojler ,kotol , centrálny vysávač, rekuperačná jednotka , kolektory , riadiaca jednotka .....všetky pevne pripojené spotrebiče ..
- PRE ROZVODY TV A DÁTA : zo zvýšenou ochranou proti prepätiu.
- vonkajšie priestory : jeden je málo + 400V
- IZBY : pri 10 zásuvkách na jeden okruh min 2x
..... potom rozmýšľať čo s toho nepotrebujem ,ani o 10 rokov a škrtať. Prevedená škrty zaznamenať v projekte , ak je menené hodnota istenia ,alebo prierezy káblov - oprava projektu projektantom.


NEZABUDNÚŤ : na minimálnu rezervu v rozvodnici
Nepočítať , že po znížení počtu ističov , naučíte manželku - ak perieš tak nesušíš - bude aj žehliť....
canbo
30.01.18,14:54
Reviduje sa podľa skutočného prevedenia , stavu a poplatné NORMÁM zriadenia.
bodliak
30.01.18,21:42
"problém spôsobila predlžovačka" Ak mas vadnu predlzovacku, chranic sa ozval a urobil dobre.