eva0704
25.01.18,11:15
FO podnikateľ bol platcom DPH v období 1-8/2017-a v tomto období si uplatňoval i daňové výdavky spojené s požívaním vozidla (v nasledujúcich mesiacoch už nie). Keďže sa mu neoplatí mať auto v evidencii (rok výroby 2000), môže vozidlo preradiť počas roka t.j. 9/2017 do osobného užívania (nebude ho používať na podnikanie) a tým zaplatiť alikvotnú časť dane z MV 1-8/2017 -zánik 31.8.2017? Alebo musí zaplatiť dań za celý rok 2017 a potom podať oznámenie o zániku k 31.12.2019 ?
Ďakujem pekne za odpoveď
gatab
26.01.18,12:14
Tá prvá časť tvojej otázky je správna vznik daňovej povinnosti 01.01.2017 zánik 31.08.2017. Zaplatíš alikvotnú časť dane.
eva0704
29.01.18,13:53
Gatab, konzultovala som to s FS a pán, s ktorým som telefonovala mi povedal, že daň musí zaplatiť za celý rok, keďže sa o ňom účtovalo v roku 2017, aj keď sa nepoužívalo na podnikanie počas celého roka.
Žabinka
29.01.18,14:13
zaplatiť DzMV musíš za celé obdobie, preradenie do osobného užívania nie je dôvod na zánik daňovej povinnosti..
https://podpora.financnasprava.sk/286761-Z%C3%A1nik-da%C5%88ovej-povinnosti
Otázka č. 6 - vyradenie vozidla z majetku
Zaniká daňová povinnosť pri vyradení vozidla z majetku?
Odpoveď
Podľa zákona o dani z motorových vozidiel daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k
- vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie (na dopravnom inšpektoráte),
- ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
- zániku daňovníka bez likvidácie,
- zmene držiteľa vozidla,
- ukončeniu použitia vozidla daňovníkom v prípade užívateľa, a to pri používaní vozidla osoby, ktorá zomrela, zanikla, alebo bola zrušená, resp. ktorá nie je podnikateľom, napr. pri prenájme vozidla medzi podnikateľom a nepodnikateľom.
Ak nenastali vyššie uvedené dôvody smerujúce k zániku daňovej povinnosti, vozidlo podlieha dani z motorových vozidiel naďalej.
Záver:
Nakoľko vyradením vozidla z majetku ešte nie sú splnené zákonom stanovené podmienky pre zánik daňovej povinnosti, daňová povinnosť trvá naďalej, a to až do splnenia jednej z vyššie uvedených podmienok.