JanaF
03.08.06,15:38
chcem sa opytat na vas nazor pri zmene uctovneho programu. Ak zmenim uctovny softver v priebehu roka, napr.: od 08/2006 musim vsetky uctovne pripady od 1.1. previest, resp. rucne zauctovat v novom programe? Alebo si mozem urobit uzavierku v starom programe a na zaklade zaciatocnych stavov v novom programe budem pokracovat a tuto zmenu uvediem v poznamkach na konci roka? Nie som si ista, ci druhym sposobom porusim zakon o uctovnictve, ked sa v nom presne nespecifikuje, ci musia byt v novom uct. programe vsetky uctovne zapisy uvedene. Dakujem
va1ke
03.08.06,15:34
ja som tiež robila zmenu účtovného programu v priebehu roka a pani ktorá sa mi nový program inštalovala tak mi preklopila údajo zo starého programu do nového. skús sa opýtať či to nevie urobiť aj tebe.
Zoltán Kovács
03.08.06,15:38
Keby sa nedali preklopiť údaje zo starého programu do nového, kľudne môžeš urobiť mimoriadnu uzávierku. Konečné stavy účtov si nahodíš v novom programe ako počiatočné stavy a účtuješ ďalej. Zo starého programu samozrejme vytlač všety potrebné veci (hlavná kniha, účtovník denník, kniha záväzkov a pohľadávok, evidencia daňových dokladov atď...)
A do poznámok k daňovému priznaniu uvedieš zmenu programu - vlastne dôvod mimoriadnej uzávierky.
eop
31.01.07,07:50
Ahojte, chcela som sa spýtať tiež ohľadom zmeny programu, ale od 1.1. Stačí, keď si nahodím počiatočné stavy účtov z minulého roku a pokračujem ďalej? Keď budem napr. uhrádzať bankou fa z minulého roku, nebudem to párovať (lebo nemám s čím), ale nahodím natvrdo iba 321/221 a napíšem úhrada fa ....
Mám pravdu? Prosím o potvrdenie, lebo nie som si istá, či stačí takýto postup. Ďakujem.