Wotan
26.01.18,08:58
Chcel by som sa spytat, ako stanovuje banka cenu bytu, na ktory si chcem zobrat hypoteku?

Zoberme si priklad, ak byt stoji 100.000 EUR (dajme tomu cena podla znalca), ale vlastnik je v rodinnom vztahu a mne ten byt preda za polovicu, t.j. 50.000 EUR.

Cize mozem si ja stanovit cenu hypoteky, alebo banka si stanovi cenu bytu na zaklade ocenenia?

Realne potrebujem hypoteku na sumu, za ktoru sa byt predava. Viem, ze sa hypoteka neposkytuje na celu sumu, nieco musim zaplatit, len neviem, to co som pisal, ci je mozne ziadat hypoteku na sumu uvedenu v kupnej zmluve.
vicktor
26.01.18,08:39
Co to je "mozem si stanovit cenu hypoteky"?
Ziadat mozes vselico, aj uver na celu sumu bytu.
Ak je ten priklad kupit za polovicu realny, zrejme to pojde.
Ak byt stoji 100, ty mas 10, ale banka moze ohodnotit ze pozicia 75.
NBS akosi sprisnila podmienky, ale podrobnosti nepoznam. V bankach ano.
ivka70
26.01.18,08:46
Chapem to spravne, ze
byt ma podla znameckeho posudku cenu 100 000
kupna zmluva bude na 50 000
chces cez hypoteku a zalozenie tohoto bytu dostat tych 100 000 od banky?
Alebo chces hypoteku na 50 000 a len sa bojis, ze ti ju nedaju, lebo nemas ziadne peniaze ty ako zaklada daju ti napr. len 90%?
neviem z tej tvojej otazky, o co ti vlastne ide ....
Oliwa
26.01.18,08:57
Cenu nehnuteľnosti stanovuje súdny znalec. Ak chceš nižšiu hypo, ako je cena bytu, je to pre banku len plus, lebo ručíš celým bytom.
pavol36
26.01.18,08:58
...a treba dodať, že nie každého znalca banka akceptuje...
Wotan
31.01.18,12:35
No o to mi ide, ci banka nebude skumat realnu cenu bytu. Ja chcem od banky len 50.000-60.000, byt kupim za 50 a zariadim zo zvysku. Ale zrejme mozem ziadat lubovolnu sumu, len nesmie prekrocit realnu cenu bytu.
Wotan
31.01.18,12:38
J, to som chcel vedieť.
LindaLindi
31.01.18,13:10
Dobry den! Z vlastnej skusenosti, banka vzdy akceptuje ako hodnotu nehnutelnosti nizsiu z 2 hodnot: kupna cena a vseobecna hodnota zo znaleckeho posudku. Su 2 moznosti: 1) v pripade,ze Vam uznaju len kupnu cenu, mozete ziadat o 100%financovanie, napriek sprisneniu banky to mozu poskytovat 1 klientovi z 10 (standard je 80%, niektore od toho odpustili a tie ktore to daju, daju za vyssiu urok.sadzbu). 2.sposob) ziadat o individualne posudenie - o akceptovanie hodnoty zo znaleckeho z dovodu prevodu nehnutelnosti medzi rodinnymi prislusnikmi. Su take banky,ktore to poskytuju. Je ich dost, pozistujte sa aspon v 3,aby ste dostali najlepsiu ponuku. Drzim palce!
vicktor
31.01.18,13:47
Nie ze nesmie prekrocit REALNU cenu bytu, ale vysku znaleckeho posudku odobreneho bankou.
Cize aj ked donesies znalecky posudok od "spriazneneho" znalca, banka si cenu prenasobi koeficientom.
Ale neodpovedal si ci ten priklad v zadani je vymysel alebo skutocnost - byt za 100 mas moznost kupit za 50. Ak naozaj, tak 100% financovanie je schodne.