ivetkavrb
26.01.18,12:04
Dobrý deň,

prosím o radu ohľadne oprav chýb minulých období. Sme SRočka, ktorá účtuje v podv.účto.

V r. 2015 bývala účtovníčky omylom vystavila penalizačné faktúry, ktoré ani neboli zaslané odberateľovi. Zaúčtované na 315/644. V daňovom priznaní to uviedla ako odpočitateľ. položky (nepostrehla zákon, že penále sa zdaňujú v roku ,kedy sú vystavené a nie ako pred tým, že keď sa uhradia). Samozrejme, že tieto penále nám ani uhradené nebudú.

Neviem, či to mám opraviť cez opravu chýb min.období a podať dodat.daň. priznanie za r.2015. Ale v konečnom dôsledku mi táto skutočnosť základ dane v r.2015 neovplyvní. Alebo ako postupovať.

Ďakujem Vám veľmi pekne za promptné odpovede :-)
a_je_to
29.01.18,11:56
Opravuješ chybu minulých období tak, ako bola spôsobená. Čiže vyhotovíš odoslaný dobropis, ktorý odúčtuješ buď mínusovou sumou, alebo prehodením strán pôvodného účtovného zápisu. Keďže ho v minulosti označila za odpočítateľnú položku, tak teraz bude mínus odpočítateľná, resp. plus pripočítateľná = zvýši základ dane, ktorý bol opravou umele znížený. No a do tretice, keďže pôvodná penalizačná faktúra nebola ani odoslaná, tak nebudeš odosielať ani dobropis k nej. To je celá oprava.
ivetkavrb
29.01.18,12:06
Zabudla som uviesť, že je to významná suma. Takže by som to mala zaúčtovať asi 3../428 mínusom ako poníženie zisku z r.2015, A dodatočné daňové priznanie nemusím podávať za r. 2015? Ďakujem
a_je_to
30.01.18,17:52
Je to tiež jedna z možností, ak je suma významná a ak máš dostačujúci zostatok na účte 428. Keďže ide o zníženie HV minulých období, ktoré bolo dosiahnuté výnosom, uplatneným v odpočítateľnej položke, tak dodatočné priznanie podávať nemusíš. Inak by v tom dodatočnom muselo byť najprv navýšenie základu dane a potom jeho zníženie, čo je to isté. Možno že v prípade daňovej kontroly by bol problém s obhajobou, ale ak obhájite právo na storno penalizačných faktúr, tak by to malo byť ok. Je vyššia pravdepodobnosť, že kontrola nebude, než že bude.