VictorHugo
26.01.18,17:48
Dobrý den prosím o radu mám už vybavenú živnosť rozbieham okrem iného predaja aj antikvariát online shop. Mám asi tisícku mojich vlastných kníh ktoré by som postupne mohol dať do predaja ale nemám k nim žiadny doklad o kúpe. To mi nevadí nepotrebujem to dať do nákladov.

Len my neni jasné či to nebude vadiť DU ked predam stovky kníh príjem normálne priznám tržba mi príde na moj podnikatelský účet. Pohodička až na to že čo keď si daňováci všimnú že nemám nákupné doklady ani som to nedal do nákladov nebude to problém?

Aby som vysvetlil prečo to nepredám ako súkromná osoba cez nejaký inzertný portál. Chcem začať budovať online antikvariát a na štarte mi moje vlastné knihy ktoré mám doma veľmi pomožu, naplním antik-shop a zo zisku ak nejaký bude ale verím že ano budem vykupovať knihy a tak to roztočím :-)

Ale keď sa ma daňováci opýtajú kde mám nákupné doklady k tým stovkám predaných kníh a keď sa im to nebude páčiť neviem čo bude. Napadlo ma že nafingujem s nejakým kamarátom že som knihy kúpil od neho ale nechcem začať podnikanie klamstvom.

Bude to vadiť daňovákom? Že predám pár sto kníh, zákazníkom normálka pošlem faktúru atdale, ale nemám doklad odkial som kúpil?

Díííííííky :-)
jakubzemko
26.01.18,21:29
Nemalo by to vadiť. Zásoby možno preradiť z osobného užívania do podnikania. Ak vediete účtovníctvo, takéto zásoby sa ocenia reálnou hodnotou. Z pohľadu zákona o dani z príjmov výdavok nevzniká.
VictorHugo
27.01.18,15:00
Dakujeeeeeem :-)