rosky93
27.01.18,07:39
Dobrý deň , chcel by som sa poradiť ohľadom jednej situácie ktorá nastala pred 10 rokmi. Prababka spísala testament v ktorom všetko odkázala neteri. pri tom mala pokrvných príbuzných vnúčatá ktorý nedostali nič. Ale chcem sa spýtať na seba či som nemal niake právo na časť dedičstva ako pravnuk. Nebol som priamo vydedený .A źe som tam ani nefiguroval, nemal by som v tom dedeni zahrnutý aj ja ? Lebo som sa dočítal že neplnoletého nie je možne vynechať s dedičstva. Ak by som bol vydedený tak by som sa aj tak mal zúčastnit dedičského konania so zástupcom pridelením súdom.? Ďakujem
misoft
27.01.18,08:30
Ak napísala, tak napísala ... s tým sa už nedá nič robiť. Dedenie zo závetu má PREDNOSŤ pred dedením zo zákona, ak závet spĺňa všetky právne náležitosti a je platný. V tom prípade nie je dôvod, aby si bol prizvaný a navyše ako pravnuk. A to vynechanie.... neplnoletého PRIAMEHO dediča - ty nie si priamy dedič.
jslancik
27.01.18,08:39
zvláštne (alebo ani nie?), ako sú ľudia vyberajú z čítaného iba to, čo sa im hodí. ako ti už kolega misoft napísal (a ty si sa "dočítal"), nie je možné vynechať priameho dediča, a to ty ani zďaleka nie si... si pravnuk, nie syn.
rosky93
27.01.18,08:57
Ďakujem za odpovede . Ešte by som sa chcel spýtať . Či platí to že svedok ktorý je podpísaný v testamente nesmie byť zároveň ten v koho je prospech ten testament ? Ďakujem ak sa takáto skutočnosť udiala . Do koľkých rokov to je napadnutelne .
draik
27.01.18,10:00
Podľa akej úvahy je neopomenuteľným potomkom iba dieťa poručiteľa?
draik
27.01.18,10:10
Premlčanie deddičského práva oprávneného dediča nastáva po troch rokoch od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve. V prípade maloletých za istých okolností môže nastať neskôr alebo neplynúť vôbec, čo však zrejme nebude Váš prípad (ak ste mali zákonného zástupcu a ohľadom dedičského práva nedošlo medzi Vami k stretu).
draik
27.01.18,10:24
Rovnaká otázka: Podľa akej úvahy je neopomenuteľným potomkom iba dieťa poručiteľa?
a doplním: § 469a ods 2, §473 ods. 2, §479 OZ