jaruana
03.08.06,18:21
Dobry den,
rada by som sa s Vami poradila. Momentalne som v takej situacii, ze majitelka mi oznamila ze mi da vypoved z organizacnych dovodov. No do dnes ju nemam dorucenu. Chcem sa opytat ak by realny dovod chcela zmenit a napriklad mi dat vypoved z poruusenia pracovnej doscipliny, ci vtedy mam narok na odstupne? Predpokladam, ze bude musiet mat dovod a dokaz na porusenie. Dalej ma zaujima ak by chcela skoncit pracovny pomer dohodou, ci aj vtedy mam narok na odstupne..a dalsia velmi dolezita informacia, moja majitelka je v zahranici a nemam ziaden dosah na nu aby mi vyplatila co i len vyplatu za jul...na podnikatelskom slovenskom ucte je len zopar penazi ktore vobec nepostacuju ani na vyplatu. Chcem sa opytat ci mozem postupovat tak ze ako nahradu za mzdu a odstupne poziadam o majetok firmy, t.j pocitace a ine kancelarske potreby..a fakt je ten, ze v septembri nastupujem do novej prace, takze co je lepsie vypoved alebo dohoda o rozviazani pracovneho pomeru?
Dakujem za promptnu odpoved.
Pekny den
dana9
03.08.06,17:51
Dobry den,
rada by som sa s Vami poradila. Momentalne som v takej situacii, ze majitelka mi oznamila ze mi da vypoved z organizacnych dovodov. No do dnes ju nemam dorucenu.

Výpoveď musí byť doručená, inak PP trvá.

Chcem sa opytat ak by realny dovod chcela zmenit a napriklad mi dat vypoved z poruusenia pracovnej doscipliny, ci vtedy mam narok na odstupne? Predpokladam, ze bude musiet mat dovod a dokaz na porusenie.


Máš pravdu, musela byť mať dôkaz, a okrem toho, aby mohla uplatniť výpovedný dôvod porušenie pracovnej disciplíny, t.j. dôvod podľa §63 ods. 1 písm. e) ZP, musela by ťa v priebehu posledných 6 mesiacov upozorniť na možnosť výpovede. V opačnom prípade môžeš úspešne namietnuť neplatnosť takejto výpovede.

Dalej ma zaujima ak by chcela skoncit pracovny pomer dohodou, ci aj vtedy mam narok na odstupne..

Nemáš, pokiaľ sa v dohode o skončení PP nedohodne. Ale pozri aj ďalej.

a dalsia velmi dolezita informacia, moja majitelka je v zahranici a nemam ziaden dosah na nu aby mi vyplatila co i len vyplatu za jul...na podnikatelskom slovenskom ucte je len zopar penazi ktore vobec nepostacuju ani na vyplatu. Chcem sa opytat ci mozem postupovat tak ze ako nahradu za mzdu a odstupne poziadam o majetok firmy, t.j pocitace a ine kancelarske potreby..

(To by išlo o kvázi naturálnu formu mzdy, aj keď tu platí, že minimálne do výška min. mzdy musí byť vyplatená v peniazoch. Ale ak by si súhlasila:rolleyes: )
V každom prípade by si to mohla odmietnuť , a uplatniť si mzdové nároky na súde.

a fakt je ten, ze v septembri nastupujem do novej prace, takze co je lepsie vypoved alebo dohoda o rozviazani pracovneho pomeru?

Ak by si dostala výpoveď z organizačných dôvodov (písomnú +doručenú), ako ti to zamestnávateľka avizovala, tak by ti začala od prvého dňa nasledujúceho mesiaca plynúť výpovedná doba. Ak by si však ešte pred začatím výpovednej doby (t.j. do konca mesiaca) navrhla skončenie PP dohodou , mala by si nárok na odstupné. Zároveň by si mohla nastúpiť k 1.9. do novej práce.

Vždy sa tiež môžete dohodnúť na skončení PP a zároveň dohodnúť odstupné, ak by ZĽ súhlasil.

Dakujem za promptnu odpoved.
Pekny den

Odpovede zvýraznené:)

dana:)
ivanya
10.08.06,07:17
Prosim poradte.
Priatel dostal vypoved od zamestnavatela cca pred 2 mesiacmi, v praci tvrdia ze mu vystupne papiere poslali postou, ale nic mu neprislo. Sekretarka mu povedala, ze kedze mu ich poslala postou a nic sa nevratilo naspat, ze uz mu nema co ine dat. Ako to mozeme riesit dalej?
Teiz ma zaujima ako je to dalej zo socialnym a zdravotnym poistenim, kedze nieje ani na urade prace kvoli chybajucim papierom, a zamestnavatel mu to uz tiez neplati...
ake kroky mame podniknut, aby sa nestalo ze ho odmietnu osetrit, lebo nema zaplatene zdravotne poistenie?
Dakujem velmi pekne.
Gabi03
10.08.06,07:22
Prosim poradte.
Priatel dostal vypoved od zamestnavatela cca pred 2 mesiacmi, v praci tvrdia ze mu vystupne papiere poslali postou, ale nic mu neprislo. Sekretarka mu povedala, ze kedze mu ich poslala postou a nic sa nevratilo naspat, ze uz mu nema co ine dat. Ako to mozeme riesit dalej?
Teiz ma zaujima ako je to dalej zo socialnym a zdravotnym poistenim, kedze nieje ani na urade prace kvoli chybajucim papierom, a zamestnavatel mu to uz tiez neplati...
ake kroky mame podniknut, aby sa nestalo ze ho odmietnu osetrit, lebo nema zaplatene zdravotne poistenie?
Dakujem velmi pekne.

No ak to oni poslali poštou, mali by vedieť to aj preukázať. Ja takéto papiere posielam doporučene. Ak to nie je na pošte, ja myslím, že nemal by problém vystaviť znovu tie papiere (možno s nejakou poznámkou, napr. OPIS).
Na úrade práce nemusí byť prihlásený, ale do zdravotnej poisťovne by si mal platiť poistné dobrovoľne.
Lucia7
10.08.06,07:23
S takymto problemom nemam bohuzial skusenosti ale chcem reagovat len na vyhovorku zamestnavatela, ze papiere poslal postou. V pripade, ze ich posielal doporucene mal by mat od nich potvrdenie - ziadajte nech sa nim preukaze a dalej by to malo byt zaevidovane v knihe odoslanej posty (ak take nieco vobec maju).
Ale podla mna, nie je problem vystavit vsetky dokumenty znovu.

Nerobim mzdy, takze mozno by to chcelo nazor niekoho skusenejsieho.
dana9
10.08.06,07:25
Prosim poradte.
Priatel dostal vypoved od zamestnavatela cca pred 2 mesiacmi, v praci tvrdia ze mu vystupne papiere poslali postou, ale nic mu neprislo. Sekretarka mu povedala, ze kedze mu ich poslala postou a nic sa nevratilo naspat, ze uz mu nema co ine dat. Ako to mozeme riesit dalej?


Zamestnávateľ je v zmysle § 75 ZP povinný pri skončení PP vydať ZC potvrdenie o zamestnaní a na požiadanie ZC aj pracovný posudok. Ide o povinnosť ZĽ, ktorá je súdne vymáhateľná. :)
Dôležitá je pritom skutočnosť, že ZĽ musí preukázať, že potvrdenie o zamestnaní odovzdal, prípadne poslal poštou ZC, inak sa to berie tak, že svoju povinnosť nesplnil. Ak to poslal poštou, tak mal použiť doručenie do vlastných rúk, alebo aspoň doporučene, aby mal dôkaz o tom, že svoju povinnosť splnil.

Ak to poslal obyčajnou poštou, tak to zdokladovať nevie a má smolu musí si to nejako ZĽ sám vyriešiť , pretože inak by porušoval pracovnoprávne predpisy, a môžete mu pohroziť, že jeho konanie oznámite IP. :)

dana:)
Maňaska
10.08.06,07:28
...ach, tie medziľudské vzťahy. Sa mi zdá, v tomto prípade je to o tom.
JanulaB
10.08.06,12:30
K tomu Ti poviem len toľko,že doklady o ukončení PP musia byť doručené
doporučene s doručenkou alebo máš si ich prevziať osobne a prevzatie
podpísať My sme mali vo fi kontrolou Inšpektorátu a oni nás na to upozornili
a samozrejme to dali do zápisu. Takže keď Vám môžem poradiť tak všetko čo
sa týka dokladov zamestnanca posielame poštou s doručenkou.
sgm
11.08.06,06:23
Taktiež nerozumiem tomu, aký je problém vystaviť doklady o ukončení PP, resp. ich fotokópie by mali byť založené v spise konkrétneho pracovníka...
Teda aspoň u nás to takto funguje, veď predsa sa občas stane, že sa niečo stratí, tak kde by to mal bývalý zamestnanec hľadať ak nie u bývalého zamestnávateľa...
Bea
jana32
05.12.08,12:28
Prosím Vás, môžem skončiť so zamestnancom pracovný pomer dohodou ( ke´dže sme sa dohodli, že netrvá na 3 mesačnej výpovednej lehote ) s tým, že je to z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. b) a pracovný pomer sa skončí ku 31.12.2008 s tým že zamestnanec dostane 3 mesačné odstupné? V podstate ide o to, že zamestnanec by nemal 3 mesačnú výpovednú lehotu, lebo už má novú prácu, čo je fajn a my mu zase nechceme robiť problémy a dáme mu odstupné. Je to OK? Mala som podobný prípad v marci a bolo to možné, len neviem, či sa odvtedy niečo nezmenilo. Ďakujem.
Tweety
05.12.08,12:29
Prosím Vás, môžem skončiť so zamestnancom pracovný pomer dohodou ( ke´dže sme sa dohodli, že netrvá na 3 mesačnej výpovednej lehote ) s tým, že je to z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. b) a pracovný pomer sa skončí ku 31.12.2008 s tým že zamestnanec dostane 3 mesačné odstupné? V podstate ide o to, že zamestnanec by nemal 3 mesačnú výpovednú lehotu, lebo už má novú prácu, čo je fajn a my mu zase nechceme robiť problémy a dáme mu odstupné. Je to OK? Mala som podobný prípad v marci a bolo to možné, len neviem, či sa odvtedy niečo nezmenilo. Ďakujem.
Takýto postup je v súlade so ZP.
alienn
05.12.08,13:10
Mám otázku :)
k 1.1.2009 som sa dohodol na výpovedi s mojim zamestnávateľom.
Nastúpil som do tejto práce ihneď po škole (t.j. do mesiaca) odpracoval som 18 mesiacov (osobne som nemal skúsenosti s inštitúciami štátu ako je úrad práce a pod.).
Môj problém je len v tom čo všetko potrebujem (dokumenty, doklady, atď.)
od zamestnávateľa (aby na niečo nezabudol)
pre sociálnu poisťovňu a ďaľšie inštitúcie (ktoré by ma mohli otravovať :mad:)
a prípadne pre nového zamestnávateľa
nemám čas, naládu, ani nervy študovať celé forúm a všetky vyhlášky a zákonny týkajuce sa nasledovnej témy (vopred sorry ak to už bolo nekde písané:rolleyes:).
Chobot
05.12.08,13:15
Mám otázku :)
k 1.1.2009 som sa dohodol na výpovedi s mojim zamestnávateľom.
Nastúpil som do tejto práce ihneď po škole (t.j. do mesiaca) odpracoval som 18 mesiacov (osobne som nemal skúsenosti s inštitúciami štátu ako je úrad práce a pod.).
Môj problém je len v tom čo všetko potrebujem (dokumenty, doklady, atď.)
od zamestnávateľa (aby na niečo nezabudol)
pre sociálnu poisťovňu a ďaľšie inštitúcie (ktoré by ma mohli otravovať :mad:)
a prípadne pre nového zamestnávateľa
nemám čas, naládu, ani nervy študovať celé forúm a všetky vyhlášky a zákonny týkajuce sa nasledovnej témy (vopred sorry ak to už bolo nekde písané:rolleyes:).

Jediné čo teraz naozaj potrebuješ je výstupný list s uvedením odpracovanej doby (zamestnávateľ už bude vedieť, čo je jeho obsahom). Potom budeš potrebovať potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch pre daňové účely (môžu ti to vystaviť hneď pri skončení, alebo po ukončení kal. roka). Ak bol zamestnávateľ s tebou spokojný, môžeš si vyžiadať pracovné hodnotenie - pomôže ti v budúcnosti pri hľadaní si nového miesta.

Všetko ostatné nepotrebuješ, pokiaľ to od teba niekto iný nebude požadovať (napr. protokol o odovzdaní pracovnej agendy).

A ešte by si mal mať aj doklad, na základe ktorého bol PP ukončený - v tvojom prípade to bude dohoda - aby si to mohol predložiť na úrade práce.

A pre tvoju informáciu - dohoda o výpovedi neexistuje - je skončenie PP dohodou alebo výpoveďou alebo iným spôsobom, ktorý uvádza ZP, ale výpoveď dohodou ZP nepozná.
Faustik
09.11.11,12:45
Dobrý deň, rada by som sa s Vami poradila
Pracovala som v istej organizácii na základe služobnej zmluvy podľa § 27 zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe. Zamestnávateľ so mnou uzatvoril v priebehu jeden a pol roka 4 krát služobnú zmluvu, kde mi zakaždým dal skúšobnú dobu 3 mesiace takže som bola vlastne už 12 mesiac v skúšobnej dobe v tej istej štátnej organizácii. Potom ma prepustil akože v skúšobnej dobe. Platí ak ma zamestnávali na základe služobnej zmluvy § 45 ods. 4 Zákonníka práce podľa ktorého nie je možné opätovne dohodnúť skúšobnú dobu v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu v tej istej organizácii? Alebo na tieto služobné zmluvy sa nevzťahuje tento paragraf zákonníka práce.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď