jakubzemko
27.01.18,15:20
Daňovník na základe §269 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov uzatvoril zmluvu o účinkovaní bez podania umeleckého výkonu so spoločnosťou Slovenská produkčná, a.s.. Na základe tejto zmluvy vo vlastnom mene, na svoj účet a na vlastnú zodpovednosť vystupoval a účinkoval v televíznom programe. Za účinkovanie v televíznom programe dostal odmenu vo výške 100 €. Odmena mu bola v plnej výške aj vyplatená, pričom nepodpisoval súhlas o tom, že by nemala byť zdanená zrážkou. O aký príjem podľa zákona o dani z príjmov ide?
Ing. Ľubomír Janoška
27.01.18,14:30
Ak zmluvu uzatváral ako fyzická osoba - podnikateľ, tak ide o bežný príjem z podnikateľskej činnosti. Tak isto ak má pridelené DIČ na umeleckú činnosť.
Ak zmluvu uzatváral ako fyzická osoba - nepodnikateľ a nemá DIČ, tak je odberateľ povinný odviesť zrážkovú daň bez ohľadu na to, ako je pomenovaná zmluva (v tomto prípade názov zmluvy zjavne popiera vecnú podstatu).
jakubzemko
27.01.18,14:53
No zmluvu uzatváral ako fyzická osoba - nepodnikateľ, napriek skutočnosti, že podnikateľom je. Ak si teda spoločnosť nesplnila svoju povinnosť a neodviedla zrážkovú daň, nebolo by vhodné to niekde do daňového priznania dať? Ja nemám ako zistiť, či spoločnosť odviedla zrážkovú daň, no logika mi hovorí, že ak je v zmluve odmena 100 eur a 100 eur bolo aj vyplatené daňovníkovi, tak asi žiadna zrážková daň nebola odvedená. Ide teda o príjem podľa § 6 ods. 2 psím a) alebo príjem podľa § 6 ods. 4.zákona o dani z príjmov? Trochu mi uniká rozdiel medzi týmito príjmami.
Katy a R
27.01.18,14:56
na stránke FS je takáto pomôcka https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov#PrijmyPodliehajuceDani
ja si myslím, že preto je tam "bez podania umeleckého výkonu" - aby to nebolo zaradené do § 6 ( aby nebola zrážková daň)
môj názor - že do § 8? - prípadne si zadefinuj podľa tých inštrukcíí
jakubzemko
27.01.18,14:59
Ďakujem
Ing. Ľubomír Janoška
27.01.18,16:13
Keďže zrážková daň nebola odvedená, tak ju musí odviesť "účinkujúci, ktorý nepodal umelecký výkon" v rámci daňového vyrovnania/vyúčtovania.
To nič nemení na tom, že keď usporaidateľ mal dodávvku od FO bez DIČ, tak bol povinný odviesť zrážkovú daň... to si berňáci môžu všimnúť.