kurtica
03.08.06,20:27
Dobry den,
nepytam sa ako mzdar, ale ako zamestnanec...
Ak este nemam odpracovanych 60 dni, ale moj pracovny pomer neskoncil a je predpoklad ze bude trvat aj nadalej, mam aj tak narok na dovolenku?
Priklad: zamestnanec nastupil 3.7.2006, zatial odpracoval (do 3.8.2006) 24 dni. Ma narok na 1,5 dna dovolenky?(za 22 odpr. dni), alebo sa to tyka len takeho, ktoreho pracovny pomer skoncil do 60 dni???
Ak zamestnanec nastupi na dobu neurcitu a teda je v skusobnej lehote 3 mesiace, ma v tomto case narok aspon na 1,5 dna za 22 odpracovanych dni, kym neodpracuje tych 60 dni, alebo nie???

A este jedna vec, ak odpracuje viac ako 60 dni, tak vlastne za 7. mesiac mu narok na dovolenku nevznika (nenastupil k 1. ale k 3.7.), teda pride o 1,5 dna????

Dakujem pekne za cas a odpovede
Zita4
03.08.06,18:48
Podľa Zákonníka práce môže vzniknúť nárok na dovolenky za kalendárny rok (po odpracovaní 60 dní) a nárok na dovolenku za odpracované dni (ak ešte neodpracoval 60 dní).
Zamestnávateľ ti môže poskytnúť dovolenku aj skôr, ako ti na ňu vznikne nárok. Ak ešte nevznikol nárok na dovolenku, na zadnú stranu dovolenkového lístka napíšeš, že súhlasíš so zrážkou náhrady mzdy za dovolenku, ktorú si vyčerpala a nevznikne ti na ňu nárok.
Ak zamestnanec odpracuje 60 dní v kalendárnom roku, vznikne mu nárok na dovolenku za kalendárny rok. Ak neodpracuje celý rok, len časť roka, má nárok na pomernú časť dovolenky a to je 1/12 celoročnej výmery dovolenky za každý celý odpracovaný mesiac. Takže za mesiace, keď nastúpil 2. a nie 1. deň v mesiaci, alebo skončil pracovný pomer skôr ako posledný deň v mesiaci, pomerná časť dovolenky nepatrí. Nájdeš to v Zákonníku práce § 100 až 117.
Chobot
04.08.06,07:28
Pozri si aj túto diskusiu:

http://www.porada.sk/t29993-narok-na-dovolenku.html

Viac informácií nájdeš, keď si vyhľadáš staršie diskusie, témy sa neustále opakujú. Mnohí potom nemajú chuť znovu sa opakovať a písať tie isté príspevky dva a viackrát.
Tánička
04.08.06,10:06
Dobrý deň,
prosím Vás vie mi niekto poradiť?
Máme konateľku, ktorá je konateľkou v dvoch sro-čkách, v oboch má uzavretý pracovný pomer na 40 hod/týždeň. V dňoch od 7.7 do 31.7. si čerpala dovolenku. Môže si vyčerpať dovolenku v oboch firmách? Alebo takto, má nárok na dovolenku z oboch pracovných pomerov v plnej výške za predpokladu, že pracuje od 1.1.2006?


Práve som sa dozvedela, že jej patrí všetko z oboch pracovných pomerov. Takže aj nárok na dovolenku má v plnej výške.
To pripájem ak by mal náhodou niekto takýto problém, aby o tom vedel.
alušik
04.08.06,10:14
Dobrý deň,
prosím Vás vie mi niekto poradiť?
Máme konateľku, ktorá je konateľkou v dvoch sro-čkách, v oboch má uzavretý pracovný pomer na 40 hod/týždeň. V dňoch od 7.7 do 31.7. si čerpala dovolenku. Môže si vyčerpať dovolenku v oboch firmách? Alebo takto, má nárok na dovolenku z oboch pracovných pomerov v plnej výške za predpokladu, že pracuje od 1.1.2006?

Každý pracovný pomer je posudzovaný samostantne, takže nárok na dovolenku jej vzniká v plnej výške v každom z nich. Čerpať dovolenku teda môže v oboch firmách.
Tánička
04.08.06,10:15
Každý pracovný pomer je posudzovaný samostantne, takže nárok na dovolenku jej vzniká v plnej výške v každom z nich. Čerpať dovolenku teda môže v oboch firmách.


ďakujem alušik
kurtica
05.08.06,11:06
A este jedna otazka, zamestnanec pracuje od 3.7.2006, má teraz nárok na 1,5 dna dovolenky (lebo odpracoval o nieco viac ako 22 dni), teraz si ju vyberie, lenze ak bude pracovat do konca roka, tak po 60 odpracovanych dnoch uz ma narok len za cele odpracovane mesiace...cize od 1.8. do 31.12 je to 5/12 celkovej dovolenky...takze vlastne v july ten narok ako keby nemal... nie je to trosku nespravodlive? pride o 1,5 dna dovolenky len preto ze firma ho zamestnala nie od soboty 1.7. ale az od pondelka 3.7.????
Zita4
05.08.06,17:31
A este jedna otazka, zamestnanec pracuje od 3.7.2006, má teraz nárok na 1,5 dna dovolenky (lebo odpracoval o nieco viac ako 22 dni), teraz si ju vyberie, lenze ak bude pracovat do konca roka, tak po 60 odpracovanych dnoch uz ma narok len za cele odpracovane mesiace...cize od 1.8. do 31.12 je to 5/12 celkovej dovolenky...takze vlastne v juli ten narok ako keby nemal... nie je to trosku nespravodlive? pride o 1,5 dna dovolenky len preto ze firma ho zamestnala nie od soboty 1.7. ale az od pondelka 3.7.????
Zákon je zákon. Ja som tiež prišla o 1/12 dovolenky, keď som menila zamestnanie. Čo sa dá robiť? :)