Neviem112
28.01.18,12:15
Chcem si založiť živnosť a som v treťom ročníku na strednej škole.Chybaju mi ešte dva roky do dokončenia.Ale chcem si otvoriť reštauráciu popri štúdiu.Je to možné keďže som ešte neskončila školu?
ivka70
28.01.18,11:22
Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne

http://www.minv.sk/?pohostinska-cinnost-a-vyroba-hotovych-jedal-pre-vydajne-1

všeobecnými podmienkami prevádzkovania remeselnej živnosti sú:
- dosiahnutie veku 18 rokov
- spôsobilosť na právne úkony
- bezúhonnosť (preukazuje sa výpisom z registra trestov)
osobitnou podmienkou prevádzkovania remeselnej živnosti je preukázanie odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore

....

Preukazom odbornej spôsobilosti je:

výučný list alebo iný doklad o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru.
Preukaz odbornej spôsobilosti je možné nahradiť

výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
dokladom o ukončení najmenej strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
.....
besttracker
28.01.18,19:43
ano je to mozne.
sa pridam k ivke70 -odbornu sposobilost mozeš ,,nahradit,, odbornou osobou(nejak prevadzkar sa to nejak vola odborne,je nedela vecer sa mi nechce googlit...) ktora bude rucit za tvoje podnikanie a bude zamestnana v danej prevadzke .ale musi splnať poziadavky spominané ivkou70, pripadne ak je niekto vyuceny z rodiny v priamom rade(matka,brat,......) tak tusim nemusi byt ani tvojim zamestnacom,ale to si vygoogli ... :-)
veronikasad
28.01.18,20:01
Máš už 18 rokov?
ZahradnikAmater
28.01.18,20:19
V ktorom ročníku akej školy je nezaujímavé. Zákon vyžaduje plnoletosť alebo splnoletnenie súdom. A ďalej odbornú spôsobilosť alebo odborného zástupcu.
Nakoľko drvivá väčšina reštaurácií v prvých dvoch rokoch krachuje, výhodnejšie je podnikať na sro, neplnoletosť vyriešiť spoločník - dôverujúci rodič s neskorším predajom obchodného podielu.
Zákony necitujem, načo ich sem opisovať alebo kopírovať, internet je založený na linkovaní zdrojov, žiaľ aj na paprčení urazených ješitov. Predpokladám, že googliť vieš.