nobody8
28.01.18,16:37
Zdravím všetkých, najlepšie je sa asi opýtať nejakého účtovníka/ekonóma, ale na nete som zatiaľ nič také nenašiel ako fórum, kde by mi niekto zodpovedal na moje otázky...

Môj problém je, že mi nesedí suma, ktorá mi prišla na účet za predošlí odpracovaný mesiac. Doteraz to cca sedelo, teda myslím hrubú mzdu, ale čistá bola vždy kolísavá 1€ hore dole. No teraz som si všimol, že som dostal menšiu výplatu, potom som si pozrel pásku a tam som mal aj zníženú hrubú mzdu a preto sa chcem opýtať, či je to možné?
Minulý rok, pred koncom, som podpísal nový mzdový dekrét a je tam jasne stanovená výška mojej mzdy. Je možné, aby mi len tak zmenili výšku mzdy aj keby išlo len o jeden mesiac?

Pýtal som sa na to aj na personálnom a tam mi to vysvetlili, aj keď zo začiatku sami nevedeli, potom mi začali splietať čosi o nejakých hodnoteniach atď. a že preto to tak vyšlo, ale že už nabudúce to bude v poriadku. Podľa mňa sa ma snažili obalamutiť.
veronikasad
28.01.18,15:43
Myslís,že poradáci majú čarovnu guľu, keď ani na personálnom nevedia prečo je to tak? Dopln akú sumu máš na novom dekrete a príloz výplatnú pasku, skontrolujeme (osobné údaje zamaz)
nobody8
28.01.18,19:17
Jasné, jasné... Momentálne mám 815€ v hrubom a naposledy som dostal 810€ na páske, viď. linky - https://imgur.com/a/BN2yp (posledná) a https://imgur.com/a/eoW0r (predošlá). Dal som to tam, lebo neviem, či sa tu dá priložiť priamo príloha..
Xanti
28.01.18,19:23
Kvôli dovolenke a dovolenkovému priemeru máš nižšiu mzdu.
veronikasad
28.01.18,20:59
Dostal si nejaký nepenazny príspevok zo sociálneho fondu, ktorý je zdanený, aj sa z neho platia odvody. Preto je čistá mzda nižšia ako predchádzajúci mesiac.
nobody8
01.02.18,18:09
Vďaka za odpoveď. Nechápem síce čo znamená dovolenkový priemer a prečo sa kvôli tomu znižuje mzda, ale dobre. Čosi také som počul aj od personalistky, ktorej som sa na to pýtal. Akurát som unavený z tohto všetkého, čo sa u nás (SR) deje okolo miezd. Nemám preplatené nadčasy ani víkendy ani jediným centom, navyše som nedostal tento rok sľúbené zvýšenie platu, pretože naša firma odrbáva ako sa len dá a ešte mi príde nižšia výplata ako zvyčajne! Asi najvyšší čas hľadať si nové miesto :)
Terezia13
01.02.18,19:33
pri kontrole výplatnej pásky je potrebné si vždy všímať aj prípadné zrážky, dovolenku, PN, návšteva lekára - ako to ovplyvní výsledok, čistá mzda nie je nemenná suma, nemusí byť vždy zhodná s predchádzajúcim mesiacom, na čistú mzdu má vplyv každá zložka výplatnej pásky - zobrať kalkulačku a kontrolovať - čo dáva plus a čo mínus do výplaty a prečo,
nobody8
01.02.18,20:32
V poriadku, to chápem, veď ide o čistú mzdu, ktorá sa odvíja od rôznych faktorov, ale ak sa bavíme o hrubej, čakal som, že tá je nemenná a na páske je iná ako tá, ktorú som podpisoval. Preto ma to zaskočilo, plus to všetko k tomu, čo som napísal do komentára pod prvým príspevkom. Navyše dovolenku som nemal celú vyčerpanú sa mi zdá a ani jeden krát som nebol na PN...
veronikasad
01.02.18,23:24
Odpoveď Xanti nie je správna máš zdanený nejaký nepeňažný príjem, z ktorého sa platia aj odvody
jslancik
02.02.18,06:03
ale on sa pýta na hrubú mzdu. 815 vs. 809. tam robí rozdiel dovolenkový priemer. ach jo. sociálny fond sa mu do HM očividne nepočíta :D
veronikasad
02.02.18,06:18
Ak bola mzda zvyšovana v poslednom štvrťroku a v tomto období čerpal dovolenku, použije sa dovolenkový priemer z predchádzajúceho štvrťroku. Je to v súlade so zákonníkom práce, v žiadnej firme nebudú postupovať inak.
vicktor
02.02.18,07:49
Nemusel si mat vycerpanu CELU dovolenku, len si z nej trosku odcerpal.
Ze z mesiaca na mesiac moze byt hruba mzda ina je mozne, ALE: cudne ze na paske je jedna suma a ty si podpisoval inu? Mozes vysvetlit?
Ja som podpisoval naposledy pred desatrociami a vtedy boli dva rovnake kusy - jeden pre mna pre info a druhy pre mzdarku ako doklad prevzatia.
Katy a R
02.02.18,08:50
máš tam aj niečo zo SF - veronika vysvetlila.
Ale ak ti ide o ten rozdiel 5 eur v hrubej mzde - tak to bude výpočtom NM
pozri: zze/2001-311/116/1
zze/2001-311/134
jslancik
02.02.18,09:45
Mne je to úplne jasné.