ondrej67
03.08.06,21:10
Sme bratia obaja živnostníci. Chceme založiť spoločnú firmu, nie s.r.o., ktorá bude účtovať pod ičom jedného z nás. ak mi viete poradiť ako má vyzerať zmluva medzi nami,aby bola právne v poriadku, pri budúcom možnom konflikte, na ktoru by sa dalo neskôr odvolať.je možné podnikanie takýmto spôsobom?
lenkak
03.08.06,19:24
Zdeni
03.08.06,19:24
Sme bratia obaja živnostníci. Chceme založiť spoločnú firmu, nie s.r.o., ktorá bude účtovať pod ičom jedného z nás. ak mi viete poradiť ako má vyzerať zmluva medzi nami,aby bola právne v poriadku, pri budúcom možnom konflikte, na ktoru by sa dalo neskôr odvolať.je možné podnikanie takýmto spôsobom?
Ak ste obaja už živnostníci tak stačí spraviť združenie.
Zita5
03.08.06,19:32
Hore na lište si daj Hľadať .....vpíš .... združenie FO... a objavia sa príspevky ohľadne združenia FO ...je tu toho neúrekom ;)
ondrej67
03.08.06,20:17
tak to sú fofry.veľmi pekne ďakujem. S takou rýchlosťou som nerátal, prihlásil som sa len dnes ešte raz ďakujem
lenkak
04.08.06,15:16
tu sa dočkáš všeličoho, tak počítaj s Poradou aj do budúcnosti.
rastislavkralik
22.01.09,14:52
Prosim poradte... Jeden člen združenia, uzatvoril zmluvu o dielo s investorom na vlastnu živnost,ičo, nazov...Nepoužil v zmluve nazov združenia ani inym sposobom neprizval do obchodu ostatných členov združenia.Pri probleme ktorý vznikol na urovni sudneho konania sa teraz tvari že nasledky maju znasat vsetci členovia združenia.Je pravda že za zavazky rucia vsetci spolocne a nerozdielne, ale už zmluva o dielo hovorí ze tento obchod robil sam na seba a len pre vlastný zisk. Ako je možné dokazat že ostatný clenovia o jeho obchode ani nevedeli?! Bude sud brat do uvahy to ze uzatvoril zmluvu len sam za seba???Ked ostatný členovia ani pri podpise zmluvy neboli,tzn.ani ju nepodpísali a nie su v nej ani spomenutí...???
Zita5
22.01.09,16:45
Prosim poradte... Jeden člen združenia, uzatvoril zmluvu o dielo s investorom na vlastnu živnost,ičo, nazov...Nepoužil v zmluve nazov združenia ani inym sposobom neprizval do obchodu ostatných členov združenia.Pri probleme ktorý vznikol na urovni sudneho konania sa teraz tvari že nasledky maju znasat vsetci členovia združenia.Je pravda že za zavazky rucia vsetci spolocne a nerozdielne, ale už zmluva o dielo hovorí ze tento obchod robil sam na seba a len pre vlastný zisk. Ako je možné dokazat že ostatný clenovia o jeho obchode ani nevedeli?! Bude sud brat do uvahy to ze uzatvoril zmluvu len sam za seba???Ked ostatný členovia ani pri podpise zmluvy neboli,tzn.ani ju nepodpísali a nie su v nej ani spomenutí...???

Vyjadrím k tomu môj názor .
Všetko záleží od uzatvorenia zmluvy , ako zmluvu máte spísanú a podpísanú . Niekto tieto zmluvy dosť v značnej miere podceňuje . Ale .....v zmluve o združení FO máte určené podmienky a máte určeného povereného člena združenia na ktorého je vedené účtovníctvo a s tým spojenú účtovnú evidenciu , plátcovstvo DPH, platieb dane zo závislej činnosti a všetko čo s tým súvisí .
Máte teda mali by ste mať napr. , že v prípade prijatia zamestnancov pre Vašu spoločnú prácu formou združenia pracovné zmluvy resp.Dohoda o vykonaní práce budú spísané na povereného člena združenia ....atď - je toho veľa konkretizovať , čo sa môže v rámci združenia všetko vyskytnúť . Medzi iným mali byť ošetrené aj zmluvy vykonávané na základe Obch.zákonníka a to napríklad tak , že na zmluvách týkajúcich sa všetkých obchodných vzťahov týkajúcich sa združenia FO .....budú tieto zmluvy spísané na všetkých členov združenia a ich súhlas s týmito zmluvami bude vyjadrený ich podpisom .To zákon nezakazuje , ale ani neprikazuje , že zmluvy musia byť len na povereného člena . Ale je dobre to mať zmluvne podchytené.

Život v podnikaní prináša vždy nové a nové situácie a s tým treba aj v združení na ne hneď reagovať ......mám tým na mysli , že ak niečo nie je ošetrené v Zmluve o združení , tak to treba dodatočne riešiť dodatkom ......aj keď tých dodatkov bude neviem koľko ...... toto je podľa môjho názoru veľmi dôležité , i keď sa niekomu zdá , že to je maličkosť , tak nebudeme predsa písať teraz dodatok kvôli tomu ......a to nie je dobré .

Taktiež by ste mali mať v zmluve uvedené .....že aké podnikateľské činnosti na základe Vašich ŽL budete spolu vykonávať .........a aké činnosti môžu robiť členovia združenia v rámci ich jednotlivých činností ........taktiež môžete mať obmedzenia ...či môžu osobitne vykonávať prácu totožnú s prácou v združení , alebo nemôžu ....a podobne

Áno členovia združenia ručia za záväzky vzniknuté z ich spoločnej činnosti spoločne a nerozdielne ......ale Vy predsa nemôžete ručiť za záväzok niektorého z členov , vzniknutý z obchodného vzťahu , ktorý vykonával mimo združenia FO . A to musíte vlastne doložiť a dokázať súdu ...že to bolo mimo združenia .

Nakoniec podotknem ......všetky práce-služby , ktoré ste previedli , k tomu by mali existovať Montážne správy , Preberacie protokoly ..a podobne , v ktorých by malo byť zrejmé , kto tú ktorú prácu vykonával .Ak tam figurujete aj vy ...tak zodpovednosť nesiete aj Vy osobne , alebo ďalší členovia združenia ........ale na druhej strane prináleží Vám potom aj zisk .

Ak sa situácia vyhrotí , potrebujete k tomu právnika .Ten posúdi všetky Vaše zmluvy , či už zmluvu o združení a ostatné zmluvy pochádzajúce so spoločných obchodných vzťahov .

P.S. Prikladám Vám Súhrn tém o združení - hlavne kvôli tomu , aby ste si prečítali aspoň Občiansky zákonník , že čo je vlastne združenie a za čo spolu zodpovedáte .
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
pimpi
01.02.09,13:29
Podnikam na vychodnom slovensku, a medzi mnou a kolegom mame DOHODU O TICHOM SPOLOCENSTVE..ale nukal mi aj ZDRUZENIE (pravny zastupca)
marjankaj
01.02.09,13:39
Podnikam na vychodnom slovensku, a medzi mnou a kolegom mame DOHODU O TICHOM SPOLOCENSTVE..ale nukal mi aj ZDRUZENIE (pravny zastupca)

A čo sa vlastne pýtaš?
pimpi
01.02.09,15:05
Ja som len tomu ONREDJ67 chcel navrhnut, zeby sa to medzi nimi dalo spravit aj takto na tiche spolocenstvo..nemusia mat hned zdruzenie..pri zdruzeni maju viac plneni..
Lianka
01.02.09,15:22
Ja som len tomu ONREDJ67 chcel navrhnut, zeby sa to medzi nimi dalo spravit aj takto na tiche spolocenstvo..nemusia mat hned zdruzenie..pri zdruzeni maju viac plneni..

Zmluva o tichom spolocenstve dost meni podstatu veci. Ide o dve celkom odlisne zmluvy!