Jan5343
29.01.18,15:40
Dobrý deň. Kupil som si konkrétne na mall sk akciovy tovar. Bol to mobil znacky xiaomi. Objednal som si ho a oni mi zaslali potvrdenie že moja objednavka bola vybavená a potvrdená. Nasledne na druhy den mi zaslali emailom že odstupuju od kupnej zmluvy. Ten email cely znel takto:





Vec: Odstúpenie od kúpnej zmluvy

Dolupodpísaná spoločnosť Internet Mall Slovakia s.r.o., IČO: 35 950 226, Galvaniho 6, 821 04 Bratislava, zapísaná v OR OS Bratislava I, oddiel: Sro, vložka č.: 37185/B si Vám dovoľuje oznámiť, že týmto listom odstupuje od kúpnej zmluvy na tovar: Redmi Note 4, 4GB/64GB, SK LTE, sivý v zmysle objednávky č. 100850556 (ďalej len „tovar“) v zmysle § 48 ods. 1 Občianskeho zákonníka v spojení s ustanovením bodu 8. Všeobecných obchodných podmienok spoločnosti, ktorú s Vami uzavrela dňa 24.01.2018 a to z nižšie uvedených dôvodov.


I.



V zmysle § 48 Občianskeho zákonníka od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.



V zmysle bodu 8. Všeobecných obchodných podmienok spoločnosti predávajúci je oprávnený odstúpiť od zmluvy z dôvoduvypredania zásob, nedostupnosti tovaru, alebo ak výrobca, dovozca alebo dodávateľ tovaru dohodnutého v zmluve prerušil výrobu alebo vykonal také závažné zmeny, ktoré znemožnili realizáciu splnenia povinností predávajúceho vyplývajúcich zo zmluvy alebo z dôvodov vyššej moci, alebo ak ani pri vynaložení všetkého úsilia, ktoré možno od neho spravodlivo požadovať, nie je schopný dodať tovar kupujúcemu v lehote určenej týmito všeobecnými obchodnými podmienkami. Predávajúci je povinný o tejto skutočnosti okamžite informovať kupujúceho a vrátiť mu už zaplatenú zálohu za tovar dohodnutý v zmluve v lehote do 14 dní od oznámenia o odstúpení od zmluvy a to prevodom na účet určený kupujúcim.



II.



V dôsledku systémovej chyby nie je dodaváteľ za takýchto podmienok dodať výrobok.



Z uvedeného dôvodu ani pri vynaložení všetkého úsilia, ktoré možno od našej spoločnosti ako od predávajúceho spravodlivo požadovať, nie sme schopní Vám dodať tovar, ktorý bol omylom - systémovou chybou uvedeny v internetovom obchode a preto sme nútení s poukazom na vyššie uvedené ustanovenie zákona a naše obchodné podmienky od kúpnej zmluvy na predmetný tovar za týchto podmienok odstúpiť, tak ako bolo uvedené v čl. I. tohto odstúpenia.



III.



V zmysle § 48 ods. 2 Občianskeho zákonníka odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.



V zmysle § 457 Občianskeho zákonníka ak je zmluva neplatná alebo ak bola zrušená, je každý z účastníkov povinný vrátiť druhému všetko, čo podľa nej dostal.



V zmysle § 451 ods. 1 Občianskeho zákonníka kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.



V zmysle § 451 ods. 2 Občianskeho zákonníka bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.



Ako vyplýva z vyššie citovaných zákonných ustanovení, týmto odstúpením od zmluvy, sa predmetná kúpna zmluva od začiatku zrušuje a teda každý z účastníkov je povinný vrátiť druhému všetko, čo podľa nej dostal.



Touto cestou Vás preto žiadame, aby ste nám obratom oznámili číslo účtu, na ktoré Vám má byť vrátená uhradená kúpna cena za tovar, aby Vám mohla byť vrátená v zmysle bodu 7. Všeobecných obchodných podmienok v lehote do 14 dní od oznámenia o odstúpení od zmluvy.



IV.



Zároveň sa Vám touto cestou chceme za vzniknutú situáciu ospravedlniť, pričom Vám tiež oznamujeme, že tovar si môžete opätovne zakúpiť v našej spoločnosti za jeho skutočnú predajnú hodnotu v zmysle našich Všeobecných obchodných podmienok.


Prijmite taktiež od našej spoločnosti, ako ospravedlnenie za spôsobené komplikácie, zľavový poukaz v hodnote 5 €.

Unikátny zľavový kód: D1CQJ27PMM

Platnosť do: 26.4.2018

Hodnota zľavy: 5 €

Minimálna hodnota nákupu: 6 €

Podrobnejšie informácie o možnostiach a spôsobe uplatnenia zľavy nájdete na tomto odkaze: https://www.mall.sk/zlavove-poukazy




S přátelským pozdravem,


Kristýna Přibylová



Ja ale však nesuhlasim s tymto tvrdením a odmietam toto ich tvrdenie. Chcem svoj tovar aby bol doruceny. Tiež si myslim že to nebola chyba lebo môj kamarát si to objednal tiez a jemu sa zas vyhovorili na uplne niečo ine. Preto sa chcem spýtať že ako mam postupovat v tom aby som si slusne vydobil svoju objednávku späť?
misoft
29.01.18,14:56
A čo ty vlastne chceš? Veď ti napísali, že ONI pochybili, keď uviedli dostupnosť tovaru, ktorý v skutočnosti ani nemali na sklade. Buď rád, že sa OZVALI! Niektoré sa ani neozvú, ani tovar nepošlú.
Nemajú ten tovar - kúpiš inde. Ale keď chceš - trvaj na svojom - možno sa dočkáš buď tovaru o rok (ale to už si ťa poznačia ako problémového zákazníka), alebo ťa jednoducho vyradia a zablokujú.

Kvôli ich slušnému a zákonnému odstúpeniu od zmluvy sa chceš s nimi hádať? Nepochopím. Zadaj si Redmi Note 4, 4GB/64GB, SK LTE do Google a uvidíš, koľko e-shopov ti vyhodí.
bettylou
29.01.18,14:58
Tak ho asi nemajú, objednávku máš, ale chceš asi telefón, nie? Máš jednoduchšie objednať ho inde. Ak si už zaplatil, tak asi len čakať na peniaze, ak nepošlú TO za nedôvodné obohacovanie. Možno sa im stratila dodávka možno nemajú celkom presne skorigovaný systém objednávok. Možností je veľa. Kúp inde.
Jan5343
29.01.18,15:02
Ďakujem za príspevok. Problém je ale v tom že poznám ľudí ktorí si taktiež objednali tento tovar a kazdemu sa vyhovorili inym spôsobom, inymi argumentami. Tiež tu ide o to že ten tovar bol smiešne zlavneny a bolo by to veľmi výhodné.
misoft
29.01.18,15:05
Nuž - prepočítali sa.... zlacnený - tovar sa míňal ako teplé rožky až odrazu v sklade nič nemali a vtedy prišla tvoja objednávka. Možno im to ešte príde - ale na 100% to už nebude v ZĽAVE!!!!

Vieš, prečo sa robia tie zľavy a akcie? A) zbaviť sa nepredajného tovaru; B) vyčistenie skladov pre dodávku nového tovaru.
Jan5343
29.01.18,15:09
Nie nie oni ho na sklade urcite maju. Bola to len chyba v systeme ale ja za tú chybu nemôžem oni za nu môžu. Teraz sa len snažím vyťažiť z tejto situácie a myslím že sa to dá. Inak vtedy keď som si ho objednaval bol na sto percent na sklade, písali to tam.
buchač
29.01.18,15:10
S čím ty nesúhlasíš a odmietaš, to je absolútne jedno.
Mall jednal podľa zákona a aj slušne.

Vždy si lepšie dopadol, ako nie jeden..napríklad tento
http://www.porada.sk/t233536-oklamany-cez-bazos-sk-postup-pri-vysetrovani.html


P.S.:
To aj v potravinách, ak už nemajú momentálne nejaký akciový produkt, postupuješ rovnako ?
Lebo proste TY chceš .
Jan5343
29.01.18,15:35
Ďakujem aj tebe za príspevok. Na úvod si myslím ze bolo dosť neprimerane to vaše ps, porovnavat potraviny s elektronikou? Ale teraz k veci. Áno mall a jeho odpoveď pôsobí na začiatok dôverhodne a o Tom to aj je. Stala sa chyba v systeme čo im ja osobne neverim a oni to proste hasia slušnými argumentami ktoré sa odvolávajú na zákon. Myslia si že to bude pre klienta- zákazníka postacujuca odpoveď a nechá to tak. Ale chytak je práve v tom. Myslím si že keď sa budem v tom rypat a jednať s nimi ďalej pomahajuc si tiež nejakými argumentami odvolávajúcimi sa na zákon tak to už nechaju tak lebo je v hre povesť ich e-shopu a tovar za smiesnu cenu mi nakoniec vydajú. O Tom to je. Aby ste vedeli o akú cenu sa jednalo tak bol to xiaomi redmi note 4 ktorý normalne stojí 200 a oni ho vyvesili za 13,90 no nebili by ste sa o to? Teraz to uz len proste hasia hoci mi objednávku potvrdili...
jslancik
29.01.18,15:39
čuduj sa svete, aj e-shop má svoje práva. nielen zákazník. majú právo odstúpiť od zmluvy. ty im chceš dokázať, že neuvádzajú pravdivý dôvod? nech sa páči, to bude troška komplikovanejšie. ak nemáš niekoho "inside", tak nemožné.
Jan5343
29.01.18,15:44
Ďakujem za príspevok. Pozri si moj komentar vyssie. Plus moja vyhoda je ze ostatným ľuďom písali iné veci ako mne. Že tovar je vypredaný, že zmeškali dobu vyzdvihnutia a podobne.
misoft
29.01.18,15:49
Ako myslíš a chceš - začni sa v tom rýpať.... ale potom sa sem nevracaj so sťažnosťou, že e-shop ti nechce nejakú objednávku potvrdiť... Tie ich tvrdenia budeš musieť TY dokázať. Ak nedokážeš - to si píš - e-shop ťa môže zažalovať za poškodzovanie dobrého mena, vyčísli ti negatívnou reklamou utrpenú stratu napr. 10000, 50000, 100000€, zažaluje ťa, oni dokážu straty a TY BUDEŠ VŠETKO PLATIŤ. Stojí ti to za to? Taký e-shop (najmä ak má doteraz dobré meno) si NENECHÁ kydať hnoj na hlavu - a po tebe potom pôjdu tvrdo a dôsledne.
jslancik
29.01.18,15:54
to je úplne jedno. alebo čo podľa teba to mení na veci?
Jan5343
29.01.18,15:57
Tak akoze k tymto vymyslom sa nebudem vyjadrovat ale ak si ma chcel nalakat tak sa ti to nepodarilo.
Jano79
30.01.18,10:43
Dobrý deň prajem,mne sa stala podobná vec,s tým rozdielom že som si telefón objednal,zaplatil a telefón mi prišiel.Teraz som dostal mail o zrušení zmluvy a obohatení,že im mám zaslať číslo účtu,kde mi vrátia suma a ja im pošlem telefón.Vobec tomu nerozumiem...to akože 80%zlava je v poriadku ,ale 90 je moc?...Včera v Tescu som videl 90%zlavu na tovar,to sa mám teraz báť to kúpiť,aby som sa neobohatil?Načo mi to vôbec posielali,poprípade keď zistili po pár hodinách technickú poruchu,prečo nekontaktovali prepravcu nech balík pošle späť?Veď na to mali dva dni.Ja už ten telefón nemám,a teraz neviem čo mám robiť...
arizona
30.01.18,10:59
arizona
30.01.18,11:04
Chobot
30.01.18,13:10
U teba to je jednoduchšie. Ty si tovar objednal, zaplatil si za neho, dodali ti ho. Ty nemusíš riešiť, či sa v cene pomýlili alebo nie. Nie si povinný im to vrátiť. Tá zľava mohla byť kľudne reálna.
Chobot
30.01.18,13:35
Tvoj prípad síce nie je ojedinelý, ale jednoznačné riešenie nemá. Na jednej strane predajca uviedol cenu, ty si tovar za tú cenu objednal. Na druhej strane predajca svoj omyl zistil pred zaslaním tovaru a preto využil svoje právo od zmluvy odstúpiť.

Ono je aj logické, že predajca od takýchto objednávok odstúpi, inak by mal čistú stratu. Nikto, ani SOI nemôže donútiť predajcu, aby ti ten tovar predal za tú cenu, ako bolo uvedené. Jediné, čo môžeš urobiť je, že podáš podnet na SOI. Tá môže po preverení prípadu uložiť predajcovi pokutu napr. za nekalú reklamu alebo zavádzanie zákazníka. Ale nič viac. Môžeš sa aj súdiť, ale nedosiahneš nič. Zmier sa s tým, že niekto urobil chybu a ty si sa zbytočne potešil a potom ti tú radosť pokazili.

Už v minulosti sa také prípady stali, napr. v roku 2010 tak mal chlapík kúpiť televízor za nejakých 14 EUR. Prečítaj si tento článok:

https://www.bratislavskenoviny.sk/zivot-v-meste/29036-nechceli-mu-predat-televizor-za-14-eur
misoft
30.01.18,15:22
Vrátiť im nič nemusíš, oni ani nemajú právo zrušiť už ukončenú transakciu - kúpu, ktorá bola vykonaná v čase, keď mali verejne vystavenú cenu. Tá bola pre teba smerodajná, podľa toho si kupoval. Že myli oni chybu a potom opravili - je to ICH problém, ICH povinnosťou bolo skontrolovať to, čo zverejnili.

Ani v obchode - ak bude aj 90% zľava a v tom čase kúpiš - nemáš povinnosť niečo vracať, lebo sa kupovalo v čase, keď ich cena bola zverejnená, bola pre kupujúceho smerodajná a prípadná neskoršia oprava to už nemôže ovplyvniť. Majiteľom (teda tvojim majetkom) sa stáva tovar ZAPLATENÍM sumy, ktorú v tom čase požadoval predajca. Predajca potom už nesmie na tvoj majetok siahnuť. Vyhrážky o nezákonnom obohacovaní je strašenie - ak by sa predajca chcel súdiť -. prehral by, platil by odporcovi jeho náklady a do toho by dostal ešte pokutu (nekalé obchodné praktiky, klamanie zákazníka).
Jannov
31.01.18,17:59
Ahoj.
Ako vidím a čítam bolo nás viacej kto si 26.1. objednal z MALL.sk telefón XIAOMI za akciovú cenu. Mne sa stal rovnaký prípad ale s tým rozdielom že mne ten telefón prišiel a zrušenie zmluvy ( v rovnakom znení ako sa uvádza tu) prišlo až po prebratí telefónu od kuriéra. Čerešničkou na torte bolo to že 12 hod po výhražnom liste a odstúpení od zmluvy mi MALL.sk na drzáka poslal faktúru na telefón aj so zľavnenou cenou. Dnes (31.1.) prišiel znova výhražný list (druhý) s rovnakým znením.
Nie, nemienim sa s nimi baviť nakoľko podľa zákona na mojej strane nedošlo k pochybeniu.
V tvojom prípade, keď ti telefón neposlali, to môže byť problematické. Ale podľa viacerých rozhodnutí SOI si v práve ty. Avšak ťahať sa s MALL.sk za prsty na súde (iné riešenie nie je) ťa bude stáť veľa času a nervov. Držím palce.
arizona
31.01.18,18:07
Mohol by si prosim skopirovat a prilozite ten vyhrazny list od Mall? Osobne udaje si zacierni
Jannov
31.01.18,18:32
Sry. Možno som sa zle vyjadril. Výhražným ho nazývam možno len ja ale ide o klasické bububu na zastrašenie klienta o neoprávnenom obohatení sa o porušení všetkých zákonníkov (Občiansky, Obchodný...) o postúpení na právne oddelenie ale ono sa to naozaj ináč ako vyhrážanie nedá nazvať obzvlášť vtedy keď ja ako zákazník som nič zlé neurobil. (List vyzerá ako niečo podobné hore vyššie ako uvádza Jan5343 vo svojom prvom príspevku)
PotPalo
31.01.18,23:16
Obchodné podmienky pri objednávaní si čítal a odsúhlasil? Píše sa v nich, že aj predávajúci môže do x dní odstúpiť od zmluvy? Pozri, prečítaj, možno to tam majú, možno nie. Podľa toho sa pokračuje ďalej. Inak to tvoje "Teraz sa len snažím vyťažiť z tejto situácie a myslím že sa to dá." ti už vyšlo, dostal si zdarma zľavový kód na 5 eur, ktorý si vzápätí ale zahodil zverejnením na internete, teda tu. Možno ho už niekto použil, možno ešte nie... :)
Jano79
01.02.18,12:55
Že eshop odstupi od zmluvy že nedokáže dodať tovar,tomu rozumiem....no urobil som dve objednávky ,jednu mi zrušili a jednu mi poslali...a teraz žiadajú tovar späť,ktorý už nemám.A teraz mi vyhrozuju právnym oddelenim...
PotPalo
01.02.18,13:32
Tak ako ty môžeš tovar vrátiť do 14 dní, tak aj oni môžu... teda pokiaľ to majú napísané v tých podmienkach, ktoré zvyčajne nikto nečíta. Niekedy je lepšie si tovar pre istotu dlhšie nechať doma, keby ho náhodou chceli naspäť.
Jano79
01.02.18,14:09
Predávajúci je oprávnený odstúpiť od zmluvy z dôvodu vypredania zásob, nedostupnosti tovaru, alebo ak výrobca, dovozca alebo dodávateľ tovaru dohodnutého v zmluve prerušil výrobu alebo vykonal také závažné zmeny, ktoré znemožnili realizáciu splnenia povinností predávajúceho vyplývajúcich zo zmluvy alebo z dôvodov vyššej moci, alebo ak ani pri vynaložení všetkého úsilia, ktoré možno od neho spravodlivo požadovať, nie je schopný dodať tovar kupujúcemu v lehote určenej týmito všeobecnými obchodnými podmienkami alebo v cene, ktorá je uvedená v internetovom obchode. Predávajúci je povinný o tejto skutočnosti okamžite informovať kupujúceho a vrátiť mu už zaplatenú zálohu za tovar dohodnutý v zmluve v lehote do 14 dní od oznámenia o odstúpení od zmluvy a to prevodom na účet určený kupujúcim.
Jannov
01.02.18,17:05
Odstúpenie od zmluvy sa týka iba tých okolností ktoré bránia dodať tovar podľa objednávky. Tento E-shop však odstupuje od zmluvy v prípade keď objednaný tovar dodal. Tento krok (dôvod ktorý uvádza-systémová chyba) však v obchodných podmienkach E-shopu NIE JE. Ich odstúpenie od zmluvy je irelevantné.
Jano79
01.02.18,18:04
Veď mi jednu objednávku zrušili,mňa len zaskočilo,že mi dodajú tovar,a následne ho chcú späť !!!
dmc
01.02.18,19:33
nic im neposielaj naspet - precitaj si toto..starsie avsak stale aktualne https://www.zive.sk/clanok/101834/e-shop-nechce-dodat-tovar-kto-je-v-prave/
vulxy
01.02.18,19:34
sak im napis ze to bol darcek pre kamarata z juznej korey- uz si mu to poslal a pravnemu oddeleniu posli adresu kim-cong a...nech si to vymahaju