EvaB.
04.08.06,05:56
Manžel je riadnym zamestnancom a súčastne má aj živnosť, ktorú má však pozastavenú. Naskytla sa mu príležitosť urobiť jednu zákazku pre inú firmu a zostáva už len dohodnúť sa, akou formou bude odmenený (odmena by mala byť vysoká, takže sa oplatí špekulovať). Či na dohodu o vykonaní práce, na pracovnú činnosť alebo na zmluvu o dielo. Alebo je výhodnejšie ak to vykoná na živnosť. Neviem, čo je z hľadiska odvodov na ZP a SP výhodnejšie (neviem, v ktorých prípadoch sa popri zamestnaní odvádza a koľko). A ešte by som chcela vedieť, aký je maximálny vymeriavací základ na ZP a SP, lebo je možnosť časť odmeny vyplatiť ešte v roku 2006 a časť až v roku 2007.
Ďakujem.


Presnejšie východiskové informácie:
1. údaje z ročného zúčtovania miezd za rok 2005 (ako manželka očakávam v roku 2006 minimálne rovnaké údaje :) )
- úhrn zúčtovaných miezd 534000,-
- základ dane 483000,-
2. zákazka bude v hodnote cca 200000,- (vývoj softvéru)
3. zákazka je už rozpracovaná a termín odovzdania je 02/2007
4. predpokladaný rozsah prác (hodín) nepoznám, ale manžel pracuje usilovne hneď po návrate z práce a predpokladám toto pracovné tempo až do konca :)
5. náklady na zákazku takmer žiadne (drobnosti ako myš, ruksak na notebook, papier, pero...)

Zaujíma ma hlavne:
1. Ak by bola uzavretá dohoda o vykonaní práce je problém rozsah práce (platí do 300 hodín ročne?)?
2. Ak by bola uzavretá dohoda o vykonaní práce neplatil by žiadne odvody, ani dodatočne na ZP v ročnom zúčtovaní? Nepripočítavalo by sa to k vymeriavaciemu základu zo zamestnania? Ak áno, v akom prípade?
3. Ako je to, ak by uzavrel Zmluvu o dielo?
4. Ak by to vykonal na živnosť nevyhne sa odvodom na ZP (doplatí to minimálne v ročnom zúčtovaní), t.j. tento zárobok sa priráta k základu zo zamestnania? Platí to v každom prípade, aj ak by živnosť zrušil hneď od marca 2007?
5. Čo sa týka odvodov do SP, platil by len v prípade, že má živnosť aj po 30.6.2007?

Budem rada, ak mi poskytnete aj nejaké návody na prepočty odvodov do ZP a SP (myslím rôzne verzie popri zamestnaní, ako sa ráta vymeriavací základ). S daňami nemám problém, viem si ich rátať sama.
Ďakujem.
KEJKA
04.08.06,10:33
závisí, o aku činnosť ide a súvisiace náklady....
Aký reálny základ dane by dokázal vyčísliť.
Ak by mali byť náklady minimálne, na živnosť si môže odpočítat 40%, teda to je čisté, zvyšok sa zdaní.... ale podlieha to aj odvodom v nasledujúcom roku.
Zatiaľ toľko...aspoň sa to posunie.
Jana Motyčková
04.08.06,11:00
Ak by to mal da dohodu, zaplatí daň a to je všetko - zamestnávateľ ešte úrazové poistenie a garančný fond, čo nie je moc.

Na živnosť si síce môže uplatniť 40% do nákladov-takže nižšia daň, ale zaplatí z toho zdravotné poistenie (ak sa nezruší RZ, čo v r.2006 nepredpokladám) - v čistom mu to potom vyjde zhruba ako pri dohode. Musí si ale sám robiť daňové priznanie aj (ak nezrušia) ročné zúčtovanie ZP. V prípade, že by podnikal aj po 30.6.2007, platil by navyše aj poistné do Sociálnej poisťovne z polovičky základu dane.

Na pracovnú zmluvu by platil všetky odvody ako zamestnanec (plus zamestnávateľ za neho) - to je pomerne drahé.
alušik
04.08.06,11:01
Ak je to niečo, na čo sa dá dohodnúť dohoda o vykonaní práce - závisí od rozsahu práce, tak by som určite uzavrela dohodu. Z nej sa neplatia odvody - ani dodatočne zdravotné poistenie za predpokladu, že by pravidlá pri ročnom zúčtovaní ešte nezmenili, keďže je tá dohoda uzavretá popri pracovnom pomere.
Kedysi začiatkom roka som robila prepočty, koľko sa dá ušetriť na odvodoch do poisťovní, ak činnosť vykonávam na základe živnostenského oprávnenia a tú istú činnosť vykonávam ako zamestnanec. Rozdiely tam boli dosť vysoké - závisí však aj od samotného príjmu, no jednoznačne mi vychádzala lepšie fakturácia živnostníka - hlavne vďaka uplaneniu 40% paušálnych výdavkov.:)
alušik
04.08.06,11:02
Jani, ako sme sa nezávisle na sebe zhodli. :) ;)
Jana Motyčková
04.08.06,11:35
Jani, ako sme sa nezávisle na sebe zhodli. :) ;)
Asi to bude tým, že čítame rovnaké zákony:D .