MUŠKA
30.01.18,12:42
Dobrý deň, v 01/2017 a 02/2017 mám omylom vyčíslený vyšší nepeňažný príjem zamestanca o 8 €. DzP mu vychadza 0 €. Za tieto dva mesiace som poslala nespravne vykazy a odvody vyššie.Za ZP, SP aj DU podám opravné výkazy a za mesiac 12/2017 odvediem menšie odvody? Ďakujem.
El Cid
31.01.18,12:09
Ja by som to cez riadny, možnosť 2., jednak je to nízka suma a ak bude súhlasiť, tak je to aj jednoduchšie

Chybu spočívajúcu v nesprávne určenej základnej mzde, prémii, odmene, náhrade mzdy alebo inej zložky mzdy a pod. je možné opraviť:
1. novým výpočtom čistej mzdy a zohľadnením opravy v súvisiacich dokladoch a výkazoch,
2. alebo po dohode so zamestnancom zúčtovaním vzniknutého rozdielu v najbližšom termíne pre zúčtovanie miezd, pričom zúčtovaný rozdiel bude súčasťou hrubej mzdy, t. j. vymeriavacieho základu pre platenie preddavkov na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie a súčasťou zdaniteľného príjmu pre výpočet preddavku na daň z príjmu zo závislej činnosti v čase zúčtovania, resp. výplaty príjmu.

SP:
Zamestnávateľom poskytnuté peňažné plnenie tvoriace vymeriavací základ zamestnanca, ktoré mal zamestnávateľ zamestnancovi zúčtovať v predchádzajúcich obdobiach, a ktoré zamestnávateľ doúčtováva v aktuálnom rozhodujúcom období, vykazuje zamestnávateľ v riadnom výkaze poistného a príspevkov za príslušný kalendárny mesiac, v ktorom toto plnenie zamestnávateľ zúčtoval.

Opravný výkaz poistného a príspevkov zamestnávateľ predkladá príslušnej pobočke iba v prípadoch omylu pri vypisovaní výkazu, napríklad

vykáže omylom údaje z iného rozhodujúceho obdobia,
prehodí číslice
vynechá údaje
uvedie nesprávne rodné číslo zamestnanca
vykáže poistné z nesprávne určeného nižšieho vymeriavacieho základu.
Ak zamestnávateľ vykáže nesprávne určený vyšší vymeriavací základ, údaje o vykázanom poistnom a vymeriavacom základe sa vysporiadajú prostredníctvom žiadosti o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu.


DÚ: Zamestnávateľ neopravuje pôvodný prehľad za mesiac, v ktorom bola daň (preddavok na daň) nesprávne zrazená, ale uvedenú opravu (skutočnosť) zahrnie do tlačiva Prehľad za mesiac, v ktorom opravu vykonal.