Jurivo
31.01.18,07:48
Som SZČO platca DPH a chcem používať súkromné auto aj na podnikanie, dávať do nákladov 80%. Musím auto dať do majetku firmy a nahlásiť na DÚ? Nechcem ho prepisovať na IČO. Ako treba postupovať?
Tweety
31.01.18,06:49
Nemusíš ho mať majetku ako živnostník.Oznamovaciu povinnosť nemáš, jednoducho po skončení obdobia podáš DP a zaplatíš daň z MV. Ale spôsob uplatnenia PHM je iný, ako u majetku, nemôžeš si dať PHM nákup do výdavkov.. Uplatníš si len tzv. náhrady za používanie MV. podľa spotreby PHM.
Preštuduj si napr. tu: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Auto-v-podnikani-danove-vydavky-odpocet-DPH-a-ine&idc=211 Pozri auto pri podnikaní živnostníka- nezaradené do majetku
veronikasad
31.01.18,06:54
Ak súkromné auto nezaradis do obchodného majetku, nemôžeš dávať do nákladov 80%, uplatňujes sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa počtu najazdených km, súvisiacich s podnikaním. Spotrebu PHM treba dokladovať bločkom o nákupe.
Neplatí v prípade, ak auto bolo v minulosti zaradené do obchodného majetku, vtedy nie je možné uplatňovať sadzbu základnej náhrady
Jurivo
31.01.18,07:01
A do nákladov si môžem dať aj PZP, diaľničnú známku, a iné výdavky súvisiace s prevádzkou?
veronikasad
31.01.18,07:04
Nie, nemôžeš. Sú zahrnuté v sadzbe základnej náhrady. Ani o nákupe PHM neuctujes.
Jurivo
31.01.18,07:13
Keby som ho chcel zaradiť do obchodného majetku, musím ho prepísať na DI na IČO?
veronikasad
31.01.18,07:15
Odkedy si vlastníkom auta?
Jurivo
31.01.18,07:18
Rok výroby je 2006 a vlastník som od r.2014.
veronikasad
31.01.18,07:22
Nie je dôležitý rok výroby, ale dátum obstarania. V tvojom prípade auto už vlastnia piaty rok, nemôžeš ho odpisovať z obstarávacej ceny, ak ho zaradiť do majetku. Uplatniť by si si mohol náklady súvisiace s prevádzkou, v pomere akom ho využívas na podnikanie. Ak veľa jazdis, pri sadzbe základnej náhrady získaš viac.
Jurivo
31.01.18,11:28
Ďakujem zatiaľ za váš čas a rady :-)
jakubzemko
31.01.18,14:45
Treba si zvážiť uplatňovanie cestovných náhrad a zaradenie. Podľa mňa je zaradenie výhodnejšie. Jednak pri cestovných náhradách nevzniká nárok na odpočítanie DPH a uplatňovanie paušálu do výšky 80 % je administratívne jednoduhšie. Zaradenie auta do majetku nie je žiadna veda. Stačí ho mať vo svojom vlastníctve ako Fo a žiadny prepis na ICO netreba. A pokiaľ viem, podnikateľov väčšinou netrápi vysoká daň z príjmov, ale skôr vysoká DPH.
Jurivo
31.01.18,14:50
Veď práve o tú DPH mi ide, ako si ju čo najviac v rámci možností ponížiť.
jakubzemko
31.01.18,15:09
No tak potom zaradiť. Aj keď neviem ako to je pri vlastnom osobnom motorovom vozidle s odpočtom DPH u Szco. Pri poskytovaní cestovných náhrad zamestnancom nie je možné odpočítať DPH to je jasné. Ak však si phl kúpi szčo, tak osobne neviem prečo by nemohol odpočítať DPH. K tomu nech sa vyjadria skúsenejší :) aj pri vlastnom osobnom motorovom vozidle sa môže uplatňovať paušál na phl do výšky 50 % bez nutnosti zaradenia do majetku. Ak by išlo o vlastné nákladné motorové vozidlo tam sa môže dokonca uplatňovať paušál do výšky 80 % bez zaradenia do majetku.