jammay
31.01.18,10:32
Môže mi zamestnávateľ krátiť dovolenku na ktorú mám nárok, ak mi v rámci prevádzkových hodín nedokáže zabezpečiť odpracovanie pracovného fondu?
V práci robíme krátky a dlhý týždeň. Prevádzka je otvorená tak, že reálne nie je možné týmto spôsobom odpracovať pracovný fond. Maximum čo odpracujem je 144 hodín ak má mesiac 31 dní. Hodiny, ktoré chýbajú do mesačného pracovného fondu mi sťahuje z dovolenky. Argumentuje tým, že zamestnávateľ ma nárok na polovicu mojej dovolenky.
Je toto riešenie správne? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
31.01.18,09:37
Kratit dovolenku ti nemoze.
Ale zamestnavatel ma pravo planovat celu dovolenku zamestnanca (to o polovici uz niekolko rokov neplati), cize moze ti naplanovat dovolenku namiesto pracovnej zmeny. musi ale cerpanie dovolenky oznamit aspon 14 dni vopred a aspon jednu cast dovolenky musi naplanovat tak, aby bola v kuse 2 tyzdne (aj so sobotami, nedelami).
Ak toto dodrziava (naplanuje dovolenku v plane zmien napr. na cely mesiac dopredu), tak ju musis cerpat ako mas naplanovane.
Inak porusuje Zakonnik prace a mozete sa obratit na Inspektorat prace.
jammay
31.01.18,09:41
Ďakujem za reakciu. Len si to chcem ujasniť. To znamená, že nemôže prísť na konci mesiaca, keď mi dáva výplatnú pásku s tým, že mam odpracovaných len 144 hodín, do pracovného fondu mi chýba napríklad 23 hodín, tak on mi tie hodiny stiahne z dovolenky?
ivka70
31.01.18,09:43
nie, to nie je planovanie dovolenky
jammay
31.01.18,10:48
Ďakujem za radu. Ešte sa opýtam. Kde v zákone by som to vedel nájsť, aby som to vedel zamestnávateľovi ukázať o čo sa opieram.
ivka70
31.01.18,11:06
ZP par.111
jammay
31.01.18,11:09
Super. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.