speedy_vw
31.01.18,12:47
poprosím o upresnenie:
aký bude dátum vzniku daňovej povinnosti pri vozidle, ktoré bolo kupované ako nové, bolo však u predajcu ako predvádzacie vozidlo a malo EČV.
Ja som vozidlo kúpil v auguste, prepis vozidla z predchádzajúceho majiteľa bol 28.8.2017.
Vznik daňovej povinnosti je k 1.9.2017 alebo už k 1.8. ????
Tweety
31.01.18,12:02
Podľa mňa 1.8..
speedy_vw
31.01.18,12:06
mna pomylilo toto: Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené podmienky pre posúdenie predmetu dane, t.j. došlo k použitiu vozidla príslušnej kategórie (L, M, N a O) evidovaného v Slovenskej republike na podnikanie, okrem nasledujúcich výnimiek, a to:

vzniku daňovej povinnosti, ak došlo k zmene v osobe daňovníka pri tom istom predmete dane (napr. predaj vozidla). - predajca vozidiel bol prvý držiteľ (daňovník) a ja som vozidlo kúpil od neho - teda bola zmena v osobe daňovníka pri tom istom vozidle (predmete dane) tak ci by v tomto prípade nemal byť vznik 1.9. ?
speedy_vw
31.01.18,12:15
Novému daňovníkovi, pri zmene osoby daňovníka pri tom istom predmete dane, vzniká daňová povinnosť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dôjde k zmene v osobe daňovníka.
Žabinka
31.01.18,14:01
tiež si myslím že 1.8. nakoľko predajca neplatil DzMV za predvádzacie vozidlo, ktoré evidoval ako tovar..
a kedy bolo použité na podnikanie? vznik DP nesúvisí len s prepisom..
Tweety
31.01.18,14:02
Predajca nebol daňovníkom.
speedy_vw
31.01.18,14:09
Dakujééém, takto presne "polopatisticky" som to potreboval vysvetliť...... tak davam 1.8. díkes ešte raz
Onko
31.01.18,20:11
Ak malo vozidlo pred prepisom zvláštne EČV obsahujúce písmeno M, tak vznik daňovej povinnosti po prepise k 1.8., ak malo riadne EČV, tak k 1.9.
speedy_vw
31.01.18,20:15
malo normalne ECV.... len skoda ze som toto nevedel skor..... uz som to podal a dal som 1.8. :(
speedy_vw
31.01.18,20:18
ale aj tak dakujem za ochotu a radu...... moja chyba a dufam ze to nieje az tak velky problem ze som to dal tak..... okrem toho ze som zaplatil par eur viac....
Onko
31.01.18,20:22
Dá sa podať aj dodatočné priznanie a opraviť to, ale neviem, či to za tých pár € stojí. Je to cena za ponaučenie nenechávať si všetko na poslednú chvíľu :) Problém to nie je, finančná správa bude len rada, že vybrala viac.
speedy_vw
31.01.18,20:27
nie nebudem to riesit a zbytocne "putat pozornost" pripravene vypisane som to uz mal dva tyzdne, pripraveny subor na export na e-dane..... len som to podaval dnes a dako som sa na poslednu chvilu zamyslel nad tym datumom, ci je to spravne...... skoda nemal som sa zamyslat a nechat tam 1.9..... :)
Žabinka
31.01.18,20:29
podlož svoje tvrdenie zákonom.. lebo podľa ZoDzMV konkrétne:
Vznik daňovej povinnosti (§ 8)
Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené podmienky pre posúdenie predmetu dane, t.j. došlo k použitiu vozidla príslušnej kategórie (L, M, N a O) evidovaného v Slovenskej republike na podnikanie, okrem nasledujúcich výnimiek, a to:
1.v prípade vzniku daňovej povinnosti pre právneho nástupcu daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie a
2.vzniku daňovej povinnosti, ak došlo k zmene v osobe daňovníka pri tom istom predmete dane (napr. predaj vozidla)...
predávajúci nebol daňovníkom DzMV týkajúcej sa toho konkrétneho vozidla.. predal síce vozidlo, ale bol to tovar..
Onko
31.01.18,20:43
Vychádzam z § 2 toho zákona a tvrdenia speedy_vw, že auto už malo riadne EČV, takže nešlo o tovar. Tovar nemá EČV alebo pre potreby skúšobnej jazdy má zvláštne EČV s písmenom M.
Žabinka
31.01.18,20:45
to chceš tvrdiť že za autá v autobazároch, ktoré majú EČV, a predávajú sa ako tovar, sa platí Daň z motorových vozidiel?
píše o predvádzacom vozidle..