Daduľa
04.08.06,08:13
Ku 29.07.2006 sme dostali kolaudačné rozhodnutie ku stavbe, zaradili sme ju majetku firmy.
Dnes 4.08.2006 nám prídu do budovy montovať na okná vnútorné žalúzie v hodnote asi 18.000,- Sk. Môžem ich dať hned do nákladov, alebo ako tech.zhodnotenie???
Poradte!
Dakujem.
andrej_rv
04.08.06,12:08
Keďže § 29 ods. 1 ZDP definuje technické zhodnotenie ako úhrn výdavkov prevyšujúcich 30 000,- Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie, ja by som to v auguste v žiadnom prípade priamo do nákladov nedával. Po uplynutí zdaňovacieho obdobia, pokiaľ na budove nebolo v príslušnom zdaňovacom období vykonané žiadne ďaľšie TZ, závisí na rozhodnutí účtovnej jednotky, či:
a) na základe internej smernice bude považovať za TZ aj výdavky nedosahujúce v úhrne 30 tis. Sk - v tom prípade o túto sumu zvýši vstupnú cenu a výdavky na montáž bude odpisovať s budovou
b) na základe internej smernice bude považovať za TZ len výdavky presahujúce v úhrne 30 tis. Sk - sumu za montáž 18000 zaúčtuje priamo do nákladov na účet 548

P.S. Uvedený postup sa vzťahuje na prípady prác vykonaných po právoplatnom zaradení stavby do užívania.
kalkulka
06.08.06,09:53
Ku 29.07.2006 sme dostali kolaudačné rozhodnutie ku stavbe, zaradili sme ju majetku firmy.
Dnes 4.08.2006 nám prídu do budovy montovať na okná vnútorné žalúzie v hodnote asi 18.000,- Sk. Môžem ich dať hned do nákladov, alebo ako tech.zhodnotenie???
Poradte!
Dakujem.
Ak ste 29.7.2006 dostali kolaudačné rozhodnutie, mali by ste ešte počkať, kedy nadobudne právoplatnosť a to pochybujem, že 4.8.2006, takže zalúzie by som účtovala na obstaranie a povýšila hodnotu budovy.
andrej_rv
06.08.06,10:15
V prípade obstarania nehnuteľnosti výstavbou sa môže zaradiť stavba do užívania najskôr dňom nadobudnuta právoplatnosti vkladu do katastra nehnuteľností ( http://www.porada.sk/t21120-p2-kolaudcia.html )
Orsz
06.08.06,10:27
V prípade obstarania nehnuteľnosti výstavbou sa môže zaradiť stavba do užívania najskôr dňom nadobudnuta právoplatnosti vkladu do katastra nehnuteľností ( http://www.porada.sk/t21120-p2-kolaudcia.html )

Väčšinou kolaudačné rozhodnutie nadobudne právoplatnosť do troch až štyroch týždńov od rozhodnutia. Kataster toto rozhodnutie orazí a vpíše tam presne deň nadobudnutia právoplatnosti - to je deň zaradenia. Žalúzie by som dala do obstarania a celú hodnotu zaradila až tým už spomenutým dňom.
Daduľa
07.08.06,07:29
Kolaudačné rozhodnutie bolo vydané 29.07.2006 a List vlastníctva-Výpis z Katsrta nehnuteľností bol vydaný 31.07.2006 nakolko som tam mala známu, tak nam to urobili na počkanie.
Ako postupovať v tomto prípade?? A zaúčtovať to na účte 548 a nie na účet 501??? Poradte.
Dakujem!
Danila
07.08.06,08:30
Kolaudačné rozhodnutie bolo vydané 29.07.2006 a List vlastníctva-Výpis z Katsrta nehnuteľností bol vydaný 31.07.2006 nakolko som tam mala známu, tak nam to urobili na počkanie.
Ako postupovať v tomto prípade?? A zaúčtovať to na účte 548 a nie na účet 501??? Poradte.
Dakujem!V tomto prípade účtuješ žalúzie 501/AE, vypracuj si internú smernicu, v ktorej bude určené, akým spôsobom budeš účtovať nadobudnutý majetok do a nad 30.000.-Sk/. Takže môžeš sa rozhodnúť aj v tomto prípade.Či zvýšiš vstupnú cenu nehnuteľnosti a budeš odpisovať, alebo ako som uviedla./
andrej_rv
07.08.06,09:07
V tomto prípade účtuješ žalúzie 501/AE, vypracuj si internú smernicu..Podľa mňa na 548 AE. Postupy účtovania PÚ - § 21 ods. 3:
"(3) Ocenenie jednotlivého dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako suma uvedená v osobitnom predpise11) a technické zhodnotenie je v tomto účtovnom období uvedené do užívania. Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako
a) technické zhodnotenie,
b) služby, ak ide o dlhodobý nehmotný majetok,
c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok."
A náklady na hospodársku činnosť sa účtujú na účte 548...