tanusik
31.01.18,16:10
Pekný večer, v podstate je mi jasné, ako to chodí s prenosom daňovej povinnosti pri stavebných prácach.....ale v prípade v ktorom uvediem troška váham, resp. si myslím, že jedno s druhým nesúvisí...nastala takáto situácia...Spoločnosti A (odberateľ-už platiteľ DPH ) boli v 8/2017 vyfaktúrované stavebné práce (vznik daň. povinnosti), kt. si objednal v spoločnosti B (platiteľ DPH) - splnené podmienky pre prenos daň.povinnosti. Spoločnosť A však ešte marci, keď ešte nebola platcom DPH, fakturovala tieto práce svojmu odberateľovi (neplatcovi DPH), čiže v tej dobe ani spoločnosť A ani jej odberateľ neboli povinný platiť daň lebo neboli platcami dane. Ja si myslím (a keď som dobre pochopila pani na helpdesku finanč. správy) aj ona vravela, že treba posudzovať okolnosti aktuálne - čiže v 8/2018 boli spoločnosť A aj B platcami DPH, uplatnil sa prenos...a v marci keďže spoločnosť A nebola ešte platcom DPH, postupovala tak ako neplatca voči tiež neplatcovi DPH....
Myslím si dobre...? nemusí sa spoločnosť A obávať, žeby jej dodatočne vyrúbili daň za tu fakturáciu v marci, keď vtedy bola neplatca DPH ? Ďakujem.
Pebbles
01.02.18,10:18
správne. Neplatiteľ DPH predsa nemôže fakturovať práce spolu s DPH, keď nemá pridelené IČ DPH a taktiež neuplatní prenos daňovej povinnosti ak nemá pridelené IČ DPH on a ani jeho odberateľ.