viking001
31.01.18,16:18
Zdravim.
Dnes mi prislo od byvaleho zamestnavatela toto:
"Na zaklade rocneho zuctovania zdravotneho poistenia za rok 2016 nam bol zo zdravotnej poistovne zaslany zoznam podla ktoreho ste povinny uhradit nam rozdiel ZP za zamestnanca vo vyske 26,99 eur. Uhradu zaslite v mesiaci februar na nas ucet."
V roku 2016 som menil zamestnavatela a prechadzal som od sukromneho k statnej sprave. U sukromneho som bol do 30.4.2016 a u statnej spravy od 1.5.2016. Doplatit to chce ten zo statnej spravy. Este som sa s tym nestretol tak sa radsej pytam:
1. Preco az teraz to pytaju?
2. Moze to zamestnavate (byvaly) pozadovat? Musim to teda zaplatit?
Nemal by som to uhradit zdravotnej poistovni? Lebo ucet je byvaleho zamestnavatela.
Mila123
31.01.18,17:09
nebuď lakomý a zaplať svoje pozdĺžnosti....musíš, hádam nechceš mať exekúciu, alebo to necháš niekoho iného zaplatiť????

https://www.kros.sk/blog/rocne-zuctovanie-zdravotneho-poistenia-a-povinnosti-zamestnavatela-65084

RZZP ti muselo prísť na adresu tvojho TP, preto sa nečuduj

https://www.vszp.sk/platitelia/rocne-zuctovanie-poistneho/rocne-zuctovanie-poistneho-za-rok-2016.html
Mila123
31.01.18,17:17
takže nepracuješ ani u toho zo štátnej správy? inak by ti to priamo zrazili zo mzdy....
nedoplatok je preto, lebo u toho súkromného zamestnávateľa si mal uplatňovanú OP (odpočítateľnú položku) a príjem zo štátnej správy bol neporovnateľne vyšší,.,,,,
choď sa opýtať do ZP, tam ti to presne povedia....
viking001
31.01.18,22:39
nie ze by som to nechcel zaplatit, ked treba zaplatim. len mi pride zvlastne preco to mam platit ex-zamestnavatelovi a nie poistovni. RZZP mi mozno prislo, mozno nie. za 2016 mi muselo prist minuly rok to si nepamatam, a to mi mali "fakturovat" vtedy, nie?
viking001
31.01.18,22:48
ano, u toho zo statnej spravy uz tiez nie som, t.c. som nezamestnany. jedine co mi od nich prislo bolo rocne vyctovanie dani. sukromny zamestnavatel povedzme ze platil minimalne odvody, len to co zo zakona musel, statna sprava musi platit vsetko riadne, takze by to sedelo. skocim si teda do ZP nech mi to vysvetlia.

ale aj tak mi nejde do hlavy preco s rocnym oneskorenim? byrokracia...
Mila123
03.02.18,17:25
ako ti to mám napísať, že RZZP za rok 2016sa robí do 30 09 2017, áno účtareň mešká, ale to nie je dôvod na nezaplatenie, resp. nevymáhanie
veronikasad
03.02.18,19:49
kedy si ukončil pracovný pomer u posledného zamestnávatela ? U predchádzajúceho zamestnávatela si mal uplatnenú odpocitatelnú položku na zdravotné poistenie ? Nedostal si náhodou odstupné ?
viking001
03.02.18,22:37
to tu pisane nebolo ze do 30.9.16, ale docital som sa to uz.
viking001
03.02.18,22:43
u posledneho zamestnavatela (statna sprava) som ukoncil pomer k 31.7.17 uplynutim doby zmluvy na dobu urctu, odstupne sa pri tom nedava ak sa nemylim, aj ked nejake peniaze som mal navrch v poslednej vyplate. v danom roku 2016 ako som uz pisal som do 30.4.16 bol u sukromneho a od 1.5.16 u stanej spravy. u toho sukromneho som mal uplatnenie odpocitatelnej polozky, aj ked bohvie ako to tam realne bolo kedze on fungoval dost zvlastne, na hrane zakona.
viking001
03.02.18,22:50
bol som sa informovat na ZP, po hodne dlhom patrani oboch milych uradnicok sme sa dopatrali k tomu, ze proste mam dlh voci ZP. pricinu dlhu sme neriesili, len dlh samotny. podla poriadku mal moj posledny zamestnavatel podat opravny prostriedok na ZP ohladom RZZP, to malo byt nasledne prepocitane a vratene zamestnavatelovi. ten vsak tak neurobil a dlh vyrovnal. tym som nie dlznikom ZP, ale zamestnavatela. dlh je teda opravneny aj ked mal byt u ineho subjektu a teda si ho uhradim. ale ako som uz pisal - byrokracia. zbytocne vybehavacky a zhanacky a stresy pre drobny problemik