EvaLM
04.08.06,10:05
dobrý deň,mám ďalšiu otázočku, ktorá mi vŕta v hlave. Je rozdiel v tom, či je žena, ktorá má dieťa slobodná, alebo vydatá?-myslím tým zo strany dávok-či príspevkov od štátu. Počula som, že keď je žena slobodná a žije s partnerom ako druh a družka, je to výhodnejšie..v čom?
ďakujem
alušik
04.08.06,09:48
Myslím, že v posudzovaní poberania prípadných sociálnych dávok je výhodnejšie nebyť manželmi.
Ak ste zobratí, berú do úvahy manželov príjem, a bohužiaľ, ak je ten dostatočne vysoký, sociálne dávky Vám nepriznajú.
sonka1
04.08.06,10:19
Ja som rozvedena s 1 dieťaťom. Teraz čakám druhé, ale nie sme ešte manželia. Mne by skôr vyhovovalo manželstvo, pretože tak si manžel uplatní daň. bonus na moje dieťa, aj ked nie je jeho, a takisto aj odpoč. položku na manželku pri zúčtovaní dane, čo tiež nie je malá suma, ak budem na materskej celý rok.
Neviem síce, čo by som získala na soc. dávkach, ale takto je to cez 20000 za rok( niečo cez 16000 daň a 6480 dan. bonus)
alušik
04.08.06,10:28
Áno, z tohoto pohľadu je to výhodnejšie byť manželmi.:) Však tá odkázanosť na sociálne dávky je menej pravdepodobná.;)
sonka1
04.08.06,10:37
Ano, ako rozvedená matka s 2 detmi by som možno dostala o 2000 mesačne viac,určite majú aj obmedzenie čo sa týka doby poberania a podobne.... samozrejme až po tom, čo by som im priniesla 35 papierkov a potvrdení .
anmary
08.08.06,06:57
Jeden rozdiel je aj v dĺžke poberania materského. Slobodná matka poberá materskú dlhšie, myslím že nie 28 týž. ale 36 týž. Pre začiatok je to dosť veľký rozdiel.
VERONIKA6
04.09.07,11:13
Moja známa, slobodná mamička má 2-ročné dieťatko, ktoré od októbra začne nosiť do škôlky. Niekto jej povedal, že keď je slobodnou mamičkou, vraj má akési výhody v platení v škôlke, ale treba priniesť nejaký papier zo socialky. Nepočuli ste o tom?
Laborec
04.09.07,11:45
Ja som rozvedena s 1 dieťaťom. Teraz čakám druhé, ale nie sme ešte manželia. Mne by skôr vyhovovalo manželstvo, pretože tak si manžel uplatní daň. bonus na moje dieťa, aj ked nie je jeho, a takisto aj odpoč. položku na manželku pri zúčtovaní dane, čo tiež nie je malá suma, ak budem na materskej celý rok.
Neviem síce, čo by som získala na soc. dávkach, ale takto je to cez 20000 za rok( niečo cez 16000 daň a 6480 dan. bonus)

Mne sa zda,ze sa mylis,ze ked dieta nie je jeho aj keby ste boli manzelia,ze nema narok.
Andyke
04.09.07,16:43
Mne sa zda,ze sa mylis,ze ked dieta nie je jeho aj keby ste boli manzelia,ze nema narok.

Nesúhlasím. Keby boli manželia, tak manžel by mohol uplatniť daňový bonus aj na dieťa manželky podľa zák.o dani z príjmov.

Čo sa týka témy či byť slobodnou mamičkou alebo vydatou - som príliš
konzervatívna: dieťa by sa malo narodiť jednoznačne do rodiny (pokiaľ
partneri si rozumejú nevidím jeden jediný problém, aby sa nezosobášili.)
Všade vo svete "rodina" má svoje nezabudnutelné čaro, funkciu , pocit
spolupatričnosti s radosťami a aj starosťami.
Netreba všetko prepočítavať na peniaze, však to dieťa predpokladám
obaja partneri chceli. A nerozumiem dnešnej móde, že mladí sa nechcú
zosobášiť - neviem či je to z pohodlnosti alebo sa snažia vyzuť nepriamo z prípadných vzájomných budúcich povinností ( napr. v prípade vážnej cho-
roby partnera) alebo si jednoducho nechajú otvorené zadné vrátka
(čo keď to nevyjde...) Nedôverujú si?