OndrejGréč
05.02.18,09:40
Mam problem so zmluvou v podnajme Zmluvu som podpísal na pol roka 21.1..2017 do 21.7.2017 Od vtedy mi nebolo vystavená žiadna zmluva a š nájomcom sme dohodli ze to vieriesme potom a zatiaľ môžem bývať kľudne ďalej, k zhotoveniu novej zmluvy sme sa nedostali a teraz plánujem odísť. Otázka je ako som postihnuteľný š jeho strany keď nemá zmluvu viac ako pol roka a ja chcem odísť do 1 týždňa s bytu . Viem že slušnosť káže dať dopredu vedieť aspoň 2 alebo 3 mesiace vopred no vtedy som nevedel ešte to bohužiaľ bude takto .
dmc
05.02.18,10:06
Moj nazor ktory opieram o Obciansky zakonnik. §685, §686 a dalsie

Teoreticky tam byvas bez pravneho zakladu. Nemas pisomnu najomnu zmluvu a ani nebola spisana zapisnica o ustnej zmluve. Ustanovenie §676 ods.2 sa nevztahuje na byt - takze tu neplati to ze ak sa byt uziva aj po skonceni najmu a majitel nepoda navrh na vypratanie nehnutelnosti do 30 dni - obnovuje sa najomna zmluva za tych istych podmienok.........
Kedze neexistuje ziadna platná najomna zmluva - teoreticky mozes odist kedy chces.
Mária27
05.02.18,10:56
Dohoda o nájme bytu nemusí byť písomná, iba výpoveď. Prakticky ste sa dohodli ústne o ďalšom užívaní. Nestanovili ste ani dátum ukončenia, mali by ste sa o tom dohodnúť teraz.
K tomu postihu sa je ťažko vyjadriť, obaja ste rovnako "vinní". Ak by došlo k postihu, môžeš napr. tvrdiť, že ste sa ústne dohodli na ďalšom polroku ... potom ešte na mesiaci ...
Povedz to prenajímateľovi čím skôr, aby si hľadal nového nájomcu.
Jakubec
05.02.18,12:53
V byte byvate na zaklade ustne dohodnutej najomnej zmluvy. Podla znenia otazky ste si ustne nedohodli termin skoncenia najmu.
1. Najomnu zmluvu mozete vypovedat s vypovednou dobou 3 mesiace.
2. Mozete sa s prenajimatelom DOHODNUT na skonceni najmu. V dohode si mozete urcit termin skoncenia najmu. Prenajimatel vam moze ale nemusi vyjst v ustrety.
dmc
05.02.18,20:11
o ustej zmluve ma byt v zmysle OZ vyhotovena zapisnica. Zaujimalo by ma ako sa hladi na najomny vztah ak zapisnica vyhotovena nieje.
BENZ30
06.02.18,05:22
Kľudne môžeš odísť. Ústna dohoda je len slovo proti slovu. Ak tam nemá prenajímateľ viac svetkov.
Mária27
06.02.18,07:26
ten vzťah už trval, požadovaný obsah zápisnice bol už známy
Jakubec
06.02.18,08:47
Zmluva moze vzniknut i konkludentne (mlcky). Predpokladam, ze sud nebude vychadzat v takychto pripadoch z byvania bez zmluvy ale z toho, ze tam byva najomca na zaklade ustnej alebo konkludentne uzavretej zmluvy. Ale nech skusi odist bez dohody o skonceni najmu/bez vypovede. A nech nam o pol roka napise, co na to prenajimatel, ci sa na to vykaslal alebo ziada najomne.
Predpoklad, ze sudca si bude mysliet, ze najomca byval v najme po skonceni predchadzajucej najomnej zmluvy a strany sa ustne alebo mlcky nedohodli na pokracovani najmu a prenajimatel si nedopatrenim nevsimol ze ma v prenajimanom byte cierneho uzivatela je od veci. A ze ten cierny uzivatel platil nahodou kazdomesacne bez dovodu prenajimatelovi platbu na ucet. To si fakt myslite, ze sudcovia su blbi??
BENZ30
06.02.18,12:05
A co ked mu plati v hotovosti ako 99% ludi? Neexistuje ziadny dokaz o najme.
Katy a R
06.02.18,12:16
keď by došlo naozaj k súdu (ale verím, že to nebudú tak riešiť;)) - tak by sa ten dôkaz o nájme určite našiel - nie je problém preveriť aj u susedov, všetky platby, DU a pod
Jakubec
06.02.18,15:02
Katy, uplny suhlas. Tvrdim, ze sa mozu DOHODNUT. Moze sa prenajimatel dobrovolne vzdat narokov. Moze najomca dobrovolne zaplatit odskodnenie prenajimatelovi za skore opustenie bytu. Medze dohody sa nekladu. Ak sa nedohodnu a budu ako dva barany a bez slova komunikacie odide prec, tak namiesto lacnej dohody nastupi drahy sudca.