luciakubascikova
05.02.18,19:43
Dobrý večer!
Potrebovala by som poradiť a vopred Vám ďakujem za postrehy a aj rady. Už nejaký čas upratujem domácnosti. Napadlo ma, že by som to rozbehla vo väčšom a mala pod sebou nejaké ženičky. Nakoľko za upratovanie nemôžem pýtať príliš veľké sumy /som z okolia Kysuckého Nového Mesta/, neviem vymyslieť, ako ponúknuť prácu ženám, aby bola pre ne zaujímavá. Jasné, že pre ženy na materskej je to v pohode. Ale po skončení chce predsa každá byť radšej normálne zamestnaná. Na živnosť sa to podľa mňa moc neoplatí, pretože tu sú ľudia ochotní zaplatiť max. 5 EUR/hod. a tým pádom by ženy po zaplatení odvodov moc nezarobili. Na čierno s viem zohnať ženy a spokojné by sme boli všetky strany. Keď to chcem, ale rozbehnúť oficiálne, nič ma nenapadá. Neviete mi s tým pomôcť? Ďakujem
Onko
05.02.18,22:21
Pri cene práce 5 €/hod. to vychádza na hrubú mesačnú mzdu cca. 600 € (482 € v čistom), čo na upratovačku nie je až tak málo a už len závisí od toho, koľko si z toho strhneš za sprostredkovanie. Ak to má byť legálne, upratovačka by mala mať živnosť, pracovnú zmluvu alebo dohodu. Pri vhodnom nastavení to môže vyjsť v čistom ešte viac, napr. pri živnosti sa do určitej hranice neplatia sociálne odvody a dajú sa uplatniť paušálne výdavky.